Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Büyükelçiler yarışıyor

02,Mart 2019 Cumartesi 07:47:57

Kayağın İpek Yolu (Skisilkroad) Destinasyon Yönetim Organizasyonunca (DYO) 1-3 Mart tarihlerinde Kars Sarıkamış ve Erzurum Palandöken Ejder 3200 Kayak Merkezlerinde gerçekleştirilecek olan ve çok sayıda yabancı ülke büyükelçisinin bizzat yarışma heyecanını yaşayacağı “Kar Rafting Organizasyonu” Kars’ta start aldı.

Kış mevsiminin doyasıya yaşandığı Doğu Anadolu Bölgesi'nde; 37 ülkenin büyükelçisi destinasyon bölgesindeki kayak tesislerinde rafting heyecanını yaşamak için DYO illerinden biri olan Kars’a geldiler.

DAP İdaresi ve Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA)’nın destekleriyle gerçekleşen “Büyükelçiler Arası Kar Rafting Organizasyonu” öncesi büyükelçiler, tarihi M.Ö. 5000 yıllarına kadar uzanan ve Kars’a 40 km. uzakta bulunan Ani Harabeleri ile Kars Kalesi ve civarındaki tarihi yerleri gezdiler.

Bakan Varank Büyükelçilerle…

Bölge illerinin tanıtımının sağlanması ve turizmin 12 aya yayılması hedeflenen proje kapsamında yürütülen proje etkinliğine Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varan’da katıldı.

Ulaştırma eski Bakanı ve Kars Milletvekili Ahmet Arslan’da programda yer aldı. Organizasyonu Kars ve Erzurum’da yapacaklarını ifade eden Bakan Varank, “Büyükelçilerle Kars ve Erzurum'da çeşitli aktiviteler gerçekleştireceğiz ve onlara bu illerin kış turizmi potansiyelini göstereceğiz. Büyükelçilerimiz vasıtasıyla iş birlikleri geliştirerek bölgelerimizi tüm dünyaya açmak ve turizmi marka haline getirmek istiyoruz." dedi.

Büyükelçileri yalnız bırakmadı

Büyükelçilerle, öğle ve akşam yemeğinde de bir araya gelen Bakan Varank, Doğu Anadolu’nun müthiş bir tarihi ve kültürel geçmişinin olduğunu söyledi. Bölgede turizmi 12 aya yaymak istediklerini ifade eden Varank, “Bu özellikli bölgemizdeki turizm faaliyetlerini 12 aya yaymak ve tanıtmak istiyoruz. Kayağın İpek Yolu Projesi de bu anlamda geliştirilmiş bir proje. İpek Yolu markasını özellikle kullanmak istiyoruz çünkü meşhur bir marka." dedi.

Destinasyonla kış turizmi farklı bir boyut kazanacak

Destinasyon Yönetim Organizasyon hakkında bilgiler veren Bakan Varank, amacın Erzurum, Erzincan ve Kars illerinin turizm ürünlerinin uluslararası alanda tanıtım ve pazarlanmasını sağlamak ve bu yapının sürdürülebilirliğiyle birlikte bölge aktörlerinin içerisinde yer alacağı bir yönetim yapısını oluşturmak olduğunu söyledi.

Bakan Varank, “Bölgesel Destinasyon Yönetim Organizasyonu kapsamında sadece kış turizmi değil, kültür turizmi, doğa ve spor turizmi, yayla turizmi, sağlık turizmi vb. tüm turizm ürünlerinin yılın 12 ayını kapsayacak şekilde uluslararası alanda tanıtımı ve pazarlanması faaliyetlerini yürütecektir.” dedi.

35 ülke katıldı

Programda, ülkemizde görev yapan 35 ülke temsil edildi. Bunlardan Azerbaycan, Brezilya, Burundi, Danimarka, Gabon Cumhuriyeti, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Hırvatistan, İtalya, Japonya, Kenya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kosta Rika, Kuveyt, Kuzey Kıbrıs, Küba, , Libya, Litvanya, Lüksemburg, Makedonya, Malezya, Malta, Meksika, Romanya, Sırbistan, Sri Lanka, Tacikistan, Tanzanya, Vatikan, Vietnam, Zambiya (büyükelçi), Filipinler (Maslahatgüzar), Letonya, Nijerya ve Fildişi Sahilleri ise temsilci seviyesinde oldu.

Adrenalini yüksek kar raftingi yapacaklar

Büyükelçilere, proje koordinatörü Çetin Bayram tarafından kar raftinginin nasıl yapılacağı konusunda bilgi verildi.

Bayram, “Kar-Rafting etkinliği özel hazırlanmış bir pistte aynı hizadan bırakılan iki botun birbirini geçmesi temeline dayanan bir etkinliktir” dedi.

Sarıkamış’ta yapılacak kar raftiginin ardından Erzurum’a geçecek olan Büyükelçiler, Erzurum Palandöken Kayak Merkezinde de gösterilerine devam edecekler.Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :