Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo
Skip Navigation LinksDAP / Haberler / Dap Bölge Kalkınma İdaresi Hayvan İçme Suyu Göletleri Çalıştayı Başladı

Dap Bölge Kalkınma İdaresi Hayvan İçme Suyu Göletleri Çalıştayı Başladı

15,Mart 2016 Salı 23:25:28

DAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından hazırlanan, 30 Eylül – 4 Ekim 2013 tarihleri arasında, DAP Bölgesi illeri (Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van) Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilecek “Hayvan İçme Suyu Göletleri Çalıştayı” başladı.

Çalıştay, DAP İdaresi Başkanı Sayın Adnan DEMİR’in açılış konuşması ile başladı. Sayın DEMİR, konuşmasında DAP Bölge Kalkınma İdaresinin 2013 yılı itibariyle hayata geçirdiği DAP Tarımsal Sulama Programı hakkında bilgi verdi. Tarımsal Sulama Programı kapsamında 14 ilde gerçekleştirilecek olan 152 proje için 51.5 milyon TL finansman tahsis ettiklerini ve bu projeler ile kırsal alanda 669.780 m. kanal yapımını sağlayarak, 220.350 hektar alanda sulama yapılacağını aktardı. “DAP Tarımsal Sulama Programı ile bölgede meyve, sebze ve yem bitkileri üretiminin artırılması hedeflenmiştir” dedi.

“HİS Göletleri Çalıştayı Bölgenin Hayvan İçme Suyu Eksikliklerini Giderecek”

Sayın DEMİR, konuşmasının ikinci bölümünde HİS Göletleri hakkında verilecek olan eğitim programının öneminden bahsederek, “ Meraya dayalı hayvancılığın yapıldığı DAP Bölgesi’nde işgücü ve üretim verimliliğinin artırılması amacıyla hayvan içme suyu sıkıntısı çekilen meralarda Hayvan İçme Suyu(HİS) Göleti yapılması büyük önem teşkil etmektedir” dedi ve projelerin ilerleyen yıllarda da devam edeceğini belirtti.

DAP illeri düzeyinde uygulayıcı kuruluşların HİS Göleti Projelerinin hazırlama kapasitesinin oluşturulması için DAP İdaresi Başkanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TARGEM işbirliği ile Erzurum Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü yerleşkesinde düzenlenen ve beş gün boyunca sürecek olan çalıştayda eğitmenler, göletlerin sınıflandırılması, proje kriterleri, hacim alan grafiklerinin çizilmesi, HİS göletlerinin yerlerinin, yüksekliğinin ve depolama kapasitesinin belirlenmesi, proje maliyeti ile ekonomik analiz hesapları gibi eğitimler verecekler.

Eğitim programı sonunda DAP illerinde uygulayıcı kuruluşların hazırlayacağı HİS Göleti Projelerinin yapımı için 2014 yılında DAP İdaresi tarafından finansman desteği verileceği aktarıldı.

Çalıştay, 4 Ekim Cuma günü sona erecek.


Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :