Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo
Skip Navigation LinksDAP / Haberler / DAP İdaresi’nin desteğiyle Doğu Anadolu’da yeşil alanların sayısı artıyor.

DAP İdaresi’nin desteğiyle Doğu Anadolu’da yeşil alanların sayısı artıyor.

15,Mart 2016 Salı 23:23:53

DAP İdaresi tarafından desteklenen projelerle Doğu Anadolu Bölgesi’nde yeşil ve sosyal alanların sayısı giderek artıyor. Muş Karni Deresi Rekreasyon alanının ardından, Malatya Yeşilyurt Belediyesi tarafından projelendirilen ve Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edilen 'Gedik Kent Parkı Rekreasyon Projesi'nin startı da törenle verildi.

Yeşilyurt İlçesinde, Namazgah denilen mevkiinin arka kısmındaki 41 dönümlük alana, imzalanan protokol gereği finansmanı DAP İdaresi tarafından karşılanacak ve içerisinde 1 adet sosyal tesis binasının yanı sıra 445 metre kare yapay süs havuzu, bin 65 metrekare şelale, 15 bin metrekare yeşil alan, 14 adet ahşap kamelya, 62 adet oturma bankı, 4 adet ahşap yaya köprü, 1 adet ahşap oyun parkı, 13 adet mermer çeşme, 4 adet büfe, 2 adet lavabo ve 1 adet açık otoparkın yer aldığı ve bir yıl içerisinde tamamlanması planlanan modern bir rekreasyon alanı inşa edilecek.

Temel atma töreni öncesi projenin gerçekleştirileceği alanda incelemelerde bulunan DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir’e, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat eşlik etti ve projenin detayları hakkında bilgi verdi. Törene, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ın yanı sıra, başkan yardımcıları, birim amirleri, muhtarlar, belediye çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, projenin gerçekleştirilmesindeki katkılarından dolayı DAP İdaresine ve Başkan Demir’e teşekkür etti. Belediye’nin yürüttüğü çalışmalarından bahseden Başkan Polat, yaklaşık 300 bin nüfusun yaşadığı Yeşilyurt’a modern bir yaşam alanı oluşturmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Başkan Demir’in projeyle ilgili müjdeli haberleri olduğunu söyledi. Polat, “DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının verdiği büyük destekle bu alanımız bir yıl sonra bambaşka bir görüntüye kavuşmuş olacak” diye konuştu.

“HAYATA DOKUNAN PROJELERE VESİLE OLMAKTAN MUTLUYUZ”

Konuşmasına ‘Eylem Planı’ndan bahsederek başlayan DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’ın isteği doğrultusunda söz konusu projeleri pilot uygulama olarak bu sene desteklemeye başladıklarını söyledi. 8 ilde 9 projeyi finanse edeceklerini belirten Başkan demir, “İdare olarak, hayata dokunan projelerin gerçekleşmesine vesile olmaktan mutluyuz” dedi.

Başkan Demir, şunları kaydetti:

“DAP Bölgesi’nde Rekreasyon Alanlarının Geliştirilmesi” programı kapsamında pilot uygulamayı bu sene başlattık. Uzun süren kış ayları sonrasında, baharla beraber insanların ailecek vakit geçireceği açık alanlara ihtiyacı vardı. Biz bu çalışmayla kişi başına düşen rekreatif alanların artırılmasını hedefliyoruz. Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki 14 ilde bu projeleri desteklemeyi amaçlıyoruz. 15 milyon TL gibi bir rakam bize tahsis edildi. Bu kapsamda Bölgemizde 9 adet projenin finansmanını sağlamayı öngördük. Ama gelen projelerin yaklaşık maliyeti bunun çok üstündeydi. İhale bedelleri sözleşme bedellerini karşılamadığı için kullanmadığımız başka yerlerdeki bu parayı rekreasyon alanlarına aktardık. Özellikle Yeşilyurt için söylemek istediğim bir konu var. Biz bu dokuz projeyi hazırlarken en hızlı performansı gösteren Yeşilyurt Belediyesi oldu. Bunun için Yeşilyurt Belediye personelini Başkanın şahsında tebrik ediyorum. Projenin en kısa zamanda bitirilmesini arzu ediyoruz. Şimdiden Gedik Kent Parkı Projesi’nin Yeşilyurtlular’a hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Malatya’ya yaptığımız önemli desteklerden bir tanesi de küçük ölçekli tarımsal sulama projeleridir. Kırsal alanda, özellikle kayısı bahçelerinin sulama projelerine 2013-2015 yıllarını kapsayan 3 yıl içerisinde sadece Malatya ilimize 29 milyon lira para aktardık. Hayvan içme suyu göleti, ruhsatlı canlı hayvan pazarı, sac ve beton sıvat dağıtımı, rekreasyon alanlarının desteklenmesi gibi konuları da işin içine kattığımızda, 3 yıl içerisinde bizim Malatya’ya vermiş olduğumuz toplam destek 36 milyon liradır”

Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :