Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo
Skip Navigation LinksDAP / Haberler / BAŞARI ÖDÜLLENDİRİLDİ...

BAŞARI ÖDÜLLENDİRİLDİ...

15,Mart 2016 Salı 23:25:05

Çayırlı Meslek Yüksekokulu tarafından yürütülen ve Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen “Erzincan İli Çayırlı İlçesinde Kadın Çiftçilere Süt Sağım Hijyeni ve Buzağı Büyütme Eğitimi Projesi” kapsamında başarılı katılımcılara sertifika verildi ve süt sağım makinesi hediye edildi.
Törene, İlçe Kaymakamı Mithat Can Kutluca, Belediye Başkanı Atınç Bahadır, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, Çayırlı Meslek Yüksekokulu Müdürü Nurettin Savaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çolak ile DAP Bölge Kalkınma İdaresi çalışanları katıldı.
Çayırlı Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlisi ve kurs eğitmeni Selçuk Özyürek, kursun amacının, sağım hijyeni ve buzağı yetiştiriciliği konularında hayvan yetiştiricilerinin bilgi eksikliğinin giderilmesi olduğunu belirterek, eğitim sürecinde, kadın çiftçilere slayt ve video gösterimi ile sağım hijyeni, buzağı büyütme teknikleri ve doğum hijyeni konularında teorik eğitim verildiğini belirtti.
Bölge çiftçisinin en önemli gelir kaynağı olan buzağıların yanlış uygulamalar sonucu ölmesinin önemli bir maddi kayıp olduğunu vurgulayan Özyürek, “Bu ölümlerin önüne geçmek, sağlıklı süt üretmek ve makineli sağımı teşvik etmek için kursiyerlerimize pratik bilgiler verdik” dedi.
Törende konuşan, DAP Bölge Kalkınma Başkanı Adnan Demir, bölgenin geçim kaynağının hayvancılık olduğuna dikkat çekerek, “Bir çocuk doğduğunda ona nasıl iyi bakılıyorsa hayvanlar için de aynı özenin gösterilmesi gerekir” dedi. Hayvanların beslenmesine ve ahırların havalandırılmasının önemine değinen Demir, ayrıca üniversitedeki çiftçi eğitim merkezlerinde, çiftçilere yönelik birkaç günlük konaklamalı eğitimlerin yapılabileceğini söyledi.
Konuşmaların ardından, kursta başarılı olmuş kadınlara sertifikaları verildi, ayrıca şanslı olan kursiyerlere ise kura çekilerek süt sağım makineleri hediye edildi.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :