Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/

Ansır Mağarasına yürüyüş yolu…

26,Haziran 2020 Cuma 09:42:30

DAP İdaresi’nin finansal desteğiyle Malatya’nın Yazıhan ilçesinde bulunan Ansır Mağarası’na yürüyüş yolu yapılacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı DAP İdaresi ile Yazıhan Belediyesi işbirliğiyle tarihi milattan önceye dayanan Ansır mağarasının turizme kazandırılması amacıyla mağaraya ulaşımı sağlamak için yapılacak yürüyüş yolunun yüzde 65’inin tamamlandığını söyleyen Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, proje alanını DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir’le birlikte gezdi.

İlçenin 10 km. batısı ve Yazıhan Ovası’na hakim bir bölgede bulanan mağarada, Yontma Taş Devri ve Hitit uygarlığı izlerine rastlanıyor. Eşsiz güzelliğe sahip ve yöre halkı tarafından Buzluk Mağarası olarak bilinen Ansır Mağarasında yapılan çalışmalarla ilgili Başkan Demir’e bilgi verdi.

Ansır Mağarası gün yüzüne çıkıyor


Belediye olarak, DAP İdaresi’nden birçok projelerine destek aldıklarını ifade eden Öztürk, Ansır Mağarasının da bu projeler arasında yer aldığını söyledi. Öztürk, “Projeyi DAP İdaresi’ne sunduk, DAP İdaresi de Başkanımızın da direktifleriyle projemize destek verdi. Yol yapım halesi yapıldı, ilgili müteahhit firma da çalışmalarını devam ettiriyor. Taş döşemenin yanı sıra yolun ışıklandırılması da yapılarak, alan içerisine kamelyalar yerleştirilecek. Ansır Mağaraları koruma altına alınmadığı ve çevre düzeni aydınlatılması yapılmadığı için sürekli definecilerin istilasına uğramaktaydı. Yapımı yüzde 60 oranında tamamlandı. DAP İdaresi’ne projemize verdiği destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Bölgeye gelecek olan yerli ve yabancı turistler sayesinde hem ekonomik hem de sosyo-ekonomik anlamda ilçe gelişimine katkı sağlayacağız. Bu yol ve yapılacak çalışmalarla buranın bilinirliği artacak” dedi.

Ansır Mağaralarını turizme kazandırmak amacıyla desteklediklerini söyleyen DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, projenin tamamlanmasıyla Yazıhan ilçesine değer katacağını söyledi. Projeyi 2019 yılında ve 448 bin lirayla desteklediklerini ifade eden Başkan Demir, şunları kaydetti:

“Bu mağara bilimsel çalışmalara imkan sağlayacak. Buraya yapılacak yol bu işin başlangıç noktasıydı. Projenin tamamlanmasıyla Ansır Mağaraları cazibe merkezi haline gelmiş olacak. Hayırlı olsun.”Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :