Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/

DAP İdaresi’nden tarıma makine desteği

14,Eylül 2018 Cuma 17:03:25

Erzurum’un Aşkale ilçesi Yeni Köy Mahallesi’nde, DAP İdaresi tarafından finanse edilen makinaların tanıtımı için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından tarla günü düzenlendi.

Programa, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Aşkale Kaymakamı Mehmet Aksu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Bekir Uzun, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, Aşkale Belediye Başkan Vekili Şenol Polat, Tarım İl Müdürü Osman Akar, Erzurum Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Cemil İlbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, Aşkale İlçe Tarım ve Orman Müdür Vekili Mustafa Evran, İlçe Milli Eğitim Müdürü Serhat Erdem, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Turgut Mollaoğlu, AK Parti Aşkale İlçe Başkanı Kerim Polat, CHP İlçe Başkanı Cafer Akbaba ve çiftçiler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program, protokol konuşmalarıyla devam etti. Bu toprakların tarım ve hayvancılık açısından önemli bir konumda olduğunu söyleyen Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, bin 800 rakımda yapılan tarım ve hayvancılığın diğer illere göre kaliteyi arttırdığına dikkat çekerek, “Türkiye’nin en güzel sütü, en kaliteli besiciliğin yapıldığı güzide vatan topraklarında en verimli tarım ürünleri ortaya çıkmaktadır. Bizler bu bölgede elde ettiğimiz et ve süt ürünleriyle komşu ülkelerin bile taleplerini karşılayacak kapasiteye sahibiz. Çünkü 16 milyon metrekare mera alanıyla Türkiye’nin en büyük meralarına sahibiz. Bu vatan topraklarında bugün sorumlu olan bizler, devletimize ve milletimize yapmamız gereken hizmetleri büyük bir gayret, aşkla ve şevkle yapmak zorundayız. Bu bizim vazifemizdir. Bu bölgelerde alacağımız ürünler, ülke ekonomisi üzerinde oynanan oyunların bertaraf edilmesi yönünde büyük katkı sunacaktır” dedi.

Son yıllarda tarımda büyük mesafe katedildi


Daha sonra söz alan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, son yıllarda Türk tarımının büyük bir yol kat ettiğini söyledi.

Türkiye’nin bir tarım ve hayvancılık ülkesi olduğuna dikkat çeken Başkan Sekmen, “Ülkemiz bir tarım ve hayvancılık ülkesidir. Fakat baktığımızda arzu edilen neticeyi alamadığımızı görüyoruz. Ama belirlediğimiz hedefe doğru da gidiyoruz. Devletimiz ve yetkili kurumlar çiftçimize üreticimize her zaman destek olmaktadır. İnanıyoruz ki Erzurum ünümüzdeki yıllarda organik tarım ve hayvancılıkta önemli bir konuma sahip olacaktır” şeklinde konuştu.

Teknolojik desteklerden öncelikle Erzurum faydalandırıldı


DAP İdaresi’nin tarım ve hayvancılık alanında üretim verimliliği ve katma değerin artırılması yönünde Bölge illerinde birçok faaliyete destek olduğunu ifade eden DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, yenilikçi ve teknolojik desteklerden öncelikle Erzurum ilinin faydalandırıldığını söyledi.

Başkan Demir, öncelikle Aşkale ilçesi başta olmak üzere yeni çeşit tohum üretiminin artırılması ve yenilikçi tarım makineleri destekleri sağlanarak daha kısa sürede ve daha kaliteli yem tedarik etme yoluna gidildiğini dile getirdiği konuşmasında, şunları söyledi:

“İlk olarak 2015 yılında Aşkale ilçesine rulo balya paketleme makinesi alınarak bu işe başlanmış olup, ardından yem bitkileri üretimi için 2016 ve 2017 yılında toplamda DAP İdaresinin sağladığı finansmanla Erzurum ilçelerinde 200 ton tritikale tohumu 226 çiftçiye dağıtılarak yaklaşık 10 bin da alana ekimi sağlanmıştır. 2017 yılında balya makinesinin verimli çalıştırılabilmesi amacıyla traktör, ot biçme makinesi ve 2 adet balya taşıma (ataçman) alınarak öncelikle Aşkale ilçesinde ardından yakın ilçelerde çiftçilerin hizmetine sunulmuştur. 2017 yılında verilen desteklerle 700 adet balya yapılmıştır. 2018 yılında ise geçen yılda yaşanan sıkıntıların bertaraf edilmesi amacıyla balya taşıma römorku ve Katı gübre serpme römorku alınarak desteklerimiz sürdürülmüştür. Bu yıl tüm makineler rantabl kullanılarak toplam 1.200 adet balya yapılmıştır. Alınan katı gübre serpme römorku ile bitkisel üretiminde verimin artırılması hedeflenmektedir.”

Tarım arazileri üretime kazandırılıyorYapılan projelerle tarım arazilerin korunması ve üretime kazandırılması için çalışmaların hızla devam ettiğini dile getiren Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Akar’da şöyle konuştu:

“Özellikle taş toplama tarımsal üretim için faydaları oldukça fazladır. Tarlada yüzeyde bulunan taşların toplanması neticesinde toprağın işlenmesini kolaylaştıracak, dolayısıyla kaliteli ve güzel tohum yatağı elde edilmesi ile verim olumlu yönde etkilenecektir.”

Konuşmaların ardından Vali Azizoğlu ve katılımcılar, üretim yapacak olan genç çiftçilere hediye çeklerini taktim etti. Ardından taş toplama ve katı gübre serpme makinalarının tanıtımı yapıldı.Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :