Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/

5. Tarımsal Makine Parkı Yazıhan’da hizmete girdi

15,Ekim 2019 Salı 10:10:42

DAP İdaresi’nin finansal desteğiyle alınan tarım makineleri için Malatya’nın Yazıhan ilçesinde tarla günü düzenlendi.

DAP İdaresi’nin “Bitkisel Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Projesi” kapsamında bu yıl alınan toplam 31 adet tarımsal makinenin hizmete girmesi dolayısıyla düzenlenen “Tanıtım ve Tarla Günü” etkinliğinde, tarım makinaları çiftçilere tanıtıldı.

Etkinliğe, Malatya Valisi Aydın Baruş, Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Yazıhan İlçe Kaymakamı ve Vali Yardımcısı Güher Sinem Büyüknalçacı, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Tarım ve Orman Bakanlığı Şeker Dairesi Başkanı Mehmet Hasdemir, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

Düzenlenen programda tarım aletlerinin yanı sıra üretilen tarımsal ürünler de sergilendi.

Programın açılışı şehitler için saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı. Program protokol konuşmaları devam etti.

Baruş: İnsan Hayatı Devamlılığı İçin Gıdaya İhtiyaç Var


İnsanın hayatını devam ettirebilmesi için gıdaya ihtiyaç duyduğunu, gıdanın ana kaynağının da toprak ana olduğunu söyleyen Malatya Valisi Aydın Baruş, “Bizim medeniyetimiz toprağa ana sıfatını yakıştırmıştır. Çünkü ana demek Cenab-ı Hakk'ın vermiş olduğu iradeyle yoktan var eden demektir. Sulanabilir alanlarımızın da yaklaşık 186 hektarlık alanı yani yüzde 85’ini sulayabiliyoruz. Bu oran devam eden projelerle birlikte yüzde 95’e ulaşacak. Gerçekten Malatya sulanabilir tarım arazi itibariyle Türkiye’nin örnek illerinden birisi. Tarımsal ürün değerimizin çiftçimizin bütçesine devam etmesi açısından çok önemli. Bunun için de alternatif tarımsal ürünlere önem vermemiz lazım” dedi.

Çalık: Çiftçilerimizin Her Zaman Yanındayız


Çiftçilerin yanında olduklarını vurgulayan AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Çiftçimizin dün olduğu gibi bugünde yanındayız. Gıdanın var olduğu her yerde, Dünyanın geleceği gıdada, tarımda… Biz üretmeye devam edeceğiz. Bu bölgede sadece ziraat mı var? Hayır, bu bölgede hayvancılıkta çok önemli. Bu vesileyle Hayvancılık Organize Sanayi Bölgemizi de kuruyoruz” şeklinde konuştu.

Pilten: Ürün Yelpazesi Genişletilmesi Gerekiyor


Yetiştirilen ürün yelpazesinin genişletilmesi gerektiğini belirten Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Selim Pilten, “Malatya’da ürün yelpazesi genişletilmesi gerekmektedir. Bu noktada Büyükşehir Belediyemiz Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğümüzün önemli çalışmaları mevcuttur. Bu anlamda DAP Bölge Kalkınma İdaresi ve Yazıhan Belediyemizin yapacakları çalışmalarda üreticilerimiz açısından büyük fayda sağlayacaktır” ifadelerine yer verdi.

Demir: Malatya’mıza Helal Olsun15 il arasında bulunan Malatya’ya 105 milyon lira destek sağladıklarını belirten DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, “Toplam 700 milyon bütçemizin 105 milyonunu Malatya’ya kullandırdık. Helal olsun. Çünkü Malatya tarım şehridir. İnşallah hayvancılık potansiyeli yüksek olan Yazıhan’la beraber bu hayvancılığın daha da modern bir şekilde gelişmesi en büyük arzumuzdur” ifadelerini kullandı.

Hasdemir: Şeker Pancarı Üretimi 245 Bin Tona UlaştıMalatya genelinde şeker pancarı üretiminin 245 bin tona ulaştığını dile getiren Tarım ve Orman Bakanlığı Şeker Dairesi Başkanı Mehmet Hasdemir, şunları kaydetti; "Birim alandan elde edilen pancar verimi dünya ortalamasının üzerine çıktı. Yazıhanlı çiftçiler bugün dünyada pancar üreten diğer ülkelerin üzerinde bir performansla pancar üretmektedir. Bu üretimin sonucu olarak Malatya Şeker Fabrikası son 20 yılın rekoru sayılabilecek bir üretime ulaştı. 2018-2019 pazarlama yılında 36 bin 810 ton olan şeker üretimi yüzde 63 artışla 60 bin tona ulaştı. Fabrika Malatya'ya büyük ekonomik katkı sağlıyor."

Altun: 200 Bin Tona Çıkmanın Gururunu YaşıyoruzŞeker Pancarı üretiminin arttığını söyleyen Şeker Fabrikası Müdürü Suat Altun, “3 Bin ton rezerve sahibi olan Malatya’da bugün 200 Bin tona çıkmanın gururunu yaşıyoruz. Bu onuru bizlere yaşatan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Valimize, Milletvekillerimize ve özellikle Yazıhan Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Öztürk: Makineler Çiftçilerimize Her Konuda Yardım SağlayacakMakinelerin çiftçilere fayadalı olacağını aktaran Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, “Bir taraftan 30 Bin üzerinde 200 Bin tonu bulan şeker pancarı hasadını başlatmak için bir aradayız, diğer taraftan da DAP Dairesi Başkanlığı tarafından Yazıhan’da ki çiftçilerimize destek ve Yazıhan’da bitkisel ürünlerinin yaygınlaştırılması projesi dolayısıyla alınan modern tarım makinelerinin açılışını yapmak için toplandık. Açılışını yaptığımız makineler çiftçilerimize her konuda yardım sağlayacak” dedi.

Güler: Emeği Geçenlere Teşekkür EdiyorumÇiftçiler adına konuşan Fahri Güler, “Bu makinelerin çiftçimize sunulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Yazıhan Atlı Cirit Kulübünün gösteri yaptığı programda, başarılı çiftçilere sertifika verildi. Daha sonra, DAP İdaresi tarafından alınan pancar toplama ve ekme ile mısır silaj makinelerinin yer aldığı parkın açılışı yapılarak, yeni alınan modern tarım araçları ile pancar hasadı gerçekleştirildi.

Daha sonra, DAP İdaresi’nin 2 milyon 500 bin lira ödeneği ile alınan Tarımsal Makinalar, çiftçilere tanıtıldı. DAP İdaresi, 2018 yılında Erzurum, Muş ve Bingöl illerinin ardından, 2019 yılında da Kars ve Malatya (Yazıhan)’da tarımsal makine kurulmasına ön ayak oldu. Yazıhan’da kurulan makine parkında; 1 adet şeker pancarı mibzeri, 1 adet silaj paketleme makinası, 2 adet iki sıralı sıra bağımsız silaj makinesi, 4 adet silaj Römorku, 1 adet anıza ekim mibzeri, 2 adet çift sıra söküm makinesi, 3 tane tek sıralı söküm makinesi, 10 adet gübreli çapa makinesi, 1 adet katı gübre dağıtma römorku, 1 adet taş toplama makinesi, 3 adet çift sıra söküm makinesi ile 2 adet tek sıralı söküm makinesi yer alıyor.Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :