Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Bakan Arslan: Sağlıklı yol haritası ortaya koymalıyız

03,Nisan 2018 Salı 11:13:58

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Sarıkamış Turizm Master Planı ve Fizibilitesi Projesi" tanıtım toplantısına katıldı.

Kars Valiliği Gazi-1 Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantı da "Sarıkamış Turizm Master Planı ve Fizibilitesi Projesi" masaya yatırıldı.

Toplantıya, Kars Valisi Rahmi Doğan, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, AK Parti Kars Milletvekili Yusuf Selahattin Beyribey, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy ile daire amirleri ve turizm sektörü temsilcileri katıldı.

Başkan Demir, proje hakkında bilgi verdi


Tanıtım toplantısında, ilk olarak, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, söz aldı. Proje hakkında bilgiler veren Demir, Bingöl Haserek Dağı için de böyle bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi. Projenin amacından ve bu kapsamda gerçekleştirilecek olan çalışmalardan söz eden Başkan Demir, ayrıca Erzurum-Erzincan- Kars (Sarıkamış) kış turizmi için Destinasyon Yönetim Organizasyonu altyapısı kurmak için bu yıl kaynak aktaracaklarını ifade ederek, toplantıya katılanlara teşekkür etti.

Doğan: “İlimize ciddi katma değer üretecek”


Daha sonra söz alan Kars Valisi Rahmi Doğan, “İlimizin ekonomik gelişimine katkı sağlayacak bir alan, şuandaki mevcut yapısıyla iş görür vaziyette, ancak birkaç yıl sonra bu Sarıkamış Kayak Merkezi’nin yetmeyeceği ve alanın ve pislerinin de genişlemesi gerektiği ortaya çıkacaktır. Bunun hazırlığını bugünden yapmamız lazım. Aksi takdirde bunu geliştirme şansını kaybetmiş oluruz. Erzincan, Erzurum ve Kars kış koridoru bu da çok önemli bir proje, bu projenin içerisinde yer almaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Çünkü kayakçılar farklı pistlerde kaymayı istediklerinden dolayı bu üç destinasyonu da burada göz önüne alarak planlamalı tatillerini yapacaklardır. Ben önce DAP Başkanımıza bu çalışma için şükranlarımızı sunuyorum. Sayın Bakanımıza her zaman bize katkılarından dolayı şükranlarımızı sunuyoruz. İnşallah bu çalışmanın neticesinde ilimize ciddi bir katma değer üretir diye düşünüyorum.” dedi.

Yapılacaklar sunumla anlatıldı


Daha sonra, proje ekibinin sunumuna geçildi. Master Planı hazırlanması aşamalarını anlatan İdealist firmasının yöneticisi Nevzat Utkan Ilıcalı, kayak merkezlerinde oluşturulan izole planlamanın dışına çıkarak, kenti içine alan ve bütünleştiren, bölgenin de ekonomisine katkı sağlayacak bir gelişim modeli oluşturmayı amaçladıklarını söyledi. Sarıkamış’ı özellikleri itibariyle diğer kayak merkezlerinden ayrıştırmak istediklerini sözlerine ekledi ve bu kapsamında yapmak istedikleri bir projenin video gösterimini sundu.

Bakan Arslan: “Sağlıklı yol haritası ortaya koymalıyız”


Sunumun ardından, son konuşmayı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptı. Sarıkamış Turizm Master Plan hazırlanmasından dolayı Kalkınma Bakanlığına ve DAP İdaresi’ne teşekkür eden Bakan Arslan, “Sarıkamış’ta kış turizminde geldiği noktayı herkes biliyor. Bu bizim memnuniyetimiz ancak geçmişten beri hep söylediğimiz bunun bir master plan çerçevesinde irdelenmesi ve geleceğe yönelik doğru planlama çerçevesinde yol alması gerektiği. Ve buna tam da hizmet edecek olan bir master plan ve fizibilite çalışmasının yapılıyor olması Kalkınma Bakanlığımızın ve DAP İdaremizin buna öncülük ediyor olması bizim memnuniyetimiz. Bu anlamda çok teşekkür ediyorum” dedi.

Arslan, Sarıkamış'ta devam eden projelerin göz önünde bulundurularak yapılacak yeni projelerle benzerlik göstermemesine dikkat edilmesi gerektiğini vurguladığı konuşmasında, “Bu master plan bizim için bir fırsat. Bunu baz alarak yol almak istiyoruz.” dedi. Bakan Arslan, “Elbette ki bu master plan ve bu fizibilite bittikten sonra yine Kalkınma Bakanlığımız ve DAP İdaremiz bu fizibilite sonuçlarına bağlı olarak bir takım fonksiyonları yerine getirmek adına bize destek verecek. Ancak başka bakanlıklardan da aldığımız destekler var, işte bunların bir bütünün parçası olması lazım. İnşallah bu sağlıklı yol haritasını koyduktan sonra biz çok daha iyi noktalara gidebiliriz” dedi.

Mevcut tesislerle yetinmemek gerektiği üzerinde duran Bakan Arslan, şunları söyledi:

“Bugün tesisler yetiyor olabilir. Bugün tesislerin yüzde yüz kapasitede olması bizim için bir mutluluk vesikası olabilir ama bu kesinlikle yetinebileceğimiz bir durum değil. Hem tesisleri geliştirmeliyiz hem hocalarımızın uzmanlık alanına bağlı olarak ile tesisleri daha verimli daha iyi kullanılabilen kayak pistleri olabiliri düşündüğümüz gibi tesisleri buna bağlı olarak sağlıklı düşünmemiz lazım. Biz bu master planla iyi bir sonuç elde etmek istiyoruz. Bu çalışma yapılmış olmak için yapılmamalı. Bu çalışma bizim amacımıza ve bizim hedefimize uygun sonuçlar doğurmalı. Hedefi büyük tutun, planlamayı büyük yapın biz inşallah ona uygun gerekleri yerine getiririz. Bu lansman çalışmasıyla kamuoyu bu konuyu duymuş oldu ama biliniz ki çalışmayı ilerlettikçe, arkadaşlarla görüş alışverişinde bulunuldukça biz sizden daha fazla şey isteyeceğiz ve daha fazla şeyi isterken de başka uzmanlar getireceğim ve o uzmanları ikna edeceksiniz. O uzmanları ikna ederseniz bu çalışma amacına ulaşmış olur. Tekrar sebep olanlara teşekkür ediyorum”

Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :