Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo
Skip Navigation LinksDAP / Haberler / DAP İdaresi’nin desteklediği projeler meyvelerini vermeye başladı.

DAP İdaresi’nin desteklediği projeler meyvelerini vermeye başladı.

15,Mart 2016 Salı 23:24:20

Bitlis'te "Fıstık Yetiştirme Budama ve Aşılama Projesi” kapsamında, il merkezi ve ilçelerdeki çiftçilere, fıstık yetiştiriciliği konusunda sunulan projeye destek veren DAP Bölge Kalkınma İdaresi, ilin kaderini değiştiriyor. Verilen destekle, 10 bin menengiç ağacı fıstık ağacına dönüştürülecek.

DAP İdaresi’nin, “Bitkisel Üretim Altyapısını Geliştirme Projeleri” kapsamında desteklediği projeler birer birer meyvelerini vermeye başladı. 2014 yılında, DAP İdaresi ile Bitlis İli Hizan Kaymakamlığı (İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü) arasında imzalanan protokol ile fıstık yetiştiriciliğiyle ilgili aşılama, budama, gübreleme, sulama gibi konularda eğitim verildi. DAP İdaresi Tarım ve Kırsal Kalkınma Koordinatörlüğü ile GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü teknik uzmanları tarafından verilen eğitimde, Hizan’ın Koçyiğit köyüne bağlı Doyumlu mezrasında yetiştiricilere uygulamalı olarak, ekonomik değeri olmayan yabani formdaki Menengiç (Buttum) ağacında aşılamanın ve budamanın nasıl yapılacağı anlatıldı.

Verilen eğitimler neticesinde, arazi tespitlerinde, bu aşıların büyük oranda başarı sağlaması nedeniyle 2015 yılında da söz konusu eğitimlere devam edildi. Hizan Gayda Tarım Danışma Merkezi’nde, Bitlis merkez, Hizan ve Mutki ilçelerinden gelen 70 çiftçiye teorik ve uygulamalı eğitimler verilerek, fıstık üretimiyle öne çıkan Gaziantep, Şanlıurfa ve Siirt illerine teknik geziye gönderildi.

Yabani menengiç ağaçlarının üzerine fıstık aşısı yapılarak, üretime kazandırmayı amaçlayan bu projeyle, Hizan ilçesinde bulunan ve dağlık arazide yetişen 12 köydeki toplam 10 bin 850 adet aşılama ve budaması yapılan yabani formdaki menengiç, ekonomik değeri olan fıstık ağacına dönüştürülerek, bölge çiftçisine yeni bir gelir kaynağı sağlanmış olacak.

Hizan ilçesinin ekonomisi yükselerek ve kaderini değişecek bu proje için ayrıca, www.hizanfistikprojesi.com adında web sitesi de kuruldu.

Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :