Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo
Skip Navigation LinksDAP / Haberler / Bölgenin yüzü DAP’la gülecek…

Bölgenin yüzü DAP’la gülecek…

15,Mart 2016 Salı 23:24:45

Kalkınma Bakanı Sn. Cevdet Yılmaz, DAP Eylem Planı’nı açıkladı. Proje kapsamında Doğu Anadolu Bölgesi’ne 4 yıl içinde 21 milyar liralık yatırım yapılacak.

Kalkınma Bakanı Sn. Cevdet Yılmaz’ın DAP Eylem Planı’nı açıkladığı toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sn. M. Mehdi Eker de katıldı.


Doğu Anadolu Bölgesi’nde ekonomik ve sosyal kalkınmayı hızlandıracak olan Doğu Anadolu Projesi (DAP) Eylem Planı’nın ayrıntılarını Kalkınma Bakanı Sn. Cevdet Yılmaz açıkladı.

Bakan Yılmaz, Doğu Anadolu Projesi (DAP) Eylem Planı’nın; başta tarım olmak üzere, turizm, ulaştırma, lojistik ve ticaret alanlarında önemli potansiyele sahip olan bölgede ekonomik büyümeye, istihdam artışına, sosyal gelişmeye ve vatandaşların refahına vesile olacağını söyledi.

Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen DAP Eylem Planı tanıtım toplantısına Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, bölge illeri milletvekilleri, vali ve belediye başkanları ile kamu kurum yetkililerinden oluşan yaklaşık 700 davetli katıldı.

KALKINMIŞ BİR BÖLGE İÇİN


DAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van illerini kapsadığını anımsatan Yılmaz, gelir düzeyi düşük bölgelerin şartlarını iyileştirerek onların ulusal kalkınma ve rekabet gücüne katkılarının artmasını sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Bölgeye yönelik öncelikleri hayata geçirecek eylemler 5 ana başlık altında toplanıyor. Bunlar;
- Gıda ve tarım sektörlerinde verimlilik ve katma değerin artırılması,
- Sanayi ve hizmetler sektörlerinin güçlendirilmesi,
- Altyapı, kentleşme ve çevre koruma,
- Beşeri-sosyal sermayenin ve sosyal altyapının güçlendirilmesi
- Kurumsal kapasitenin geliştirilmesi ana eksenlerinden oluşuyor.

Bölgesel gelişmeye dair ulusal vizyonlarının, “yerelden ulusal kalkınmayı hedefleyen, rekabet gücü ve refah düzeyi yüksek bölgeleriyle daha dengeli ve topyekun kalkınmış bir Türkiye” olduğunun altını çizen Yılmaz, “Yeni bölgesel gelişme politikamız gelişmişlik farklarının azaltılması hedefini muhafaza ediyor. Bunun yanında her bir bölgemizin rekabet gücünü ayrı ayrı artırmayı da benimsiyor. 2023 hedeflerine yürürken kapsayıcı bir kalkınma anlayışıyla tüm bölgelerimizin potansiyelini harekete geçirmek temel politikalarımızdan birisidir” diye konuştu.

AMAÇ, POTANSİYELİ ORTAYA ÇIKARMAK


Amacın, Eylem Planı’yla mevcut potansiyeli ortaya çıkarmak olduğunu söyleyen Yılmaz, “Gelir düzeyi düşük bölgelerimizin şartlarını iyileştirerek, onları kalkınma sürecimize ve rekabet gücümüze katkı sağlamalarını hedefliyoruz. Bu amaçla bölgelerimizin sahip oldukları olanakları ve mevcut potansiyellerini harekete geçirmek üzere bölgelerimize özgü, farklı nitelikte politikalar geliştiriyoruz. Hükümetimiz, bölgesel politikaların, merkezi ve yerel birimlerin koordinasyonuyla oluşturulması ve uygulanabilmesi için yeni kurumsal yapıların ve araçların devreye sokulması gerekliliğini görmüştür” dedi.

LAF YERİNE EYLEM, VAAT DEĞİL SOMUT PROJELER…


Bakan Yılmaz, laf yerine eylem, vaat değil somut projelere imza attıklarını belirterek, “Her bir eylem programı en ince detayına kadar çalışılarak bütçe ve kaynak ihtiyaçları belirlenmiş ve ayrılmıştır. Uygulamayı da gerek yerinde gerek merkezde sıkı biçimde takip etmek suretiyle gerçekleştiriyoruz. DAP bölgemiz ile ilgili planlama çalışmalarının geçmişi vardır ve bu kapsamda çeşitli projeler de uygulanmıştır. DAP Eylem Planı bölge için ayakları yere basan bir eylem planıdır” dedi.
Yılmaz, DAP’ta öncelikleri arasında gıda ve tarımda verimliliğin artırılmasının bulunduğunu ve 2013-2014 yıllarında DAP İdaresi koordinasyonunda toplam 265 adet küçük ölçekli tarımsal sulama projesi için 83 milyon lira harcanarak toplam 550 bin dekar arazinin sulamaya açıldığını söyledi.


Erzurum, Erzincan, Kars ve Ardahan illerinde kış turizmi yatırımlarına devam edeceklerinin altını çizen Yılmaz, “Çocuklarımızı ve gençlerimizi madde bağımlılığı sorunundan kurtarmak ve engelleyici faaliyetlerde bulunmak üzere Erzurum, Hakkari ve Van illerinde 3 adet ÇEMATEM kuracağız” dedi.


Ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümü için de bölgedeki 10 bin işletmeye destek sağlanması öngörülmektedir. Eylem Planı kapsamında ayrıca 18 bin 863 derslik yapılması ve alternatif finansman modelleri de kullanılarak, bölgede 16 bin 850 kişilik yurt kapasitesi oluşturulması planlanmaktadır. Sanayi sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikte ara eleman yetiştirmek üzere, sürekli eğitim merkezlerinin kurulması desteklenecektir. Bölgede arama ve sondaj faaliyetleri hızlandırılacak, bölgesel maden haritaları güncellenecektir. Başta İran olmak üzere komşu ülkelerle ticari ilişkiler geliştirilecektir.

DAP Eylem Planı dönemi sonuna kadar, bölgede 1 milyon hektar arazide toplulaştırma ve tarla içi geliştirme çalışmaları tamamlanacaktır. Plan kapsamında belli sayıda büyükbaş anaç hayvana sahip olan işletmelere damızlık koç/teke dağıtımı için yüzde 80, ahır ve ağılların onarım veya yeniden yapımı için yüzde 50 hibe desteği sağlanacak, ayrıca modern sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması için çalışılacaktır.

DAP Eylem Planı’na göre, bölgeye bu dönemde (2014-2018) yapılması planlanan yatırımların tutarı 21 milyar lira olarak öngörülmüştür. Yatırımların 10 milyar 381 milyon lirasının altyapı, kentleşme ve çevre koruma alanında gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Beşeri-sosyal sermayenin ve sosyal altyapının güçlendirilmesi için 6 milyar 653 milyon lira, gıda ve tarım sektörlerinde verimlilik ve katma değerin artırılması için 3 milyar 454 milyon lira, sanayi ve hizmetler sektörünün güçlendirilmesi için 502 milyon lira, kurumsal kapasitenin artırılması için ise 26 milyon lira yatırım öngörülmüştür.

EKER: “HAYVANCILIKTAKİ GELİŞME BİZİM DÖNEMİMİZDE İVME KAZANDI”


Kalkınma Bakanı Sn. Cevdet Yılmaz’dan sonra söz alan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sn. M. Mehdi Eker; Bakanlıkları aracılığıyla bölgede tarım ve hayvancılık alanlarında yapılan önemli icraatler ve desteklerden bahsederek bölgenin bu alanda potansiyelini kullanabilmesi adına çalışmalarının da artarak devam ettiğini ifade etti.Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :