Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/

Ata Şehir Kubbet-ül İslam Ahlat’a Kentsel Tasarım

18,Temmuz 2017 Salı 09:47:23

DAP İdaresi’nin "Doğu Anadolu Bölgesindeki Tarihi Kent Bölgelerinin Canlandırılması ve Tanıtımı Projesi” kapsamında, tarihi kent Ahlat’ın kentsel tasarımının yapılacağı projelendirme çalışmasıyla ilgili uygulayıcı kuruluş ve ilgili kurumların yer aldığı tanıtım ve istişare toplantısı Bitlis’in Ahlat ilçesinde yapıldı. Toplantının ardından, Ahlat Sahil Kalesinde, 2017 yılında DAP İdaresi tarafından Bitlis’te desteklenecek kültürel projeler için de protokol imza töreni düzenlendi.

Ahlat Kaymakamlığı toplantı salonunda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, toplantının ana gündeminin Ahlat’ta yapılacak Kentsel Tasarım Projesiyle ilgili paydaşların yer aldığı ve ortak akılla Ahlat’ın tarihi ve kültürel derinliğiyle örtüşen bir kentsel tasarım işini istişare etmek üzere toplandıklarını söyledi. İhalesi yapılmış projelendirmenin bir an önce tamamlanmasını isteyen Başkan Demir, “Gecikmenin minimize edilmesi noktasında tarafların bir araya gelerek, istişare ederek işi hızlandırmak gerekiyor. Şu anda 2018’in yatırım programını hazırlıyoruz. 2018’in yatırım programına ödenek koyup desteklemeyi yapabilmek için projelendirmenin tamamlanması lazım” dedi.

Daha sonra söz alan ve yapılacak kentsel tasarım projelendirilmesiyle ilgili beklentilerini dile getiren DAP İdaresi Başkan Yardımcısı Volkan Güler, alelade hazırlanmış kentsel tasarım işini yapmak istemediklerini söyledi. Güler, “Hele Ahlat ki, tarihi önemi konusunda herkesin malumatının olduğu Kubbettül İslam vasfıyla vasıflandırılmış bir ilçemiz. Bu işin bir tarihi boyutu var bir de kültürel boyutu var. Burada şunu yapmayı hedefledik. Tarihi mutlaka koruyalım ancak bir taraftan da Ahlat’ın sosyo-ekonomik kalkınmasına yönelik olarak bir tasarım planlayalım istedik. Bu da sürdürülebilir olmalı“ şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından, Ahlat’ta kentsel tasarım projelendirmesini yapacak By Teknik Dizayn Proje Mühendislik, Mimarlık Müşavirlik Ltd. Şti. Müdürü Özcan Belen, bir sunum gerçekleştirdi ve Ahlat’ta yapılmasını istedikleri fikirlerini katılımcılarla paylaşarak, istişare de bulunuldu.

PROJELENDİRMENİN KAPSAMI

Kümbetler Aksı, Harabe Şehir, Selçuklu Mezarlığı ve Ahlat Kalesinin bulunduğu mevkide kentsel tasarım projeleri hazırlanacak olan Ahlat’ta, buranın muhteşem geçmişini tematik planlamalarla tekrar canlandırılacak mekanların yanı sıra, söz konusu projeyle Türkiye’nin en büyük yarı açık hava müzesi projelendirmenin kapsamında yer alıyor.

Kentsel Tasarım Projesiyle, Ahlat’ta kültür, sanat faaliyetlerinin yaygınlaştırılması, tarihî kent bölgelerinin bir bütün olarak korunması ve tasarlanması, bölgenin turizm gelirlerinden alacağı payın arttırılmasıyla birlikte işsizlik sorununa yönelik istihdamı artırma hedefleniyor.

DESTEKLEYECEĞİMİZ KÜLTÜR PROJELERİ İÇİN DE PROTOKOL İMZALANDI

İstişare toplantısının ardından Ahlat Sahil Kalesi’nde düzenlenen programla Bitlis ili 2017 projeleri için protokol imza töreni düzenlendi. Törende konuşan DAP İdaresi Başkan Yardımcısı Volkan Güler, Ahlat´ın bölge ve ülke için önemini vurguladığı konuşmasında, şu görüşlere yer verdi:

“Ahlat´a, bölgemizin önemli bir tarihi ve kültürel vasfı olmasını daha da güçlendirmek adına yatırımlarımız devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Ahlat´ta 11 adet akıtın restorasyon projelerinin hazırlanma işi tamamlandı. Öte yandan Ahlat´ın bütüncül bir şekilde planlanması amacıyla Tarihi Kent Tasarım Projesi için gerekli ihale sürecini gerçekleştirdik. Şu anda projemiz hazırlık sürecini devam ettiriyor. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 500 bin TL kaynak tahsis etmiş olduk. Bu yıl artık uygulamalara daha hızlı bir şekilde girmek istiyoruz. Bu anlamda bugünde protokol ile birlikte temsili olarak kurumlara teslimi yapılacak Ahlat Sahil Kalesinin Sur Restorasyonu projesine 1 milyon 900 bin TL´lik bir finansmanımız var. Bunun bir milyon TL´lik ödeneği 2017 yılı için programa alındı. İhaleye çıktıktan sonra ivedilikle bu süreci tamamlamış olacağız. Öte yandan Bitlis ilimize ilişkin olmak üzere kültürel faaliyetlere yönelik desteklerimiz devam ediyor. Bölgeyi mümkün olduğunca daha fazla okur daha fazla sosyal faaliyetler anlamında çeşitlendirilmiş bir yapıya kavuşturmak istiyoruz. Bu anlamda ‘Semt Kütüphaneleri´ dediğimiz daha çok camilerin veya YBO´ların veya kamunun kullanılmayan boş alanlarını mümkün olduğunca mahalle düzeyinde kütüphaneye dönüştürmek için yatırımlarımız devam ediyor. Bu yıl Mutki, Hizan ve Tatvan ilçelerinde desteklediğimiz 3 adet daha projemiz var. Bunlarında protokol teslimlerini burada tamamlamış olacağız. Yaklaşık bu yıl için 1,6 milyon TL civarında bir kaynağı bugün hemen tahsisini resmiyete kavuşturmuş olacağız. Gelecek yılda ki ödemelerde devam edecek. İnşallah bölgemiz ve ilimiz için hayırlı olur”

Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban ise, DAP İdaresi tarafından desteklenen projelerin heyecan verici projeler olduğunu belirttiği konuşmasında, “Bugün inşallah artık uygulamasına geçeceğimiz bir süreci yaşayacağız. Tarihi bir öneme sahip Ahlat’ta kültürel projelerimize destek olan DAP İdaresini kutluyorum” dedi.

Ahlat Kaymakamlığına vekalet eden Adilcevaz Kaymakamı Arif Karaman ise, toplantıya katılanlara teşekkür ederek, “DAP İdaresi tarafından desteklenen projelerimiz Ahlat´ımıza, ilimize ve bölgemize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından 2017 uygulama projeleri içerisinde olan Ahlat Sahil Kalesi 2.Etap Restorasyonu ve Çevre Düzenlemesi Projesi (Bitlis İl Kültür Müdürlüğü), Tatvan Okuyor Projesi (Tatvan Kaymakamlığı), Kolludere Semt Kütüphanesi (Hizan Kaymakamlığı) ile Uran Köyü Semt Kütüphanesi (Mutki Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü) projelerinin protokol imza töreni yapıldı.

Düzenlenen protokol imza törenine DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, DAKA Genel Sekreter Vekili H. İbrahim Güray, Tatvan Kaymakamı M. Ali Özkan, Mutki Kaymakamı Mehmet Kılıç, Adilcevaz Belediye Başkanı Necati Gürsoy ile ilgili kurum yetkilileri katıldı.

Tören, çekilen toplu hatıra fotoğrafıyla sona erdi.




Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :