Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo
Skip Navigation LinksDAP / Haberler / Doğu Anadolu Bölgesi Hayvancılık Çalıştayı sona erdi

Doğu Anadolu Bölgesi Hayvancılık Çalıştayı sona erdi

15,Mart 2016 Salı 23:25:44

Başkanlığımız tarafından 02 – 03 Şubat 2013 tarihlerinde Bingöl Üniversitesi yerleşkesinde düzenlenen “ Doğu Anadolu Bölgesi Hayvancılık Çalıştayı" sona erdi.
Başkanlığımız tarafından Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde gerçekleştirilen çalıştaya, 14 ilden tarım müdürlükleri, kalkınma ajansları, üniversiteler ve sektördeki sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Çalıştayın birinci gününde açılış, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile program başladı. Program Bingöl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sayın Sedat ILDIZ, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan DEMİR, , Bingöl Üniversitesi Rektörü Gıyasettin BAYDAŞ ve Bingöl Vali Yardımcısı Mehmet Alper ÇIĞ açılış konuşması yaptılar. Açılış konuşmalarının ardından DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan DEMİR Hayvancılık Çalıştayı hakkında sunum yaptı. DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan DEMİR’ in sunumunun ardından ise çalıştay programı Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının hazırlamış olduğu “ Küçükbaş Hayvancılık Çalıştayı” ve Serhat Kalkınma Ajansının hazırlamış olduğu “ Büyükbaş Hayvancılık Çalıştayı” sunumları ve Türkiye Kalkınma Vakfı Mütevvelli Heyeti Başkanı Rıfat DAĞ’ ın oturumlarda izlenilecek yönteme ilişkin yaptığı sunumla devam etti. Çalıştayın öğleden sonraki programına katılan Kalkınma Bakanı Sayın Dr. Cevdet YILMAZ konuşmasında, kalkınma ajanslarını, bölgesel kalkınmada önemli aktörler olarak gördüklerini belirterek, ''Geçmişte de bölgesel çalışma planları yapardık, yıllardır da yapıyoruz. Çünkü Türkiye'nin en önemli meselelerinden bir tanesi de bölgesel gelişme meselesidir. Gelişmişlik olarak Türkiye ortalamasının altında olan Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Karadeniz Bölgesi ve Orta Anadolu'nun belli kesimleri var. Buralara dönük olarak uzun zamandır belli politikalar ortaya konuluyordu, tartışılıyordu. Maalesef bunun kurumsal ve finansal ayağı eksikti. Son 10 yılda, yeni kurumsal yapılarla, yeni programlarla bölgesel politikamıza ayrı bir güç vermiş durumdayız'' dedi.
Kamu yatırımlarında Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Karadeniz Bölgesi ve Orta Anadolu'yu öncelikli alanlar olarak gördüklerini anlatan Sayın Dr. Cevdet YILMAZ, ''Doğu Anadolu Projesi, Güneydoğu Anadolu Projesi, Konya Ovası Projesi ve Doğu Karadeniz Projesi ile bu bölgeleri diğer bölgelere yakınlaştırmaya çalışıyoruz. Ne kadar öncelik verdiğimizi göstermek maksadıyla birkaç rakam vereyim. Bundan 10 yıl önce toplam kamu yatırımlarımız içinde bu dört bölgeye ayırdığımız kaynak, önce yüzde 20'lik bir paya sahipti. Geçtiğimiz yıl bu yüzde 35 civarlarına yükseldi. Bu kamu yatırımları açısından ne kadar büyük önem verdiğimizi açık bir şekilde gösteriyor. Yollarıyla, üniversiteleriyle, hastaneleriyle, kırsal alana yaptığımız yatırımlarıyla, birçok alandaki çabalarımızla bu bölgelerimizin daha iyi bir noktaya çıkması için gayret ediyoruz. Fakat sadece kamu yatırımlarının yeterli olmadığının da farkındayız. Bu bölgelerimizde özel sektör, girişimciler, çiftçilerin katkılarıyla ancak kalkınmayı gerçekleştirebiliriz''dedi. Sadece kamu yatırımlarıyla değil, teşvik politikalarıyla da bölgeleri desteklediklerini anlatan Yılmaz, 6 ncı bölge kapsamında yer alan illerde her türlü desteği sağlamaya çalıştıklarını anımsatarak, ''Sadece teşvik sistemi içerisinde değil, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın kısal kalkınma destekleriyle, ajanslarımızın mali destek programlarıyla, yine bölgesel kalkınma idarelerimizin çabalarıyla bu bölgelerimizde daha farklı bir ekonomik ortamı oluşturmaya çalışıyoruz'' diye belirtti.
Kalkınma Bakanı Sayın Dr. Cevdet YILMAZ’ın ayrılmasının ardından Doğu Anadolu Bölgesi Hayvancılık Çalıştayında Bölge hayvancılığı; Büyükbaş Hayvan Besiciliği, Süt Sığırcılığı, Kanatlı Yetiştiriciliği, Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği, Su Ürünleri Yetiştiriciliği, Arıcılık, Hayvancılığa Dayalı Sanayi gibi yedi alt sektöre ayrıldı ve bölge hayvancılığının mevcut durumu, sorunları çözüm önerileri ve kilit projleri ele alındı.
Çalıştayın ikinci gününde yedi alt sektöre ayrılan çalışma grupları ilk günkü çalışmalarını devam ettirdiler. Çalıştay, pazar günü öğleden sonra çalıştay gruplarının alanlarına ilişkin hazırladıkları çalıştay sonuç raporlarını katılımcılara ve kamuoyuna sunmasıyla tamamlandı.

Fotoğraf Galerisi

Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :