Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

3 BİN YILLIK KANAL TURİZME KAZANDIRILIYOR

18,Haziran 2016 Cumartesi 17:57:01

DAP İdaresi, bölgedeki bağlı illerin sosyal, kültürel ve tarihi yönleriyle öne çıkan değerlerini korumak adına başlattığı çalışmalara aralıksız devam ediyor.

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi ile Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Urartu Kralı Menua tarafından Van'ın Gürpınar ilçesinden kent merkezine su getirmek amacıyla 3 bin yıl önce yaptırılan 51 km uzunluğundaki Şamran kanalının turizme kazandırılması için çalışma başlattı.

Toplantı, ilgili kurum temsilcilerinin katılımıyla, Van’da bulunan DAKA toplantı salonunda gerçekleşti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan DAP İdaresi Başkan Yardımcısı Volkan Güler, tarihi şamran kanalının turizme kazandırılması gerektiğini söyledi. Güler, bu amaçla kanalının geçtiği güzergahın turizm amaçlı yürüyüş yoluna dönüştürülmesini isteyerek, kurum olarak, bunu gerçekleştirmek için üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini söyledi.

DAP’ın bugüne kadar hayvancılık ve tarım sektörü ile daha çok öne çıktığını anlatan Güler, “Ama sadece tarım ve hayvancılıkta faaliyet gösteren bir kurum değiliz. Diğer sektörlere de yavaş yavaş giriyoruz. Bu sene itibariyle kültürel varlıklara yönelik çalışmalara da başlıyoruz” dedi. 2015 yılında, Van’da yapılan, ilk ve katılım sayısı bakımından kapsamlı olması yönünden “Urartu Kültür Koridoru Projesi Çalıştayı”nı hatırlatan Güler, “Urartulara yönelik iki temel projemiz var. Bir tanesi tamamıyla tasarım projelendirme işini kapsayan bir yatırım, diğeri ise yatırımlara yönelik yapılan çalışmalardır. Bugün burada bulunmamızın ana amacı çok fazla projelendirmeyle uğraşmak değil, somut bir şeyler ortaya çıkarmaktır. Bu şekilde ciddi olduğumuzu göstermek istiyoruz. Şamran Kanalını yürüyüş yoluna dönüştürebilir miyiz diye düşündük. Geldiğimiz süreçte bunu yapmak için iyice bir yol almış bulunmaktayız. Birde yatırım boyutuyla ilgili de çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Diğer katılımcılardan görüş ve önerilerinin alınması ile birlikte toplantı sona erdi.Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :