Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

DAP desteğiyle, Arguvan'a Modern Selektör Tesisi

21,Ağustos 2017 Pazartesi 10:11:37

DAP İdaresi tarafından finanse edilen ve hububat eleme işlerinde kullanılacak olan Selektör Tesisi, düzenlenen törenle Arguvan’da hizmete girdi.

Tarımsal kalkınmayı desteklemek ve çiftçilerin nitelikli tohumluk ihtiyacının karşılanması amacıyla, Arguvan Sanayi Bölgesi’nde kurulan hububat eleme tesisinin açılışına, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yıldırım, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hilmi Öksüztepe, Ziraat Odaları Bölge Birliği Başkanı Bekir Şinasi Özdemir, TARSİM Bölge Koordinatörü Mehmet Ali Doğan, Arguvan İlçe Tarım Müdürü Gazi Karadağ, Arguvan Ziraat Odası Başkanı Turan Aslantürk, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile vatandaşlar katıldı.

Aslantürk: Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz


Tesisin açılışından önce protokol konuşmaları yapıldı. Malatya’nın tahıl ihtiyacının yüzde 85’inin Arguvan’dan karşılandığını belirten Arguvan Ziraat Odası Başkanı Turan Aslantürk, modern selektör tesisini ilçeye kazandırılmasının bu yüzden anlamlı olduğunu söyledi. Birim alandan elde edilen verimin nitelikli tohum kullanımıyla artacağına dikkat çeken Aslantürk, bunu da selektör sistemin devreye girmesiyle gerçekleşeceğinin altını çizdi. Aslantürk, “Bölgeye de hizmet verecek kapasite ve yeterlilikte olan modern selektör sisteminin Arguvanlı çiftçilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni eder, bu tesisin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

Özdemir: Böyle modern tesis Bölgede yok


Tarım sektörüne yapılacak yatımın hiçbir zaman boşa gitmeyeceğini, mutlaka karşılığının alınacağını belirten Ziraat Odaları Bölge Birliği Başkanı Bekir Şinasi Özdemir, “Böylesine modern bir tesis bölgede başka bir yerde yok. Desteklerinden dolayı DAP İdaresi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

Kızıltaş: Üreticilerimiz emeğinin karşılığını alacak


Dünya’da tarım alanında diğer ülkeler ile rekabet edebilmenin modern tarım ve makineleşme ile mümkün olacağını belirten Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ise, “Artık dünya tarımı ile yarışabilmek için tarımda makineleşmeyi mutlaka sağlamak zorundayız. Üreticilerimizin emeklerinin ve alın terlerinin karşılığını almalarını istiyoruz. Üreticilerimizin emeklerinin karşılığını almasında bu tesislerin önemli bir yeri olacak. Bu tesisin yapımında önemli destekleri olan, DAP Bölge Başkanımıza, proje aşamasında büyük destekleri olan Büyükşehir Belediyemize ve diğer emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Yıldırım: Bu tesisi Türkiye’nin milli kazanımı olarak görün


Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yıldırım ise konuşmasında, bu tesisin Arguvan’a kazandırılmasın da dayanışma ruhunun yer aldığını, küçük olsun benim olsun değil, büyük olsun ama Arguvanlı çiftçilerin olsun refleksiyle hareket edildiğini söyledi. Yıldırım, şunları kaydetti:

“Bugünde sadece Arguvan’a değil, Arapgir ve Yazıhan’daki çiftçilerimize de katkı sağlayacak çok modern bir tesisin açılışındayız. Bugünkü tesisle birlikte Arguvan’ın milli ekonomiye katkısı anlamında 3 bin 600 ton hububatı artık zayi olmayacak. Bunu sadece Arguvanlı hemşerilerimizin kazanımı olarak görmeyin. Bunu Türkiye’nin kazanımı olarak görün. İster bir kilogram olsun, işret 3 bin 600 kilogram olsun bu ülkeye sağlanan her katkı nereden gerçekleşirse gerçekleşsin hepimize yapılmış bir katkıdır. Bu anlamda bu iş için yüreğini ortaya koyan Ziraat Odasına, Arguvan Belediye Başkanlığına ve DAP İdaresi Başkanlığına biz Büyükşehir Belediyesi olarak teşekkür ediyoruz. Ve şunu vurgulamak istiyoruz. Birlik olduğumuz zaman başaramayacağımız şey yok. Küçük olup bizim olacağına büyük olsun hepimizin olsun.”

Demir: Yatırımı sürdürülebilir kılmak çok önemli


Son konuşmayı DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir yaptı. Uygulayıcı kuruluş olmamakla beraber, kamu kurumlarının projelerine finansal destek vererek, 15 ile hizmet götürmeye çalıştıklarını ifade eden Başkan Demir, tesisin hayırlı olması dileğinde bulundu. Başkan Demir, “Arazinin büyük çoğunluğunda hububat ekildiğini Keban’dan buraya gelirken gördük. Bu tesisin Arguvan ve çevresindeki ilçeler için önem arz eden bir proje olduğu daha da anlamış olduk. Arguvan ve etrafındaki diğer ilçelerle beraber toplam 900 bin dekarın 450 bin dönümün yıllık olarak hububat olarak ekildiğini dikkate aldığımız zaman bunun büyük bir rakam tuttuğunu söylemeye gerek yok. Ayrıca, bu tesisle seklekte edilmiş ve ilaçlanmış tohumlarla yapılmış ekimlerle dekar başına yüzde 25 değer artışı hesaba katıldığı zaman yaklaşık 15 milyon lira civarında bir rakamın her yıl Arguvan ve çevresindeki ilçeler için bir katma değer oluşturacaktır. Bunun yanı sıra, özellikle çiftçilerin mesleki becerilerinin artırılması lazım. Meslek odalarının bu konuda çok büyük bir sorumluluğu var ve kendi üyelerine rehberlik etmesi gerekiyor. Hatta bu amaçla 15 ilin üçünde Elazığ Fırat, Van Yüzüncüyıl ve Erzurum Atatürk gibi 3 ilde Çiftçi Eğitim Merkezi kurduk. Bu eğitim merkezleri, bir günden fazla olması halinde konaklamalı eğitime de imkan sağlıyor. Onun için siz Arguvanlı çiftçilerimize Fırat Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan ÇEM’den istifade etmenizi bekliyorum. Hatta biz bu eğitimlerin masraflarını dahi biz karşılıyoruz” şeklinde konuştu.

Tesisi kurmak kadar sürdürülebilirliğini sağlamanın da önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Demir, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Çünkü, DAP İdaresi olarak biz sadece proje finansmanını sağlıyoruz. Onun için yereldeki aktörlerin böyle tesislere adeta gözü gibi bakması lazım ki sürdürülebilirliği sağlansın. Bu tesisin daha karlı ve daha verimli hizmetlere vesile olmasını temenni ederken, tesisin buraya kurulmasında büyük emeği olan Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hilmi Bey ve ekibine teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun.”

Yapılan konuşmalardan sonra plaket töreni, ardından tesisin açılışı gerçekleştirildi.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :