Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo
Skip Navigation LinksDAP / Haberler / DAP Bölgesi Üniversiteler Birliği 20 Şubat 2014 Tarihinde Van İlinde Yapılan Toplantı İle Kuruldu

DAP Bölgesi Üniversiteler Birliği 20 Şubat 2014 Tarihinde Van İlinde Yapılan Toplantı İle Kuruldu

15,Mart 2016 Salı 23:25:21

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sayın Adnan DEMİR ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Peyami BATTAL başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Bölge üniversiteleri rektörleri ve Başkanlığımız çalışanları katıldı.

Toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Sayın DEMİR, DAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin 14 ili kapsadığını belirterek, Üniversitelerin her bir ilin kalkınma kutupları gibi bir misyonunun bulunduğunu, bu misyon kapsamında bölge üniversite rektörleri ile iş birliği halinde “Bölgesel Kalkınma Enstitüsü” nün kurulabilmesi konusunda gerekli imkanların alt yapısını oluşturmak için toplandıklarını bildirdi.


Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami BATTAL ise, DAP’ ın uzun yıllar önce planlandığını ancak yeni hayata geçirildiğini belirterek, geçmişte illerin öncelikleriyle şimdiki önceliklerinin farklı olduğunu aktardı. Sayın BATTAL, konuya ilişkin yeni heyetler oluşturulacağını, çalışmaları “DAP Bölgesi Üniversiteler Birliği” adıyla devam ettireceklerini ifade ederek, çalışmalara olan katkısı nedeniyle DAP İdaresi Başkanı Sayın DEMİR’e teşekkür etti.

Sayın DEMİR, toplantıda yaptığı konuşmasında ise DAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin kuruluş amacı, görevleri, hazırlanmakta olan DAP Eylem Planı ve 2013 yılı faaliyetleri hakkında Bölge üniversiteleri rektörlerine bilgiler aktardı. Üniversitelerden, toplumsal eğitim seviyesinin yükseltilmesi ve yaygın etkiye sahip bilimsel araştırmaların gerçekleştirilmesi gibi geleneksel sorumluluklarının yanı sıra, son dönemlerde ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınmalarına katkı sağlamalarının da beklendiğini vurguladı. “Bu açıdan bakıldığında üniversitelerin bulundukları bölge ve şehir ile etkileşim içerisinde olmaları bölgesel kalkınmaya olan katkılarını artırmaktadır” dedi.

-Üniversitelerdeki bilimsel ve teknolojik bilgi birikiminden, toplumun yararlanması bölgemiz açısından son derece önemlidir.

Sayın DEMİR, konuşmasının devamında ise “Üniversitelerdeki bilimsel ve teknolojik bilgi birikiminden, toplumun yararlanması bölgemiz açısından son derece önemlidir. Bugün imzalanacak işbirliği protokolü ile Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı aracılığıyla Üniversitelerdeki bilgi birikiminin DAP Bölgesi’nin ihtiyaç duyduğu eğitim, spor, kültür, sosyal yaşam, bilim ve teknoloji alanlarına aktarılması amaçlanmaktadır” dedi.

"DAP Üniversiteler Birliği Toplantısı" nda, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve proje, toplumsal hizmet, bölgesel kalkınma, idari personel arasında işbirliği gibi üniversiteler arası ortak konular ele alınarak, bu kapsamda hazırlanan kuruluş protokolü DAP İdaresi Başkanı Sayın Adnan DEMİR ve Bölge üniversiteleri rektörlerince imza altına alındı.


Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :