Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/

10 adet silaj makinesi ve 20 adet römork Erzurum’daki çiftçilerin hizmetine sunuldu

10,Eylül 2019 Salı 11:14:22

Başkanlığımızın destekleriyle kurulan Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin Tarım Makinaları Filosu hizmete başladı.

Üreterek kalkınmayı dikkate alan ve finansal kaynaklarını da bu anlayışla kullandıran DAP İdaresi, bölgede sağladığı desteklerle üreticilerin yanında olmaya devam ediyor.

DAP İdaresi’nin, 2018 yılı “Bitkisel Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Projesi” kapsamında Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün “Silajlık Yem Bitkileri Yetiştiriciliği ve Silaj Kullanımının Yaygınlaştırılması” projesi ile alınan 10 adet silaj makinesi ve 20 adet römork Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl Erzurum’daki çiftçilerin hizmetine sunuldu.

İlk olarak, Erzurum’un Yakutiye İlçesine bağlı Değirmenler Köyünde bir çiftçiye kiralanan 1 adet silaj makinesi ve 2 adet römork ile 20 da alanda ekilen mısırın silajı yapıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, tarım makinelerinden istifade etmek isteyen çiftçilerin Beyaz Masa’ya başvuruda bulunmaları istendi.

Konuyla ilgili açıklama yapan DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, makinayla yapılan tarımın bölgede az sayıda olduğunu söyledi. Başkan Demir, “Bu desteklerimiz bölgede büyük bir kesime hitap ediyor. Bir kalkınma kuruluşu olarak, üretim ve istihdamı artıracak projeleri desteklemek var oluş gayemizdir. Söz konusu makinalarla çiftçinin maliyetleri azaldığı gibi üretimdeki artış nedeniyle milli ekonomiye bir katkı sağlanmış olacak.” dedi.

Teknolojik desteklerden öncelikli olarak Erzurum faydalandırıldı


DAP İdaresi’nin tarım ve hayvancılık alanında üretim verimliliği ve katma değerin artırılması yönünde Bölge illerinde birçok faaliyete destek olduğunu ifade eden DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Aşkale örneğini verdi. Makine desteğine Erzurum’dan başladıklarını belirten Başkan Demir, şunları söyledi:

“İlk olarak, 2015 yılında Aşkale ilçesine rulo balya paketleme makinesi alarak bu işe başlamış olduk. 2017 yılında ise balya makinesinin verimli çalıştırılabilmesi amacıyla traktör, ot biçme makinesi ve 2 adet balya taşıma (ataçman) alınarak öncelikle Aşkale ilçesinde ardından yakın ilçelerde çiftçilerin hizmetine sunulmuştur. 2018 yılında ise geçen yılda yaşanan sıkıntıların bertaraf edilmesi amacıyla balya taşıma römorku ve katı gübre serpme römorku alınarak desteklerimiz devam etmiştir.”

Erzurum’a tarımsal mekanizasyonla ilgili 55 adet makine verdik


Başkan Demir, uygun zamanda ve uygun ekipmanlarla hasadın yapılıyor olmasının çiftçiye kazanç sağlayacağını belirterek, “Özellikle silajlık dediğimiz yem bitkilerinde bunun bir hasat zamanı vardır ve o hasat zamanını geçirmeyecek şekilde yeterli miktarda makine ve ekipman bulundurmak lazım. Geçen sene, Tarım İl Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde 20 adet 12 ton kapasiteli römork ve 10 adet silaj makinasının devir-teslimini Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne yaptık. Başkanlığımızın sorumluluğunda 15 il olmasına rağmen birçok yenilikçi ve teknolojik desteklerden öncelikle Erzurum ili faydalandırılmış ve şu ana kadar Erzurum’a toplam 55 adet tarımsal mekanizasyonla ilgili makinalar çiftçilerimizin hizmetine sunulmuştur. Çiftçilerimiz artık kapı kapı dolaşıp tarım makinası temin etme derdine düşmeyecek. Söz konusu desteklerimiz 2019 yılında da devam edecek. Bu park Erzurumlu çiftçilerimize hayırlı olsun” dedi.


Tüm Haberler


Diğer Haberler