Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo
Skip Navigation LinksDAP / Haberler / 35 ADET HİS GÖLETİ İÇİN PROTOKOL İMZALANDI

35 ADET HİS GÖLETİ İÇİN PROTOKOL İMZALANDI

15,Mart 2016 Salı 23:24:49

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi, mera hayvancılığında işgücü ve üretim verimliliğinin artırılması, karlılığın sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla 8 ilde 35 adet Hayvan İçme Suyu (HİS) Göleti yapımını finanse etmek üzere protokol imzaladı. Göletlerin protokol sözleşmesi, Ardahan Valisi Ahmet Deniz, 8 ilin İl Özel İdaresi Genel Sekreterleri ve temsilcilerinin katılımıyla Erzurum’da gerçekleştirildi.

Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne ait toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, DAP İdaresi Başkan Yardımcıları Volkan Güler, Mehmet Özdoğan, Iğdır İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferhat Akkuş, Elazığ İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu, Tunceli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Yıldırım, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, Ağrı İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Taner Tengir, Kars İl Özel İdaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdürü Serhan Selçuk, Kars İl Özel İdaresi Plan Proje Yatırım İnşaat Müdürü Gökhan Fidan, Iğdır İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdür Vekili Ali Yıldız, Ardahan İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Anıl Aksel, Kars İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Akif Pektaş, Tunceli İl Özel İdaresi Aydın Öztürk, Elazığ İl Özel İdaresi Bekir Yuşan, Malatya Belediyesi Şube Müdürü Eyüp Özpolat, DAP İdaresi Tarım ve Kırsal Kalkınma Koordinatörü Ömer Faruk Karyağdı ile kurum mühendisleri Sinan Kılıçtek ve Akın Aydın katıldı.


DEMİR: “HİS GÖLETLERİYLE İŞGÜCÜ VE ÜRETİM KAYBI YAŞANMAYACAK”


DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, imza töreninde yaptığı konuşmada, Hayvan İçme Suyu Göletlerinin önemine değindi. Demir, HİS Göletlerinin devreye girmesiyle bölgeden göçün önleneceğini, ayrıca, mera hayvancılığında işgücü ve üretim kaybının yaşanmayacağını ifade etti. Bölgede zaten var olan büyük ve küçükbaş hayvan varlığını daha verimli hale getirmek için HİS Göletlerine destek vererek ivme kazandırdıklarını dile getiren Demir, “Meraya dayalı hayvancılık yapılan alanlarda hayvanların su ihtiyacını karşılamak için 22 adedi DAP İdaresi tarafından projelendirilen toplam 35 adet Hayvan İçme Suyu Göleti projesine 2015 yılında 8 milyon lira finansman desteği sağlanacak” dedi.


2014 yılında da HİS Göleti projelerine finansman desteği sağladıklarını belirten Başkan Demir, “Hayvancılık bölgenin asıl geçim kaynağı olmakla beraber, yetiştiricilerimizin arzu edilen bir geliri elde etmediği görülmektedir. Özellikle yüksek kesimlerde hayvanların su ihtiyacını karşılamak için günde birkaç defa 2-3 kilometre aşağıya (su kaynağına) indirilmesi sonucu merada alınan enerji yolda gidip-gelmekte harcandığı için bu durum üretim ve işgücü verimliliğini azaltmaktadır. Bunun için meralarda, özellikle su kaynağı olmayan yerlerde, hayvanların su ihtiyacını karşılamak için yağmur ve kar sularının depolandığı hayvan içme suyu göletlerinin yapılması için 2014 yılında 39 adet projeye İdaremizce 2 milyon lira ödenek sağlanmıştır” dedi.


VALİ DENİZ: “BU PROJELERLE GÖÇ ÖNLENECEK”


İmza töreninde konuşan Ardahan Valisi Ahmet Deniz, bölgede tarım ve hayvancılık sektörünün canlanması, yetiştirici ve besicilerin yeteri geliri elde etmeleri halinde bölgede göçün azalacağını belirtti. Vali Deniz, “Bölgenin en önemli gelir kaynaklarından olan tarım ve hayvancılığın teşvik edici uygulamalarla yaygınlaştırılması gerekiyor. Bu sayede göçün önü alınabilir. DAP’ta bu konuda önemli işlev görüyor” dedi.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :