Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Bakan Elvan: 11. Kalkınma Planı'nda katılımcılığa önem veriyoruz

24,Mart 2018 Cumartesi 00:38:34

11. Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamında çalışmaların değerlendirildiği istişare toplantılarının ikincisi Erzurum’da yapıldı. Toplantı, Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’ın Başkanlığında gerçekleştirildi.

Yedi coğrafi bölgede yürütülen ve yerel kamu idareleri, üniversiteler ve meslek örgütlerinin katılımıyla önceliklerin tespit edilerek 11. Kalkınma Planında yer alması istenen başlıkların görüşüleceği istişare toplantılarının ikincisi “Doğu Anadolu Bölgesi İstişare Toplantısı”, Doğu Anadolu bölgesindeki TRA1 (Erzurum, Erzincan, Bayburt), TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan), TRB1 (Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli) ve TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) Düzey 2 Bölgelerinden oluşan toplam 15 ili kapsıyor. Palandöken Kayak Merkezindeki bir otelde gerçekleştirilen toplantıya; Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerin valileri, büyükşehir belediye ve belediye başkanları, rektörleri, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, kalkınma ajansları, ticaret odası, ticaret borsası ve birlik başkanları gibi üst düzey yöneticiler katıldı.

“11. Kalkınma Planı’nda katılımcılığa önem veriyoruz”


Toplantının açılış konuşmasını yapan Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi ELVAN, 11. Kalkınma Planı kapsamında Doğu Anadolu Bölgesi’nde görev yapan üst düzey yöneticilerle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İstişare toplantılarının ilkinin Denizli’de Ege Bölgesi için yapıldığını ikincisinin Erzurum’da Doğu Anadolu Bölgesi için gerçekleştirildiğini ifade eden Bakan Elvan, konuşmasında 11’inci Kalkınma Planı’yla ilgili çalışmaları şöyle anlattı:

“Yaklaşık 15-16 aydır Kalkınma Bakanlığı olarak 11. Kalkınma Planının hazırlıklarını sürdürüyoruz. Bu planlanın hazırlanmasında katılımcılığa büyük önem veriyoruz. Bu plan sadece Kalkınma Bakanlığının değil, bu plan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve 81 milyon vatandaşımızın. Bu nedenle ilk kez bir plan çalışmasında yerel düzeyde çalışmalar yapalım istedik. Her bir ilimizin öncelikleri nedir, o ilin ve o bölgenin kalkınması için neler yapılması gerekiyor bunları somut olarak belirleyelim, dinleyelim ve plan hazırlarken bizatihi vatandaşlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, özel kesim ve kamu kurum ve kuruluşlarının bir bütün olarak katılımıyla gerçekleştirelim düşüncesiyle hareket ettik. Ve bugüne kadar 81 ilimizde, her ilimizde 3 ayrı toplantı olmak üzere toplantılar gerçekleştirildi. Gençlerle, kadınlarla buluşuldu ve sivil toplum örgütleriyle buluşarak o illerin öncelikleri tespit edilmeye çalışıldı.”

11. Kalkınma Planı için 76 farklı özel ihtisas komisyonu ve çalışma grupları oluşturduklarını ifade eden Bakan Elvan, komisyon ve çalışma gruplarına 3 bin 550 akademisyen, sivil toplum kuruluşu temsilcisi, özel kesimden temsilciler ve kamu kurumlarından temsilcilerin katıldığını söyledi. Komisyon çalışmalarının tamamlanarak raporların Kalkınma Bakanlığına sunulduğunu dile getiren Bakan Elvan, bunun yanı sıra Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Plan ve Bütçe Komisyonu ve Tarım Komisyonu üyeleriyle bir araya gelerek onların da düşüncelerini aldıklarını söyledi. Ayrıca, Kalkınma Bakanlığının web sitesinde 11. Kalkınma Planıyla ilgili soruların yer aldığını ve 20 bin üzerinde vatandaşın bunları kapsamlı olarak cevaplandırdıklarını ve bunları da değerlendirdiklerini ifade eden Bakan Elvan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Özet olarak söylemek gerekirse; tamamıyla katılımcı ve aşağıdan yukarıya planlama anlayışının tesis edilmesini sağlayan bir yaklaşımı 11. Kalkınma Planında ortaya koyuyoruz. Bugün sizden beklentilerimiz şu: nasıl bir plan istiyoruz, bu planın içerisinde öncelikli olarak neler yer almalıdır? Özele inecek olursak Doğu Anadolu Bölgesine yönelik bu planda mutlaka yer verilmesi gereken hususlar var mıdır? Bu bölgeye yönelik önerileri sizlerden almak istiyoruz”

Bölgenin gelişmişlik açısından yıllarca sıkıntı yaşadığını ifade eden Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 15 yıllık AK Parti iktidarı döneminde yapılan alt yapı yatırımlarından söz ederek, “Doğu Anadolu Bölgesi artık kabuğunu kırmıştır” dedi ve bölgenin dışa açıldığını söyledi. Bundan sonraki süreçte yapılacak yatırımlarla ilgili de konuşan Bakan Elvan, “Bu altyapıyı daha da güçlendirip özellikle bu bölgenin kuzey ve güney bağlantılarını daha sağlam hale getirip çok hızlı bir şekilde denize ulaşımına imkân sağlayan altyapıları gerçekleştiriyoruz. 90’lı yıllarda Erzurum’a geldiğimde belki 2000’li yılların başlarıydı o gün ki Erzurum la bugün ki Erzurum arasında dağlar kadar fark var. Sanki o gün ki o Erzurum gitmiş yeni bir Erzurum gelmiş. Son 15 yılda Doğu Anadolu Bölgesi müthiş bir gelişme ve kalkınma göstermiştir. Bizim tespitimiz şu, altyapıya yönelik ciddi yatırımlar yaptık ama bundan sonraki süreçte ticaretin geliştirilmesi, hizmetler sektörünün turizmin geliştirilmesi, sanayi altyapısının güçlendirilmesi noktasında çok daha ciddi yatırım adımların atılmasıdır. Bu bölgenin diğer bölgelerden hiçbir farkı olmayan hatta diğer bölgelerimizi de geçebilecek gelişmişlik açısından bir potansiyele sahip olduğunu buradan ifade etmek istiyorum. Biz gerçekten Doğu Anadolu Bölgesinden çok umutluyuz. Valilerimiz, Belediye Başkanlarımız, Üniversite Hocalarımız çok yoğun çalışma gayreti içerisindeler. Artık bundan sonraki süreçte bizim en fazla önem vermemiz gereken husus iyi yönetişim anlayışıdır. Çünkü biz gerçekten güçlü bir altyapıya sahibiz güçlü bir potansiyele sahibiz, iyi bir organizasyon, iyi bir işbirliği, iyi bir dayanışma ruhu. Bu sağlandığı müddetçe bölgenin gelişmesi, kalkınması çok daha farklı noktaya gelecektir. Ben şunu açıkça ifade edeyim; artık kabuğunu kıran Doğu Anadolu Bölgesi, 2023 yılında gelişmiş bir bölge konumuna gelecektir, Bundan hiçbirinizin tereddüdü olmasın.” şeklinde konuştu.

"Terörle mücadelede ve ekonomik gelişmişlikte başarılıyız"


Hükümet olarak bir taraftan terörle mücadele ederken, diğer taraftan da ekonomiyi güçlendirme yönünde yoğun bir çaba sarf ettiklerini belirten Bakan Elvan, her iki alanda da başarılı olduklarını söyledi. Bakan Elvan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“2017 yılında tüm dünyayı şaşırtan bir büyüme performansını Türkiye gösterdi. 7’nin üzerinde bir büyüme performansını 2017 yılında yakalamış durumdayız. Bu da şunu ifade ediyor, dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer almaktayız demektir. Çin ve Hindistan ile birlikte gerçekten yüksek büyüme performansı gösteren ülkelerin başında geliyoruz. Bu ise kapsayıcı ve sağlıklı bir büyümeye işaret etmektedir. 2018 yılına gelince yine son üç aylık göstergelere baktığımızda Türkiye’nin büyüme performansının güçlü bir şekilde devam ettiğini görüyoruz.”

“Türkiye’nin istiklal mücadelesinde Erzurum’un önemi büyük”


Türkiye’nin istiklal mücadelesinde Doğu Anadolu Bölgesi’nin ve özellikle Erzurum’un önemli bir yeri olduğuna işaret eden Bakan Elvan, “Bunu hepimiz biliyoruz. İstiklal yolunda Erzurum Kongresi ‘Vatan bir bütündür, bölünemez’ düsturuyla milli mücadelenin yılmaz ruhunu ortaya koymuştur. Bu vesileyle bütün büyüklerimizi ve şehitlerimizi rahmetle, minnetle anmak istiyorum. Ruhları şad olsun. Aynı şekilde Doğu Anadolu’nun kalkınması ve gelişmesi için geçmişten bugüne emek sarf eden, bu bölge için çaba harcayan sizlere ve tüm katılımcılara çok teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

“Hainlere hep birlikte karşı koyduk”


Türkiye’nin 2013 yılından bu yana yaşadığı sıkıntılı süreçleri anlatan Bakan Elvan, “Bir taraftan faizlerimizin yüzde 4’ler seviyesine düştüğü bir ortamda, gezi hadiseleri ortaya konuldu. Arkasından 17-25 Aralık darbe girişimiyle Türkiye’nin önü kesilmeye çalışıldı ve sonra da 15 Temmuz hain darbe girişimiyle acaba biz bu ülkeyi bölebilir miyiz, parçalayabilir miyiz, önünü kesebilir miyiz? düşüncesiyle hareket eden hainler oldu. Ama bunların her birine sizler, millet olarak hep birlikte karşı olduk. Allah’a çok şükür bir taraftan bu hainlere karşı içerdeki ve dışardaki hainlere karşı mücadele ederken, diğer taraftan da ülkemizin istikrarını ve büyüme performansını koruma yönünde hep birlikte çok yoğun bir çaba harcadık. Cumhurbaşkanımızın dik duruşu ve sizlerin desteğiyle bugün buralara gelmiş bulunmaktayız. Şükranlarımızı arz etmek istiyorum.” dedi.

“Sınırda terör oluşumuna izin vermedik, verdirmeyeceğiz”


Bakan Elvan, konuşmasında, Afrin’de yaşanan sınır ötesi operasyonla ilgili bir değerlendirmede de bulundu. Türkiye’nin sınırında oluşan terör oluşumuna izin vermediklerini belirterek, “Bu oluşuma izin vermedik, verdirmeyeceğiz” dedi. Bakan Elvan, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Biliyorsunuz teröre karşı mücadele çerçevesinde Afrin’de Zeytin Dalı adlı bir operasyon yürüttük. Ve bu operasyonu başarılı bir şekilde tamamladık. Çok enteresandır Türkiye terörle mücadele ederken bu operasyonla ilgili bazı ülkeler bazı kesimler kaygılıyız ifadesini kullandılar. Çok merak ediyorum acaba o bölgeye istikrar gelmesinden mi kaygılılar. Acaba o terör örgütü mensuplarının bizim yiğit Mehmetçiklerimizden kaçışından mı kaygılılar. Biz hiçbir zaman hiçbir şekilde Türkiye’mizin sınırında terör oluşumuna izin vermedik, verdirmeyeceğiz. Bu konuda kararlılığımızı sürdüreceğiz. Bu Kandil olabilir, bu diğer kesimler olabilir ama bu mücadele kararlı bir şekilde devam edecek. Ben bütün Mehmetçiklerimize ve emniyet mensuplarımıza muvaffakiyetler diliyorum.”

Bakan Elvan’ın konuşmasının ardından sinevizyon gösterisi yapılan toplandı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :