Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/

Başkan Demir, Muş Ovası Uluslararası Tarım Kongresi’nde

01,Ekim 2019 Salı 17:02:52

24-27 Eylül 2019 tarihleri arasında Muş Valiliği ve Muş Alparslan Üniversitesince "Muş Ovası Uluslararası Tarım Kongresi" düzenlendi.

Muş Alparslan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi koordinatörlüğünde gerçekleşen kongreye, Türkiye'nin yanı sıra 6 ülkeden 105 bilim adamı katıldı.

Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ’ın başkanlığında yapılan kongreye katılan, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Muş ilinin de dahil olduğu, DAP İdaresi’nin sorumluluk alanında bulunan illerde yapılan çalışmalar hakkında bir sunum yaptı. Başkan Demir, sunumunda Muş’un tarımsal öneminden ve potansiyelinden bahsederek, DAP İdaresi’nce desteklenen projelerden söz etti.

Herhangi bir ilin veya ülkenin gelişmişliğinin, ekonomik alt ve üst yapılarının uyuşmasına bağlı olduğunu ifade eden Başkan Demir, Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerin ekonomik yapısının tarıma ve hayvancılığa endeksli olduğunu, Muş‘un tarımda teknolojik gelişmelerden ve değişimlerden faydalanması için DAP İdaresi’nin desteklerini açıkladı. DAP İdaresi’nin, Küçük Ölçekli Tarımsal Sulama, Hayvan İçme Suyu Göletleri, Hayvancılık Altyapısının Geliştirilmesi ve Bitkisel Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Projelerinden Muş iline yapılanlardan örnekler verdi.

Bölgedeki hayvancılığın verimli bir şekilde yapılması için tarım sektöründe verim ve kalite artışının önemli olduğunu söyleyen Başkan Demir, bu amaçla hayvan varlığını kazançlı ve sürdürülebilir kılacak projelerden söz etti. Demir, hayvancılıktan elde edilecek faydanın yerelde kalması için Muş’un Bulanık ve Varto ilçelerinde kesimhane kurduklarını söyledi.

Demir konuşmasında, ülkemizin yekpare olarak en büyük ova arazilerinden birine sahip olan Muş’un, söz konusu arazisinin etkin bir şekilde üretime dönüştürülmesi gerektiği üzerinde durdu. Muşlu çiftçilerin tarımsal mekanizasyondan yoksun olmaları dolayısıyla, DAP İdaresi olarak bu konuda da teknik destek sağladıklarını söyledi.

Kongre, Türkiye, Tunus, İran, Pakistan, Makedonya, Azerbaycan ve Kırgızistan'daki üniversitelerden gelen bilim insanlarının sunumlarıyla devam etti.

Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :