Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo
Skip Navigation LinksDAP / Haberler / Bir ilki gerçekleştirdik…

Bir ilki gerçekleştirdik…

15,Mart 2016 Salı 23:24:47

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) işbirliğiyle, “Urartu Kültür Koridoru Projesi Çalıştayı” Van’da düzenlendi.

Çalıştayın açılışında konuşan DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci, tarihi ve kültürel mirasa vurgu yaptı. Yurt içi ve yurt dışı ziyaretleri sırasında şehirlerdeki gelişmişliğin müzelerle birlikte olduğunu belirten Demirci, “Müzeleri tarihe ve tarihi eserlere olan ilginin toplumun geçmişe yönelmesi olarak değil, geleceğe güçlü bir istikamet tutmasının bir unsuru, bir yansıması olarak değerlendirmekteyim. Bu açıdan da müzeler çok önemli bir merkez haline gelmekte, bu da toplumsal gelişmenin yansıması açısından önemlidir” dedi.

Yeni yapılan Urartu Müzesi’nin hem büyüklük hem de sergilenecek eser açısından Türkiye’nin önde gelen ilk üç müzesinden biri olacağını hatırlatan Sayın Demirci, sadece Urartu dönemine ait eserlerin değil, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ait eserlerin de bu müzede sergileneceğini söyledi.

Açılış konuşmasında söz alan DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sayın Adnan Demir ise, sorumluluk alanlarının 14 ili kapsadığını, Urartu Medeniyetine ait yerleşim birimlerinin tamamının ise DAP Bölgesi sınırları içinde olduğunu ifade ederek, ilk defa böyle geniş bir katılımla Urartularla ilgili çalıştay yapmaya vesile olmaktan mutlu olduklarını söyledi. Kalkınmanın sadece ekonomik boyutunun olmadığını Urartu Medeniyetinden günümüze kalan kültürel mirasın turizme kazandırılmasının da bölgesel gelişmeye önemli katkı sağlayacağını ifade eden Demir, çalıştayın bu konuda önemli bir adım olduğunu belirtti.

Başkan Demir sözlerine şöyle devam etti:

"Başkanlığımızın vizyonu, bu sahada yerleşik yaşamış tüm medeniyetlerin olumlu izlerini takip etmek ve çağımızın deneyimleriyle harmanlayarak gelişim stratejisi belirlemektir. Bu amaçla Urartu’nun bilinirliğini artırarak, sosyal, ekonomik ve kültürel boyutlarıyla bölgemize katkı sağlamasını arzu ediyoruz. Çalıştay boyunca tüm katılımcıların birikim ve değerli fikirleri doğrultusunda oluşturulacak yol haritasıyla, Urartu kültürel mirasının daha etkin bir şekilde tanıtımının yapılması ve tüm boyutlarıyla turizm değerlerinin oluşturulması sağlanacaktır. Geçmişten bugüne kadar gelen kültürel mirasımızın, turizm noktasında bölgeye kazandırılmasına yönelik çalışmalar yapmayı arzu ediyoruz. Turistler bölgeye sadece kış turizmi için gelmek istemiyor. Kış turizmiyle beraber oluşturulacak kültür koridoruyla turistlerin konaklama gün sayısını da artırmamız gerekiyor."

Çalıştayda konuşan Van Valisi Sayın İbrahim Taşyapan, bölgenin iki kalkınma kuruluşu olan DAP İdaresi ve DAKA’nın, Urartu başlıklı bir faaliyeti düzenleyerek, tarih ve kültürle ilgili bir projeye ortak imza atmalarının toplantının en orijinal kısmını oluşturduğunu söyledi ve her iki kuruluşa da bu çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Urartu Medeniyetinin bu topraklarda kurularak hüküm sürdüğünü ve şu anda tarihte kalmış bir medeniyetin toprakları üzerinde bulunduklarını dile getiren Taşyapan, şöyle konuştu:

"Tarih süreklilik arz eden bir süreçtir. Ama bizim sahipliğimiz daha önceki sahipleri araştırmamız, bilmemiz, onlardan faydalanmamız, gün yüzüne çıkarmamız, tarihteki sürekliliği birleştirmemiz ve sabitlememiz de bu çalışmalara engel değildir. Siz değerli bilim adamları yıllarınızı bu işe vermişsiniz. Sizlerin anlatacağı ve ortaya çıkardıklarınızla bize yol göstereceksiniz. Bize göstereceğiniz yolla Urartuları tanıyacağız, öğreneceğiz ve bileceğiz. Bu topraklardaki bütün birikimler bizimdir. Medeniyetler aslında insanlığın birikimidir. Günümüze kadar yaşamış insanlar ve medeniyetler, bir birikim halinde sonrakine mutlaka bir şeyler aktarıyordur. Bizim de bunlara yeni katkılar sağlamamız gerekiyor. Bizler milattan sonra binli yılların başından beri buralardayız. Bu topraklara bizlerin de sunduğu büyük medeniyetler var." dedi.

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Yardımcısı Volkan Güler’in “Çalıştay Metodolojisi ve Çalıştaydan Beklentilerle” ilgili konuşmasının ardından, DAP İdaresi uzmanlarından Süha Durak’ın “Urartu Kültür Odaklı Gelişim Stratejisi” ile Kültür Rotaları Derneği’nden Hüseyin Eryurt ve Kate Clow’un, Türkiye ve Dünya’da Sürdürülebilir Kültür Rotaları başlıklı sunumları yer aldı.

Sunumların ardından, sosyal hayat, ekonomi, gastronomi, el sanatları, mimari ve rotalar başlıklarında çalışma grupları oluşturuldu.

Yoğun katılımın olduğu çalıştaya; Anadolu, Ardahan, Atatürk, Dokuz Eylül, Ege, Erzincan, İstanbul, Kafkas, Marmara, On dokuz Mayıs, Yaşar, Yüzüncü Yıl olmak üzere ülkemizdeki 11 üniversiteden toplam 32 akademisyen ile ilgili kamu kurumları ve STK’ların yönetici ve temsilcileri katıldı.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :