Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Dap Bölgesi Üniversiteler Birligi Üst Kurul Toplantısı Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde Yapıldı

15,Mart 2016 Salı 23:25:19

DAP Bölgesi Üniversiteler Birliği Üst Kurulu daha önce oluşturulmuş olan alt grupların çalışma alanlarını belirlemek üzere Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde bir araya geldi.

Üst kurulun ikinci toplantısına, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sayın Adnan DEMİR ile Ağrı İbrahim Çeçen, Atatürk, Bitlis Eren, Erzincan, Erzurum Teknik, Fırat, Hakkâri, Iğdır, İnönü, Tunceli ve Yüzüncü Yıl Üniversitelerinin Rektör ve Rektör Yardımcıları katıldı.

Sayın DEMİR ve 11 üniversitenin Rektör ve Rektör Yardımcıları toplantı öncesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümünün mezuniyet sergisi açılışına katıldı.

Üniversite senato salonunda yapılan DAP Bölgesi Üniversiteler Birliği Üst Kurul Toplantısının açılışında konuşan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın İrfan ASLAN, henüz çiçeği burnunda olan ve kısa bir geçmişi bulunan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı ve bölge üniversitelerinin rektörlerini ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirtti.

Kısa zamanda modern bir üniversite kampüsü kuran Prof. Dr. İrfan ASLAN’ a gösterdiği ev sahipliğinden dolayı teşekkür eden Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Peyami BATTAL ise, Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında DAP Bölge Kalkınma İdaresi ve Bölge Üniversitelerinin işbirliği ile ortak çalışmalar yürüteceklerini söyledi. Prof. Dr. BATTAL, ikincisini gerçekleştirdikleri toplantıda üst kurulun daha önce oluşturulmuş olan alt grupların çalışma alanlarını belirleyeceklerini kaydetti. Çalışma alanları belirlenen grupların ise ileri ki süreçte bir araya gelerek DAP Bölgesine bağlı bütün illerdeki sorunları detaylı bir şekilde çalıştıktan sonra üst kurula sunacağını vurguladı.

Prof. Dr. BATTAL, “Üst kurulda, gerekli değerlendirmeyi yaptıktan sonra Kalkınma Bakanlığı ve DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile çalışmalarını sürdürecek. Bugünkü toplantı, ikinci toplantı olmasına karşın en önemli toplantılardan biri olacak. Toplantı akabinde alt çalışma grupları olan Strateji Planlama Grubu, Tarım Çalışma Grubu, Sanayi Çalışma Grubu, Eğitim Grubu, Turizm, Sosyal ve Kültür Çalışma Grupları aktif bir şekilde çalışmalarına devam edecek. Ayrıca teklifimiz olacak olan Enerji çalışma grubu var. Bundan sonra da teklif geldiğinde değişik gruplar oluşturulabilecek. Şimdilik bu çalışma grupları teşkil edildi. Her üniversiteden alanında yetkin öğretim üyeleri, bu çalışma gruplarının her birinde yer alacak. Umuyorum ki bu çalışma gruplarında bölgemizle ilgili çok önemli fikirler ortaya çıkacak. Bu fikirler doğrultusunda da üst kurul olarak kararlar almak suretiyle Bakanlık nezdinde bizatihi çalışarak uygulamaya koyacağız. Geçtiğimiz haftalarda Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ ile bu konuları görüştük. Kendileri DAP Bölgesi Üniversiteler Birliğini çok önemsediğini ve memnun kaldığını, çalışma gruplarından çıkacak sonuçlara bağlı olarak da yeni fonlar oluşturularak bölgenin kalkınmasına destek olacaklarını bize ifade etti” diye konuştu.

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sayın DEMİR ise, yaptığı konuşmada Bölgenin kalkınma ivmesine hız katacak her türlü çalışma içerisinde Bölge üniversitelerinin yer alması gerektiğini ve özellikle üniversitelerin akademisyen ve uzman personelleri aracılığı ile DAP Bölgesi Üniversiteler Birliğine önemli katkılar sağlayacağını vurguladı. Özellikle Bölgede yapılacak projelerde işletilecek mantığın havza bazlı çalışmalar olması gerekliliği üzerinde durdu.

DAP Bölgesi Üniversiteler Birliği Üst Kurul Toplantısı, Sayın Demir ve Bölge Üniversitesi Rektörlerinin önerileri doğrultusunda alt çalışma gruplarının hangi konularda çalışmaları gerektiğinin belirlenmesi neticesinde sona erdi.


Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :