Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/

Aşkale’de Tarla Günü Şenliği düzenlendi

18,Eylül 2019 Çarşamba 09:44:04

Erzurum İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce Aşkale ilçesinin Çayköy Mahallesi'nde düzenlenen “Tarla Günü Şenliği”nde, bölgenin tarım ve hayvancılık potansiyelinin artırılmasına yönelik kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan çalışmalar tanıtıldı.

Renkli görüntülerin oluştuğu şenlikte, buzağılar yarıştı, sporcular gösteri amaçlı ok attı, fotoğraf sergisinin yanı sıra, cirit müsabakası düzenlendi ve yerel sanatçı Murat Cinisli konser verdi.

Etkinlikte ayrıca, DAP İdaresi tarafından sağlanan destekle Aşkale İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne verilen silaj balya ve paketleme makinesi, 1 adet traktör, 2 adet ataçman, 1 adet çayır biçme, 1 adet katı gübre serpme römorku ile 1 adet balya taşıma römorku da yer aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program, protokol konuşmalarıyla devam etti.

Tarımsal destekler artıyor


İlk konuşmayı, Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar yaptı. İl Müdürlüğü olarak Erzurum’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Akar, çiftçilere yapılan tarımsal desteklerin her geçen gün arttığını söyledi. Nüfus artışıyla birlikte gıdaya ihtiyacın da giderek arttığını ifade eden Akar, bu nedenle birim alanda daha fazla verim alınması gerektiği üzerinde durdu. Bunun için farklı program ve projenin uygulandığını belirten Akar, DAP İdaresi’nin ve Bakanlığın destekleriyle alınan alet ve ekipmanların çalışmasını çiftçilere göstermek amacıyla bu tür etkinliklerin düzenlendiğini söyledi.

Teknolojik desteklerden öncelikle Erzurum faydalandırıldı


Etkinlikte konuşan, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, İdarenin kurulduğu günden bu yana özellikle tarım alanında üretim verimliliği ve katma değerin artırılması yönünde birçok faaliyete destek olduklarını söyledi. DAP’ın 15 ili kapsayan bir kurum olmasına rağmen birçok yenilikçi ve teknolojik desteklerden öncelikle Erzurum’un faydalandırıldığını belirtti.

Erzurum’da hayvancılığı geliştirmek amacıyla, yem bitkileri üzerine çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Başkan Demir, bu kapsamda tritikale yem bitkisi üretiminin artırılmasına öncülük ettiklerini söyledi. DAP’ın Aşkale ilçesine yenilikçi tarım makineleri destekleriyle birlikte, daha kaliteli yem tedarik etme konusuna da değinen Demir, şunları söyledi:

“İlk olarak, 2015 yılında Aşkale ilçesine rulo balya paketleme makinesi alarak bu işe başlamış olduk. Ardından yem bitkileri üretimi için 2016 ve 2017 yılında toplamda Erzurum ilçelerinde 200 ton tritikale tohumu 226 çiftçiye dağıtılarak yaklaşık 10 bin da alana ekimi gerçekleştirildi. 2017 yılında balya makinesinin verimli çalıştırılabilmesi amacıyla traktör, ot biçme makinesi ve 2 adet balya taşıma ataçmanı, 2018 yılında ise balya taşıma römorku ve katı gübre serpme römorku alınarak öncelikle Aşkale ilçesinde ardından yakın ilçelerde çiftçilerin hizmetine sunuldu. 2019 yılı dahil 3 yıl içinde yaklaşık toplam 3 bin adet tritikale balya yapılmıştır. Tabi ki yem bitkilerine yapılan destek yalnızca Aşkale ilçesi ile sınırlı kalmamaktadır. Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğüne alınan tohum eleme makinesi 2014 yılından beri temiz ve sertifikalı tohum elde etmek üzere hizmet vermektedir. “

“2018 yılında çıkartılan ödenekle bu yıl özellikle Erzurum geneline hitap edebilecek şekilde 10 adet silaj makinesi ve 20 adet römork alınmış olup Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan “Tarımsal Mekanizasyon Parkı” ile Erzurum çiftçisinin hizmetine sunulmuştur. “Makine Parkına” desteğimiz sürecek olup 2019 yılı projesiyle 3 adet taş toplama, 1 adet silaj paketleme makinesi ve 6 adet pancar veya yem bitkisi ekim mibzeri alınacak olup yine Erzurum Büyükşehir Belediyesince siz kıymetli çiftçilerimizin hizmetine sunulacaktır. Aynı zamanda bu yıl Valilik kanalıyla 1 Milyon TL ödenekle tritikale ve macar fiği karışık ekim için tohum dağıtımı gerçekleşecektir. Böylelikle Erzurum’u yem bitkilerinde geliştirmeye kararlı olduğumuzu gösteriyoruz. Tüm çiftçilerimize alınan makine ekipmanın takipçisi olmalarını ve kullanımlarının artırılmasını talep ediyor saygılar sunuyorum.”

Devlet her zaman çiftçimizin yanında


Erzurum’un tarım ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı bir bölgede olmasından dolayı bu nimeti iyi değerlendirmek gerektiği üzerinde duran Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, devletin her zaman çiftçilerin yanında olduğu söyledi. Üretim olmadan tüketim olamayacağının üzerinde duran Sekmen, çiftçilerin daha çok kazanması için verimli arazilerin boş bırakılmaması gerektiğini söyledi. Geçen sene yüzde 80 sübvansiyonlu yem dağıldığını ifade eden Başkan Sekmen, gerek et gerekse süt alanında önemli adımlar atıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Geçen yıl 20 bin kurun (sıvat) dağıttık. 10 binini DAP İdaresi, 10 binini de Büyükşehir Belediyesi olarak biz verdik. 300’ün üzerinde gölet yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Bunları hayvan yetiştiren vatandaşlarımız için sulama tesisi ihtiyacı duyan tarlalar için. Ayrıca her ilçede bir hayvan pazarı, mezbahanalar oluşturduk DAP İdaresi’yle beraber. Yine yakında hizmete sokacağımız Türkiye’nin en büyük canlı hayvan borsası bitti. Şu anda etrafının ağaçlandırmasını yapıyoruz. İnşallah yakında Cumhurbaşkanımızın iştiraki ile hizmete sokacağız. Bunları yapış nedenimiz hayvancılıkla uğraşan kardeşlerimiz hayvanlarını daha rahat satsınlar, daha fazla para kazansınlar diye yapıyoruz. İnanıyorum ki bir diğer adım da tarımsal makinelerin belediyemizde, gerek DAP’ın aldığı gerek bizim oluşturduğumuz gerekse diğer kurumlardan Tarım İl Müdürlüğümüzün belediyede toparladık ve çiftçimizin bunlardan daha ucuz bir şekilde istifade etmesi için bir birim oluşturduk. Dışarının üçte bir fiyatına bu hizmeti yürütüyoruz. İstiyoruz ki Sayın Valimle beraber Erzurum bu işin merkezi olsun, etin ve sütün merkezi olsun. Süt alımında da yine DAP’la beraber önemli adımlar atıldı. Peyder pey her ilçeye inşallah bu soğuk süt zincirini kurarak, mandıra sistemini geliştirmiş oluruz.”

Biz sizlerin emrindeyiz


Şenlikte son konuşmayı Vali Okay Memiş yaptı. Göreve geldiği bir yıl içinde tarım ve hayvancılıkta önemli hizmetlere vesile olduklarını belirten Vali Memiş, bunu Büyükşehir Belediyesi, DAP İdaresi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve KUDAKA’yla istişareler neticesinde gerçekleştirdiklerini söyledi. Kentin bir milyon büyükbaş hayvan sayısına ulaşmak için yapılan çalışmaların meyvelerini vermeye başladığını ifade eden Vali Memiş, şunları söyledi:

“Göreve başladığımızda büyükbaş hayvan varlığı 730 bindi, şu anda 830 bine çıktı. Hedefimiz bir milyondu, Allah'ın izniyle hedefimize doğru emin adımlarla gidiyoruz. Valilik bütçesinden 440 ton yem bitkisi tohumu desteği sağladık. Milletvekillerimizin ve sayın bakanlarının çok büyük destekleri var, onlara da ayrıca çok teşekkür ediyorum. Yine bu destekleri, doğrudan vatandaşa yapmak suretiyle hedeflerimize emin adımlarla ilerlemek istiyoruz."

Memiş, süt için hazırlanan proje sayesinde sütün değerindeki artışın çiftçinin ve besicinin cebine yansıdığını vurguladı.

Daphan Ovası'nın tarımsal üretim anlamında çok bereketli bir yer olduğunu ifade eden Memiş, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Çiftçi kardeşlerim, Valiniz olarak ben, bütün burada gördüğünüz görevliler sizlerin emrindeyiz, size hizmet etmek için geldik. Öyle beylik laflar etmeye gelmedik. Ne eksiğiniz varsa, gidermek bizim görevimiz. Bütün eksiklikleri hep beraber, iyi niyetle çözmek istiyoruz ve çözeceğimize inanıyoruz. Ben şu danaları yetiştiren çiftçinin bir sanatçı olduğuna inanırım. Bir ressam nasıl bir sanatçıysa, bir müzisyen nasıl sanatçıysa, şu danaları besleyen, şu topraktan, tarladan iyi verim alan çiftçi de benim gözümde sanatçıdır."

Konuşmaların ardından Vali Memiş ve protokol, tarım makinalarının yer aldığı alanı gezerek, makinaların tanıtımı yapıldı. Buzağı yarışmasında dereceye girenlere tarım ve hayvancılıkta kullanılan çeşitli ürünler verildi. Ayrıca, Vali Memiş ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen sporcularla birlikte ok ve cirit attı.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :