Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Başkan Demir: Kalkınma, beşeri ve sosyal sermayenin güçlendirilmesiyle olur

21,Kasım 2017 Salı 02:22:09

İdaremizin finansesiyle Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) tarafından organize edilen “ÇocukMUŞuz Bilim Şenliği” Muş’ta başladı.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çocuklara merhaba diyen “çocukMUŞuz Bilim Şenliği”, Muş Alparslan Üniversitesi Kongre Merkezi’nde saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı’nın ardından açılış konuşmalarıyla başladı.

6 gün sürecek Bilim Şenliği’nin açılışında Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Esra Demir, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir ve Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullatif Tüzer birer konuşma yaparak, şenliğin öneminden bahsettiler.

“Biz çocuklarımıza ne verirsek yarın onları görmüş olacağız”

Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Esra Demir, açılışta yaptığı konuşmada, Muş'u, çocukları seven, tanıyan ve kendi özelliklerinin neler olduğunu bilen bir çocuk dostu kent haline getirmeyi amaçladıklarını ifade etti. Projenin koordinatörü olmaktan gurur duyduğunu ifade eden Demir, “Desteklerinden dolayı DAP İdaresi’ne teşekkür ederim” dedi. Demir, "Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü. Konumuz çocuk ve haklarıydı. Etkinliğimiz gün boyunca konferans, panel ve konserle devam edecek. Bizler yaşam kaygısı içerisinde çocuklardan uzaklaşıyoruz. Amacımız, anne babalar çocukları hakkında bilgilensinler. Çocuklarıyla bir araya geldiklerinde oyun oynamanın güzelliğini yaşasınlar ve bunu sürdürebilsinler. Herkes hayatının bir yerinde çocukla doğrudan temas ediyor. Biz çocuklarımıza ne verirsek yarın onları görmüş olacağız" diye konuştu.

“Kalkınma, beşeri ve sosyal sermayenin güçlendirilmesiyle olur”

Kalkınma deyince, ilk etapta ekonomik manada kalkınmanın akla geldiğini söyleyen DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, asıl kalkınmanın beşeri ve sosyal sermayenin güçlendirilmesiyle olacağını ifade etti. “Biz bölgede desteklediğimiz projelerde -hangi proje olursa olsun- temelinde insanın yattığını hiçbir zaman göz ardı etmedik” diyen Başkan Demir, insan yaşamının çocukluk, gençlik, kemale erme denilen olgunluk ve ihtiyarlık süreçlerinden geçtiğini belirttiği konuşmasında, iyi bir nesil yetiştirmek için anne ve babalara büyük görev düştüğünü söyledi. “En iyi öğretmen annedir, babadır” diyen Başkan Demir, “Annelerimizin bir eğitimci gibi bir psikolog , bir sosyolog gibi bilgiyle donanması lazım. Ebeveyn dediğimiz anne ve baba gerçekten bu işin olmazsa olmaz ayağıdır” şeklinde konuştu.

Çocuk Bilim Şenliğinin, DAP İdaresi’nin “Muhtelif Kültür Projeleri” kapsamında desteklendiğini belirten Başkan Demir, ayrıca, çocuk ve gençlerde okuma kültürünü geliştirmek amacıyla Bölge illerinde 90 adet mahalle arasında bulunan Semt Kütüphanesini finanse ettiklerini, bunun 5 tanesinin ise Muş’ta bulunduğunu söyledi.

Şenliğin 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde başlamış olmasını manidar bulan Başkan Demir, “Temennim odur ki, bu tür etkinlikler onların daha iyi anlaşılmasına vesile olur” diyerek, DAP İdaresi’nin, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik yapılan çalışmalarından da söz etti. Başkan Demir, şunları söyledi:

“Geçen sene ‘Robotik Kodlama Eğitimi’ verdik. Bunun pilot uygulamasını Erzurum’da yaptık ve 600 öğrenciye ulaştık. Yani Çocukların anlayabileceği yazılım programıyla, onu kullanma kabiliyetini sağlayarak çocuklara uzaktan kumandalı, kapı açma, araç kullanma gibi kumandayla hükmetme noktasında bir eğitimi başlattık. Şu an da bunu daha müşahhas hale getirmek adına Erzurum Teknik Üniversitesi bünyesinde MuciT Bank adında projeyi destekliyoruz. Bir proje fikrine sahip olan ilkokul ve ortaokuldaki çocuklarımıza; fizikten, kimyadan, biyoloji gibi çok değişik alanlarda küçük atölyeler oluşturuyoruz. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da bu işi yakinen takip ediyor. Tüm Türkiye’de küçük yatırımlarla bunu yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Erzurum’da oluşturduğumuz bu kapasiteyi, 2019’dan itibaren sorumluluk alanımızdaki 15 il de de yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Bu şenliğin Muş’a, özellikle gençlerimize bir heyecan getirmesi temennisiyle, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

“Desteklerinden dolayı DAP İdaresine teşekkür ediyoruz”

Son konuşmayı Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullatif Tüzer yaptı. Prof.Dr. Tüzer konuşmasında, çocuklara verilen değerin geri dönüşünün onlara verilen değer ölçüsünde olacağını söyledi. Bu açıdan bakıldığında, ‘Çocukları Tanıma ve Anlama Seferberliği’ni önemli bulan Tüzer, geleceğin teminatı çocuklara, festival havasında gerçekleşecek Bilim Şenliği’ne destek sağlayan DAP İdaresi’ne teşekkür etti.

İlk gün etkinlikleri

Açılış konuşmalarının ardından, program BESYO Müdürü Doç.Dr. Hüseyin Kırımlıoğlu’nın başkanlığını yaptığı ve Yrd. Doç. Dr. Özden Bademci, Muş Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdulbari Aksoy ve Av. Türkay Asma’nın katıldığı “Çocuklar ve Hakları” adlı panelle devam etti.

Etkinlik kapsamında, ŞUBADAP grubunun konseri, Prof. Dr. Neslihan Avcı’nın verdiği “Çocuk Olmak” başlıklı konferans da yer aldı. Şenliğin ilk günkü programı, eğitimciler, ebeveyn ve çocukların bir araya geldiği “Çalgılarla Aramız İyi” ve İbrahim Toprak’ın “Ne Kadar Farklı Olsak da Çocuğuz Biz” başlıklı atölye çalışmalarıyla son buldu.

Ücretsiz oyun parkuru çocukların ilgi odağı oldu

Rehber öğretmenlerin gözetiminde hizmet verecek olan çocuklar için hazırlanmış oyun parkuru daha ilk günden çocukların ilgi odağı oldu. Program boyunca, anne, baba ve çocukların birlikte katılacağı atölyeler de yer almakta.

Çocukluğa değer veren bir yaklaşımla icra edilecek Bilim Şenliği’nde, Çocuk Hakları ve Çocuk Güvenliği, Çocukların Gelişim Özellikleri, Çocuk Sağlığı ve Beslenmesi, Çocuk ve Sanat, Çocuk ve Medya, Çocukla İletişim gibi 7 temel alanda etkinlikler gerçekleştirilecek.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :