Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

BÖLGEDE YÜZ YILLIK SORUNLARA ÇARE OLUYORUZ

25,Ağustos 2021 Çarşamba 14:47:54

DAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin bölge illerine sağladığı desteklerle yüz yıllık sorunlar çözüme kavuşuyor.

DAP İdaresi tarafından 2020 yılı yatırım yılında desteklenen projeyle, Van’ın Gürpınar ilçesinde küçükbaş hayvanların içme suyu ihtiyacı artık güneş enerjisiyle yerin altından çıkarılan sularla karşılanıyor.

DAP’tan sağlanan destekle ilçenin Sakalar Mahallesi'ne bağlı yaylada yapılan sondaj çalışmasıyla bölgeye güneş panelleriyle çalışan Hayvan İçmesuyu Tesisi (HİS) kuruldu. Ayrıca, tesise 10 tonluk depo inşa edilerek 32 metre uzunluğunda 6 bölmeli sıvat yerleştirildi. Bu sayede, sontajla elde edilen suyun dalgıç pompayla sıvatlara aktarılmasıyla hayvanların temiz su ihtiyacı böylece karşılanmış oldu.

KAYNAKLAR VERİMLİ KULLANILIYOR

Desteklenen bu sistemle çiftçiler elektrik parası ödemeden hayvanların temiz su ihtiyacı kesintisiz olarak karşılanmış oluyor. Hayvan İçme Suyu göletlerine göre daha ucuza mal edilen, çevre dostu ve tükenmeyen temiz enerji kaynağı güneş enerjisinin ise işletme ve bakım masrafları yok denecek kadar az. Bu nedenle; sağlıklı su içen, merada beslenen hayvanların hem et kalitesi artıyor hem de süt verimi. Bu durum ise üreticilerin kazancının artmasına neden oluyor.

SEVİNÇLE KARŞILANDI

Van Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan “Gürpınar Günbaşı ve Molla Hüseyin Güneş Enerjili Hayvan İçme suyu Projesi” kapsamında tamamlanan proje, zorlu şartlarda bölgede üretim yapan çiftçiler tarafından sevinçle karşılandı. Sulama tesisinin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden üreticiler, bununla yetinmeyip, yayladaki hayvanlarının suya kavuşmasından dolayı duydukları sevinci ayrıca halay çekerek kutladı.

ALLAH DEVLETİMİZE ZEVAL VERMESİN

Yaylada uzun süredir içme suyu sorunu yaşadıklarını belirten mahalle muhtarı İsmet Yolak, geçimini hayvancılıktan sağlayan üreticilerin yaylada 10 bin koyunun bulunduğunu söyledi. Yolak, "Koyunlarımız için yaylaya traktörlerle, tankerlerle su taşıyorduk. Hayvanlarımız susuz kalıyordu, bundan dolayı da rahatsızlanıyordu. Allah devletimize zeval vermesin. Çok memnunuz. Devlet, mahalleme hem yol yaparak hem de su sağlayarak çok büyük hizmet yaptı. Koyunlarımız için günde tonlarca su gerekiyordu. Bu tesisin kurulmasında emeği geçenlerden Allah razı olsun." dedi.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :