Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Bitlis İl Koordinasyon Kurulu toplantına katıldık

20,Nisan 2017 Perşembe 15:43:01

Bitlis’te düzenlenen İl Koordinasyon Toplantısına katılan DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, Bitlis’e 2013-2016 yılları arasında toplam 133 projeye 23 milyon 489 bin TL’lik bir ödenek aktardıklarını söyledi.

Bitlis Kültür Merkezi'nde Vali Yardımcısı Murat Kütük’ün başkanlığında yapılan 2. Dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısına, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, kaymakamlar, belediye başkanları, yatırımcı bölge ve il müdürleri ile kurum amirleri katıldı.

DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, burada yaptığı açıklamada, DAP İdaresi’nin Bölge illerinde ve Bitlis’te ciddi projelerinin bulunduğunu, bunlardan Tatvan’da kurulacak olan hayvan pazarı ile bal ve kırmızı etin ulusal ve uluslararasında pazarlanabilme kabiliyetinin artırılmasının önemli yer tuttuğunu belirtti.

Başkan Demir, açıklamalarında şunları söyledi:

"DAP Bölge Kalkınma İdaresi olarak bölgedeki tarımsal hizmetlerin kalitesinin artırılması noktasında sulama projelerine önem veriyoruz. 2016 yılı itibari ile Bitlis’te 119 adet sulama projesini bitirdik. Yaklaşık 17 milyon TL’lik bir ödeneği İl Özel İdaresine aktardık. 2016 yılından 2017 yılına sarkan 12 adet sulama projemiz halen devam etmektedir. Bunların da hızlı bir şekilde yapılmasını arzu ediyoruz. Bölgedeki köylülerimizin en büyük beklentisidir. Tatvan ilçemizde bir canlı hayvan pazarı yapıyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 1,9 milyon TL’lik bir ödenek aktardık. İnşallah bu yıl biter. Geçen yıl toplam 15 ilde 16 hayvan pazarını destekledik.”


Okuma kültürünün yaygınlaştırılması için Bölge illerinde semt kütüphanelerini desteklediklerini belirten Başkan Demir, “Bu kapsamda Bitlis’in 10 projesini destekledik. Bu projelerden bir tanesi iptal olunca 800 bin lira olan ödenek 715 bin liraya düşmüş oldu. Geriye kalan 9 projeden de bir tanesi tamamlanmış. Söz konusu projelerin bu yıl içerisinde hızlı bir şekilde bitirilmesini bekliyoruz” dedi.

Demir, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İdaremizin 15 ili kapsayan ve bölgenin yöresel ürünleri olan bal ve kırmızı etin ulusal ve uluslararası düzeyde bir pazarlanabilme kabiliyetinin artırılması noktasında yaptığımız çalışmalar son noktaya geldi. Özellikle bal konusu Bitlis’i çok ilgilendirdiği için önümüzdeki bir ay içerisinde destek vereceğimizin de müjdesini vermiş olacağız."

Tarihi Kent Bölgelerinin Tasarımı projesi kapsamında Ahlat’ta yapılacak çalışmayla ilgili konuşan Başkan Demir, “Bu tasarım kapsamında bazı projeler ortaya çıkacak. Bu çalışma bittikten sonra amacımız Ahlat'ın kültür şehri konusundaki altyapı eksikliklerini gidermektir. Diğer bir konu ise manevi şahsiyetlerin metfun olduğu yerlerdeki çevre düzenlemeleri ile ilgilidir. Feyzullah El Ensari türbesinin alan çevresinin düzenlenmesi için İl Özel İdaresine 300 bin TL tutarında bir ödenek aktardık. DAP İdaremiz kaynaklarından, 2013-2016 yıllarını içine alan dönemde Bitlis ilimize toplam 133 proje için 23 milyon 489 bin lira para kullandırmış olduk" dedi.


Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :