Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Demir, Arapgir'in turizm merkezi olma yolunda ilerlediğini söyledi.

08,Ağustos 2019 Perşembe 12:01:05

İdaremiz tarafından desteklenerek yapımı tamamlanan ve devam eden projeleri yerinde görmek üzere Malatya’ya giden Başkanımız Adnan Demir, Arapgir’e uğrayarak projeleri inceledi. Başkan Demir, Arapgir'in turizm merkezi olma yolunda ilerlediğini söyledi.

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu’yla birlikte projeleri gezen Başkan Demir, gezi sonrası yaptığı değerlendirmede, şunları söyledi:

"Bugün Arapgir ilçemizde belediye başkanımız Cömertoğlu ile birlikte geçmiş üç-dört yıllık süre zarfında, özellikle Yukarı Fırat Havzası'nda bir kültür koridoru olan Kemaliye, Arapgir, Divriği gibi bir aksın üzerindeki bir kadim havzayı oluşturan ve kültürümüzün bugüne taşınması noktasında Arapgir'de dokunulması gereken alanlar vardı. Geçen süre içerisinde, başkanımızla beraber bu kültür varlıklarının korunması projesi kapsamında oluşturulan projelere İdaremiz tarafından finansman desteği sağlandı. Şimdi bu alanları başkanımızla birlikte gezdik, gördük. Arapgir’in, aynı zamanda var olan doğal bazı potansiyellerini de buna entegre ederek, yemek kültürünü, müziğini, yöresel ürünlerini bir turizm sunumu noktasında öne çıkarma gayretleri var. İnşallah, altyapı hizmetlerinin tamamlanması ile birlikte burada çok ciddi gelişmelerin olacağına inanıyoruz. Arapgir, Yukarı Fırat Havası'nın cazibe merkezi olması konusunda bir namzettir. Ben başkanımıza ve ekibine gayretlerinden dolaya teşekkür ediyorum"

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir'in, doğa ve tarih turizminin gelişimi için Arapgir'e önemli katkılar sağladığını ifade eden Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, desteklerinden dolayı kendisine teşekkür etti. Cömertoğlu, "Şuan içerisinde bulunduğumuz bölge Kaşkaloğlu Otel ve Gastronomi Merkezi. Yukarı Fırat'ın 5 il ve 8 ilçenin bir arada yemeklerinin icra edileceği, gurmelerin Türkiye ve dünyada birbirinden güzel örneklerinin burada gelip Arapgir mutfağı ile ölçülebileceği bir ortam yaratıldı. Yaklaşık her odası 2 kişinin 3 kişinin kalacağı 21 odadan oluşan gurme otelimiz var. Kaşkaloğlu'nun kendi yaşadığı yaklaşık 150 yıllık konağı da restore etmiştik. Burayı da mutfak müzesine çeviriyoruz. Bu tamamen DAP'ın ödenekleri ile ortaya çıkmış bir yatırım. İnşaat kısmı bitti yakın bir zamanda da içerideki eksikleri giderip bu yıl tamamen hizmete açmış olacağız. Kaşkaloğlu Otel ve Gastronomi Merkezi aynen Gaziantep'deki gastronomi örnekleri gibi Yukarı Fırat'ın kendi bölgemizdeki en önemli sunum merkezi olacak. İfade edilen sadece lezzetlerin tadıldığı değil bu lezzetleri ortaya çıkaran kültüründe anıldığı bu kültürle birlikte bu kombinasyonun yerelde ürünlerin, aromatik değerlerin tümünü ortaya çıkaracak. Ben bu açıdan hem Kaşkaloğlu Gastronomi Müzesi’ni hem Seher Atmaca Yaşam Müzesi'ni hem de Eskişehir Vadisi Serge ilham merkezinde şuan da konaklamaya ait yaptığımız çok önemli bir turizm merkezi olacak. Yine, Reyhanın marka olmasında en önemli dokunuşları bizden esirgemeyen kurutma tesisini destekleyerek kendi kategorisinde bitki kurutma sistemini ilk kez icra eden bir sistem kuruluyor, bütün bunlarda şu çıkıyor; DAP idaresi kırsalda bir kalkınma modeli üretiyor ve kalkınma modellemesi yapan tüm birimleri de destekliyor, yerinde de kontrol ediyor. Kaynak israfı bir tarafa israf etmeden de daha fazlası nasıl yapılır diye de bizlere tecrübe paylaşımı yaparak bizleri zengin kılıyor. Ben bütün ekibe ve bakanlığımıza çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.


Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :