Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Basını Bilgilendirdik

03,Mart 2017 Cuma 09:31:06

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, Erzurum’a 2016 yılında, 25 projeye sermaye transferi yoluyla 6 milyon 363 bin lira destek sağladıklarını, 2013-2016 yıllarını kapsayan dönemde ise bu rakamın 68 projeyle toplam 28,4 milyon lira olduğunu söyledi.

DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Erzurum’da görev yapan ulusal ve yerel medya temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi. Başkan Demir, DAP İdaresi Konferans Salonunda gerçekleşen toplantıda, 2013-2016 yılları arasında Erzurum’da desteklenen projeler hakkında basına bilgi aktardı.

Başkan Demir, en küçük müdahaleden en büyük projeye kadar temel felsefenin, bölge insanının hayatına değer katmak olduğunu, bunun için de Başkanlık personelinin çalışmaları büyük gayret ve heyecan içinde yürüttüğünü ifade etti.

Erzurum için müdahale alanını hayvancılık, kış turizmi ve beşeri sermayenin artırılması olarak sıralayan Demir, buna ilişkin yapılan çalışmalardan söz etti.

DAP İdaresi kapsamında ve Türkiye yüzölçümünün yüzde 22,48'ine, nüfusunun ise yüzde 8,3'üne hitap eden 15 İl’e hizmet götürmeye çalıştıklarını belirten Başkan Demir, bugüne kadar projelere toplam 364.2 milyon lira kaynak aktardıklarını söyledi.

Erzurum'da 16 ilçedeki 35 köye tarımsal sulama alanında 13 milyon 600 bin lira destek sağlandığını ve yapılan 172 km kanalla 61 bin dekar arazinin sulanabilir duruma geldiğini anlatan Demir, bölgede değer zinciri oluşturmak amacıyla yapılan diğer çalışmalardan söz etti.

Oltu ve Hınıs ilçelerinde 180 büyükbaş, 540 küçükbaş kapasiteli hayvan pazarı projesi için Erzurum Büyükşehir Belediyesine 3 milyon 900 bin lira finansman sağladıklarını belirten Başkan Demir, “Amacımız, bölgede karkas et ticaretinin gerçekleştirilmesine zemin oluşturmaktır” dedi.

Meraya dayalı hayvancılık yapılan bölgemizde hayvanların temiz su ihtiyacını karşılamak için içme suyu gölet projelerine destek verdiklerini dile getiren Başkan Demir, bunlardan birisinin Tekman Başdere’ye yapıldığını söyledi. Bölgeye 19 bin adet sıvat (yalak) dağıtıldığını, Erzurum’a ise 950 köye konulmak üzere 3 bin adet sıvatın Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edildiğini söyledi.

Çiftçilerin mesleki becerilerinin artırılması amacıyla, Elazığ, Erzurum ve Van’da eğitim masraflarının tamamı DAP İdaresi tarafından karşılanan 3 adet Çiftçi Eğitim Merkezini bölgeye kazandırdıklarını belirtti.

Erzurum Palandöken ve Uzundere ilçe Tarım Müdürlüklerinin projelerine destek vererek 700 metrekarelik eğitim seralarını 617 bin liralık kaynakla finanse ettiklerini söyleyen Başkan Demir, 6 ilçeye 656 bin lira değerinde 2 adet tohum selektör, bir adet balya, 2 adet mibzer 4 adet harman makinası gibi tarımsal ekipman sağlandığını ifade etti. Demir, “Bu makine desteğiyle üretim miktarı daha da artacak” dedi.

Uzundere ‘de İl Özel İdaresi aracılığıyla kurulan pekmez fabrikasında incelemelerde bulunduklarını anlatan Demir, "Uzundere'de dut yokmuş, Elazığ'dan getirdikleri dutu Uzundere'de pekmez yapıyorlarmış. Belediye Başkanının da desteğiyle 90 dönümlük alana 2 bin 500 dut ağacı geçen sene dikildi. Bu sene ürün alınmasını bekliyoruz. Bu projeye 250 bin lira destek vermiştik. Elma ve kiraz bahçeleriyle toplam 346 bin lira meyveciliğe destek vermiş olduk" diye konuştu.

Demir, Erzurum’da ayrıca, yem bitkilerinin üretilmesi için hayvancılıkla uğraşan arazi sahibi 142 çiftçiye, 140 bin lira değerinde 100 ton tritikale yem bitkisi tohumu desteği sağladıklarını ifade etti.

Meralarda küçükbaş hayvanların kırkımını yapmak için jeneratörle birlikte 6 adet kırkım makinası setini yetiştirici birliklerine teslim ettiklerini söyleyen Başkan Demir, ayrıca, küçükbaş hayvanları hastalıktan korumak için üniversite ile işbirliği içinde yapılmakta olan mobil banyoluğun tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Demir, “Bunlarla ilgili bu sene bir şenlik yapılmasını istiyoruz” dedi.

BÖLGEDE NELER YAPILDI?


DAP İdaresinin uygulayıcı bir kuruluş olmadığını, sermaye transferi yoluyla belediyeler, üniversiteler, Valilikler, Kalkınma Ajansları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının projelerine destek sağladıklarını ifade eden Başkan Demir, 2013-2016 yıllarında Bölgede gerçekleştirilen çalışmalardan bahisle, şunları söyledi:

“Bölge illerinde toplam 580 adet Küçük Ölçekli Tarımsal Sulama projesi gerçekleştirildi ve 980 bin dönüm arazi sulamaya kavuşturuldu. Bu kapsamda 2 bin 500 kilometre de açık ve kapalı kanal döşenmiş oldu. Hayvan İçme Suyu Göleti kapsamında da 116 adet HİS Göleti yapıldı. Bölge illerine toplam 19 bin adet sac ve beton sıvat dağıtımı gerçekleştirildi. Bölgede damızlık koyun ve koç ihtiyacının karşılanması amacıyla TİGEM Iğdır Kazım Karabekir İşletmesi’ne 8,7 milyon lira aktardık. Bu proje kapsamında 47 bin adet damızlık koç, 20 bin adet de damızlık koyun üretilmiş olacak. Toplam 16 adet Ruhsatlı Canlı Hayvan Pazarını desteklemiş olduk. 3 adet Çiftçi Eğitim Merkezi kuruldu. 500 dekar alanda kapalı meyve bahçesi yapıldı. 9 bin dekar arazi de yenilikçi yem bitkisi üretimi için destek verildi. Sınır ilçelerine yönelik 33 adet sosyal altyapı projesi desteklenmiş oldu. Rekreasyon alanlarıyla ilgili bölgede 10 adet proje desteklendi ve 326 bin metrekarelik bir yeşil alan oluşturuldu. 5 tanesi Erzurum’da olmak üzere Bölgede 69 adet semt kütüphanesi yapılıyor. Tarihi Kent Bölgelerinin Canlandırılması ve Tanıtılması programı kapsamında da 14 adet proje desteklenmiştir. Bölgede gerçekleştirilen bu projelerin toplam finansman tutarı 364 milyon 200 bin liradır.”


EĞİTİM, SOSYAL ve KÜLTÜREL DESTEKLER


Kurumun sosyal ve kültürel alanındaki proje desteklerini ise Başkan Yardımcısı Volkan Güler anlattı. Ekonomik alandaki gelişmenin, beşeri sermayenin niteliğinin iyileştirilmesine bağlı olduğunun altını çizen Güler, ”Bu alanda iki temel belirledik. Bunlardan biri bilgi ve beceri seviyesini yükseltmek diğeri ise kentlerimizin yaşana bilirliğini artırmak” dedi.

Yapılan analizler sonucu rekreasyon alanlarının artırılmasına yönelik ihtiyaç ortaya çıkınca, 2015 yılının sonuna doğru bu yöndeki projelere yöneldiklerini ifade eden Güler, bu kapsamda Aziziye Belediyesi’nin yüzde 95 oranında tamamlanmak üzere olan, 25 bin metrekarelik ‘Termal Kampüs Mesire Alanı Projesi’ne 2 milyon 478 bin lira kaynakla destek olduklarını ve Tortum Gölü ve Şelalesi çevresindeki alanı kapsayan 600 dekarlık alana da projelendirilme desteği verildiğini söyledi.

Tarihi Kent Bölgelerinin Canlandırılması ve Tanıtımı Projesi kapsamında Muratpaşa Camii Çevre Düzenlemesi ve Oltu Kalesi Projelendirilmesi için 910 bin lira ödenek sağlandığını ifade eden Güler, bu yöndeki projelere desteklerin artarak devam edeceğini söyledi.

“Doğu Anadolu’yu Türkiye’nin en çok okuyan bölgesi yapmak için il ve ilçelerde semt kütüphanelerin sayısını artırıyoruz” diyen Güler, bu amaçla Erzurum’da 3 adet Palandöken, birer adet Çat ve Hınıs ilçelerinde olmak üzere toplam 5 adet semt kütüphanesi kurulumunu desteklediklerini söyledi.

Bilim kültürünü oluşturmak için Erzurum Teknik Üniversitesi işbirliğiyle inovasyon amaçlı ‘Mucitbank Projesi’ni hayata geçirdiklerini ileri süren Güler, “Parası tamam. Projeye son şekli veriliyor. Burada şunu yapacağız. Teknolojik donanımla irtibatlı, çeşitli eğitimlerin verildiği ve bireyin bilim odaklı yetişmesi sağlanmış olacak. Projeyi bölgede yaygınlaştırmayı düşünüyoruz” dedi.

Manevi şahsiyetlerle ilgili çalışmaların devam ettiğini, bu kapsamda Pir Ali Baba Hazretlerinin “Bin Bir Hatim” geleneğinin Erzurum dışındaki illere aktarılmasını ve yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini vurgulayan Güler, okuma kültürünün gelişmesiyle ilgili şunları kaydetti:

“Bu konudaki örnek bir projeyi Erzurum’da uyguladık. ‘Erzurumlu Gençler Yazarlarla Buluşuyor’ projesiyle 80 ünlü yazarımızı Erzurum’a getiriyoruz. Şu ana kadar 10 yazarımızı getirdik. Söz konusu proje yılsonuna kadar devam edecek. Bu kapsamda 30 bin kitap dağıtılmış olacak. Amaç kitap okuma oranını artırmak. Bu program ilgi gördü ve diğer illerden de yoğun talep alıyoruz.”

Eğitim projelerinden de bahseden Güler, ‘DAP-TÜBİTAK Bilimsel Proje Hazırlama Eğitimi’yle öğretmenlerin yetkinliğinin artırılması amacıyla 53 öğretmene eğitim verildiğini dile getirdi. Değerler Eğitiminin yanı sıra Kodlama Eğitimiyle de 9 ortaokulda 600 öğrenciye ulaşıldığını açıkladı.

BÖLGESEL ANALİZ ÇALIŞMALARI


Bölgesel düzeyde gerçekleştirilen analiz projelerinden söz eden Güler, ‘Girişimcilik ve Yenilikçilik İhtiyaç Analizi Projesi’yle bölgenin sanayi alanındaki politika referans belgesinin ortaya çıkacağını, buna bağlı olarak kamu kaynaklarının yönlendirileceğine işaret etti. ‘DAP Yöresel Ürünlerini Ticarileştirme Stratejilerinin Belirlenmesi Projesi’nin tamamlandığını ve öne çıkan yöresel ürünlerin et ve bal olduğunu söyleyen Güler, bununla ilgili çok yakında uygulamaya geçileceğini söyledi. Son olarak, ‘DAP Bölgesi Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık Yatırım Havzaları Master Planı’yla ilgili çalışmaların devam ettiğini ve yakında bu çalışmanın da tamamlanmış olacağını kaydetti.

Basın toplantısına, Başkan Yardımcıları Volkan Güler ile Mehmet Özdoğan, Koordinatörler Gül Yıldız, Ömer Faruk Karyağdı, Ferhat Gök, Murat Işılgan ve Endüstri Mühendisi Ayhan Albud katıldı.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :