Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo
Skip Navigation LinksDAP / Haberler / BİNGÖL MEYVECİLİK ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ.

BİNGÖL MEYVECİLİK ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ.

15,Mart 2016 Salı 23:25:27

DAP İdaresi Başkanlığı ve Bingöl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü koordinasyonun da 09 Kasım 2013 tarihinde Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde “Bingöl Meyvecilik Çalıştayı” düzenlendi.

Çalıştaya, Bingöl Valisi Sayın İbrahim TAŞYAPAN, DAP İdaresi Başkanı Sayın Adnan DEMİR, DAP İdaresi Başkan Yardımcısı Sayın Volkan GÜLER, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) temsilcisi Sayın Mehmet Fatih SERENLİ, Bingöl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sayın Sedat İLDİZ, üniversiteler ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve DAP İdaresi çalışanları katıldı.

“Bingöl Meyvecilik Çalıştayı” açılış konuşmaları ile başladı. Açılış konuşmalarının ardından Bingöl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından “16 Mart Dünya Gıda Günü” münasebetiyle düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ödül töreninin ardından çalıştaya oturum bölümleri ile devam edildi.

Çukurova Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali KUDEN moderatörlüğünde yapılan I. oturuma Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Mehmet SIĞIRCI ve Ali BAĞDİLLİ ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet SÜTYEMEZ katıldı. I. oturumda ceviz ve elma yetiştiriciliğinin Türkiye’deki durumu, Bingöl ilinin (ceviz ve elma özelinde) meyvecilik ve organik meyvecilik potansiyeli hakkında sunumlar yapıldı. Bingöl Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Muharrem ERGÜN moderatörlüğünde yapılan II. oturuma ise Kayseri Erciyes Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Kadir Uğurtan YILMAZ ve Zeki KARAKOÇ katıldı. Oturumun bu bölümünde (ceviz ve elma özelinde) bahçe tesisinde dikkat edilecek hususlar ile tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesi kurulması hakkındaki görüşler değerlendirildi.

Programın öğleden sonraki bölümüne Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ ile Bingöl Milletvekili Sayın Eşref TAŞ iştirak etti. Burada katılımcılara seslenen Sayın YILMAZ, konuşmasında şunlara değindi:

“Tarım sektörü modası geçmeyen bir sektör.”

Ülkelerin geleceği açısından çok önemli bir sektör olan tarım sektörünün, geçmişin değil, geleceğin sektörü olduğunu ve modasının hiçbir zaman geçmeyeceğini vurgulayan Sayın YILMAZ, kendi gıda güvenliğini sağlayamayan ulusların ekonomisini geliştiremeyeceğini ifade etti.

Bingöl ilinin önemli bir meyvecilik potansiyeli olduğuna dikkat çeken Sayın YILMAZ, Türkiye’nin uluslararası piyasalarda rekabet yapacağı en önemli alanlardan birinin meyve ve sebze sektörü olduğunu işaret etti. “Bu alanda yapacağımız yatırımlar ihracat potansiyelimizi artırdığı için meyveciliği profesyonel ve modern anlamda yapmalıyız” dedi.

“Bu çalıştayın Bingöl iline, bölge halkına ve ülkemiz adına fayda getirmesini diliyorum” diyen Sayın YILMAZ, tüm katılımcılara teşekkürlerini sunarak programdan ayrıldı.

Çalıştayın öğleden sonraki bölümünde dört alt sektöre ayrılan çalışma grupları (Ceviz, Elma, Yayım ve Eğitim, Organik Tarım ve Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) alanlarına ilişkin hazırlanan projelerin eksiklerini, ihtiyaçlarını, avantajlarını, dezavantajlarını ve sorunlarını değerlendirerek projelere ilişkin çözüm önerilerini bildirdiler.

“Bingöl Meyvecilik Çalıştayı” çalıştay gruplarının sonuç raporlarını katılımcılara ve kamuoyuna sunmalarıyla tamamlandı.


Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :