Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Başkan Demir, 1. Uluslararası Tuz Terapi Çalıştayına katıldı

05,Temmuz 2017 Çarşamba 11:35:02

Iğdır Üniversitesi tarafından Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde ‘1. Uluslararası Tuz Terapi Çalıştayı’ gerçekleştirildi. Yurt içi ve yurt dışından önemli isimlerin katıldığı çalıştayda, sağlık açısından önemli olan ve Tuzluca’da bulunan Tuz Mağaralarının geleceği masaya yatırıldı.

3 -4 Temmuz tarihlerinde iki gün süren çalıştayın açılış toplantısı Tuzluca Halk Eğitimi Merkezi toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya, Iğdır Vali Yardımcısı Harun Yücel, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, akademisyenler, resmi kurum müdürleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, üniversite olarak, önümüzdeki dönemde, birçok başlıkta önemli çalışmalara imza atacaklarını söyledi. Özellikle tuz mağaralarının sağlık turizmine kazandırılması için uzun zamandan beri çalıştıklarını ifade eden Rektör Alma, çalıştaydan beklentilerini “Bu çalıştayın akabinde iyi bir rapor sunup, hükümetimizi yönlendirip; gerek YÖK olsun, gerekse bakanlığımızla ciddi bir çalışma planlıyoruz” şeklinde özetledi.

Çok önemsedikleri bu çalıştayın yapılmasına emeği geçenlere ve destekleyicilere teşekkür eden Prof. Dr. Alma, “Yurt dışından katılanlara da ayrıca teşekkür ediyorum. Zahmet edip geldiler” dedi.

Daha sonra, çalıştayın ‘Çağrılı Bildiriler’ kısmına geçildi. İstanbul Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Müfit Zeki Karagülle ve Prof. Dr. Mine Karagülle tuz mağaralarının Speleoterapi (Mağara Tedavisi) açısından önemine değindiler. Günümüzde, terapi dallarından bir tanesinin de tuz terapisi olduğu üzerinde duran konuşmacılar, tarih boyunca saf, rafine edilmemiş kaya tuzunun akciğer derinliklerinde antibakteriyel ve antimikrobiyal faydaları olduğunu belirterek, son yıllarda, astım gibi solunum hastalarının inanılmaz iyileştirici özelliğinden dolayı dünyadaki tuz mağaralarına akın ettiğini ve bu tuz terapisinin ülkemizde de yaygınlaştırılmasını istediler. Çalıştaya yurt dışından da önemli isimler katıldı. Tuz mağaralarının sağlık alanındaki faydalarını yaptığı çalışmalarla ortaya koyan Prof.Dr Gregory Z. Fainburg(Rusya), Dr. Jacek Chojnowski(Polonya) ve Dr. John Munteanu(Romanya) davetlilere oldukça önemli bilgiler aktardı. Çağrılı Bildirilerde, çalıştaya konuşmacı olarak katılanlara ayrıca katılım sertifikası da verildi.

3 oturumda gerçekleşen çalıştayda, konuşmacılar ayrıca, ulusal bakım, uluslararası yaşlı ve hasta bakımı programının eğitim esasları, sağlık alanında geleneksel yöntemler ve Tuz Mağaraları, Tuz Mağaralarının araştırılmış önemli parametreleri, beslenmede ve gıda muhafazasında tuz kullanımı, genel sağlık için tuz odalarının kullanımının yaygınlaştırılması, Dermatolojik hastalıklarda Haloterapi, Tuz Mağaralarının turizme kazandırılmasında ekonomik, psikolojik, sosyokültürel ve çevresel etkiler, Kapalı mekanlarda terapi yöntemleri, Kutsal kitaplarda tuz ve yapay tuz terapi odaları hakkında bilgi aktardılar.

Çalıştayın beyin fırtınası bölümünde ise, Tuzluca tuz mağarası için yol haritasının belirlenmesi yönünde fikir alış verişinde bulunuldu.

Çalıştayın ilk günü, katılımcılara, Tuzluca’da bulunan tuz mağaralarında akşam yemeği verildi. Çalıştay kapsamında ayrıca, Iğdır’ın sınır komşusu olan Nahcivan’da bulunan tuz mağaralarına da bir gezi programı düzenlendi.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :