Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Ahmed-i Hani Cami ve Türbesi cıvıl cıvıl

29,Mayıs 2017 Pazartesi 11:17:50

Doğubayazıt Kaymakamlığının projesi ve DAP İdaresi ve Ağrı İl Özel İdaresi’nin finansal desteğiyle restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları tamamlanan, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan Ahmed-i Hani Türbe ve Camii ramazana özel programla ziyaretçilerini ağırlıyor.

Gelen ziyaretçilere Cuma günü ücretsiz çorba ikramının yapıldığı Ahmed-i Hani Türbesi'nde, ramazan ayı boyunca da Belediye tarafından iftar programı düzenlenecek.

Cuma günleri ücretsiz çorba ikramı

Geçtiğimiz günlerde resmi açılışı yapılan Ahmed-i Hani Türbe ve Camii, açılışın ardından çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçinin akınına uğradı. Gelen ziyaretçilere, Belediye tarafından Cuma günleri ücretsiz çorba ikramı yapılıyor.

Ramazan ayı boyunca iftar programı

Topluma mal olmuş; sevgi, dostluk ve barışın dilini kullanan İslam Alimi Ahmed-i Hani’nin isminin ve öğretilerinin yaşatılmasını ve gelecek kuşakları aktarılmasını kendilerine görev edindiklerini belirten Doğubayazıt Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ulaş Akhan, ramazan ayı boyunca Ahmed-i Hani Türbesi'nde iftar programı düzenleyeceklerini söyledi.

Akhan, şunları kaydetti:

"Doğubayazıt Belediyesi Kültür Müdürlüğü olarak Ahmed-i Hani Türbesi'nde ramazan ayının daha güzel yaşanabilmesi, ramazan ayının o bereketinden kardeşlik ikliminden, feyzinden daha fazla faydalanabilmek için de çalışmalarımızı başlattık. Her gün Ahmed-i Hani Türbesi'nde iftar programı düzenlenecek. Buraya gelen vatandaşlarımız hem türbemizde sürekli bulunan imamlarımızla Ahmed-i Hani Hazretleri hakkında bilgilendirilecek, hem de düzenlenecek olan iftar programları ile çevre il ve ilçelerde yaşayan vatandaşlarımızın bir araya gelip buluşabilecekleri ve ramazanı en güzel şekilde idrak edebilecekleri bir ortam oluşturmak için gayret sarf ediyoruz."

Türbe yenilendi ve çevre düzenlemesi yapıldı

Çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği, 17. yüzyılda yaşayan şair, filozof, tarihçi ve mutasavvıf Ahmed-i Hani'ye ait türbe ve cami, DAP İdaresi ve Doğubayazıt Kaymakamlığının destekleriyle yapılan restorasyon çalışmalarıyla yenilendi.

Restorasyon ve çevre düzenlemesi kapsamında, halı, kapı, pencere ve ses sistemi değiştirilen, kubbesi yağmurdan korunmak için kurşunla kaplanan cami ve türbenin etrafında bulunan mezarlıkta da çevre düzenlemesi yapıldı. Bu çalışmalar için Ağrı İl Özel İdaresi ve DAP İdaresi 500’er bin lira destek sağladı ve toplam bir milyonluk bir maliyetle proje tamamlandı.Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :