Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Dünyanın ilk lisanslı kuru kayısı deposunun temeli atıldı

11,Kasım 2019 Pazartesi 10:41:53

Dünyanın ilk lisanslı kuru kayısı deposunun temeli, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından atıldı. “Kayısının başkenti” Malatya’daki törende konuşan Bakan Varank, bu tesise 13 milyon Avro’luk yatırım yapacaklarını açıkladı. Varank, hedeflerinin topyekun kalkınmış bir Türkiye olduğunun altını çizerek, “Bu yatırım ile kayısı ihracatında daimi üstünlük elde edeceğiz. Elektronik ürün senetleriyle kuru kayısı ticaretini kolaylaştıracağız. Bu senetler nakde çevrilebilecek.” dedi.

Temel Atma Töreni’ne Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Malatya Valisi Aydın Baruş, AK Parti Malatya Milletvekilleri Bülent Tüfekci, Öznur Çalık, Ahmet Çakır, Hakan Kahtalı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, İlçe Belediye Başkanları, Parti İl Başkanları, Kurum, Kuruluş ve STK temsilciler, muhtarlar, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Gürkan: Bugün Türkiye’de ve Dünyada bir ilkin temelini atıyoruz

Temel atma töreninde açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Bugün burada Malatya’mızın hasret ve özlemle beklediği güzel bir temel atma töreninde buluştuk. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesi ile 2023-2053-2071’in paydaşı olma noktasında ülke genelinde ve yerelde de memleketimize güzel hizmetler sunma noktasında elimizden gelen gayreti ve çabayı hep birlikte milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız sivil toplum örgütlerimiz ve memleketimizdeki bütün insanlarla paydaş olarak Malatya’mızı Mazisine layık istikbale hazırlama noktasında emin adımlarla yürüyeceğiz. Temelini attığımız lisanslı soğuk hava deposu hakikaten Türkiye'de dünyada da kayısı noktasında bir İlk. Yaklaşık 14 milyon euro civarında ve Türk parasıyla 100 milyon liraya tekabül eden bir yatırım. Bu yatırım bizden önce görev yapan Ahmet başkanımızın döneminde başlamış bizim dönemimizde devam etmiş. Devlette devamlılık esası anlayış içerisinde de bugün burada taçlandırmasını yaptık. Önümüzdeki süreç içerisinde de danışmanlık ve sürdürülebilirlik anlamındaki ihaleyi de gerçekleştirerek buradaki lisanslı soğuk hava deposunun diğer depolarla entegrasyonu ve onların lokomotif görevini ifa edecek bir merkezi sistemde yapılması noktasındaki gayretlerimiz ve planlarımızın da olduğunu ifade etmek istiyorum.”

Kahtalı: Malatya’nın en önemli kaynaklarından biri kayısı

Malatya’nın en önemli iki kaynağından biri kayısı bir diğeri ise Organize Sanayi Bölgesi olduğunu belirten AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı ise, “Sayın Bakanımızın vereceği desteklerle inşallah Malatya’mız çok daha iyi noktalara gelecektir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden sonra oluşan bu hızlı refleks hızlı iş yapabilme kabiliyetimizle Allah'a şükürler olsun bugün 14 milyon Euro’luk 100 milyon lira civarındaki Malatya için çok büyük önem arz eden bu yatırımın temel atma törenindeyiz. Temelini atacağımız lisanslı depoculuk ve Borsa bunun Malatya’mıza getireceği büyük kazançlar var. 2009 yılında Malatya'da don olmuştu Sayın Cumhurbaşkanımız o zamanın 100 milyon lira gibi bir parayı çiftçilerimizin hesaplarına yatırtmıştı. Eldeki stoklarla ihracat değerimiz yine aynı rakamı tutmuştu. Yani şu anda 300 milyon Dolar civarında bir ihracatı olan kayısı ürünümüz Cumhurbaşkanının verdiği destek sayesinde Allah'a şükürler olsun yine aynı rakamları yapmıştık. Sayın Cumhurbaşkanımızın Malatya büyük destekleri var inşallah bunlardan biri de bugün temelini atacağımız yatırımdır. Sayın Bakanımızı Malatya'da ağırlamaktan büyük onur duyduğunu ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Çakır: Bölgemiz için hayırlı bir işin temelini atıyoruz

Malatya’mızı ve bölgemizi ilgilendiren hayırlı bir projenin temelini attıklarını belirten AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, “Malatya'mın için ülkemiz için çok değerli bir ürünü piyasa değerini yükseltecek kalitesinin bozulmadan tüketiciye ulaşmasını sağlayacak çok önemli bir tesis. Malatya'nın her anlamda gelişmesini tarımının, ekonomisinin, sanayisinin, eğitim ve sağlık alanında şehrin yaşanabilir bir şehir olması adına alt yapısıyla üst yapısıyla kültürel sosyal gelişimi ile birlikte hem şehrin gelişmesi hem de şehrin bütün boyutlarıyla gelişmesi bir bakış açısını gerektiriyor. AK Parti'nin vermiş olduğu temel anlayışta kaynaklanan bir yatırım burası. 2013'te başlayan ve bugün Temelli atmak nasip oldu. Büyükşehir belediyemizin, borsamızın, siyasi destekler ve sizlerin destekleriyle de inşallah bu proje kayısıya çok önemli bir ivme ve değer kazandıracak. İnşallah bunun açılışını da daha sonra güzel bir törenle sizlerle birlikte açmak hepinize nasip olur” dedi.

Çalık: Malatya için hayati öneme haiz bir merkez

Malatya için hayati öneme haiz bir merkezin temelinin atıldığını belirten AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’da yaptığı konuşmada, “Malatya Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk ve Borsası projesini başlatan Sayın Ahmet Çakır'a ve projeyi sahiplenip hızlı bir şekilde temelinin atılmasına vesile olan Sayın Selahattin Gürkan ve emeği geçen bütün arkadaşlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum.
Türkiye'nin sanayisini Cumhurbaşkanımız tarafından Türkiye'nin teknolojisini milli ve yerli üretimini Sayın Bakanıma emanet edildi. Biliyoruz ki emanet Ehil ellerde. Sayın Bakanımız göreve geldiği andan itibaren Türkiye'nin teknoloji ile buluşmasına inovasyonla tanışmasına ve kalkınmanın yerelde başlaması adına Kalkınma ajanslarına verdiği destekle Türkiye'nin önünü açacak çok önemli isimlerden biri oldu. Ben bugün Malatya'da bakanımızı ağırlarken özellikle kalkınma ajanslarımıza verdiği destek için organize sanayilerimize verdiği destek için Malatya'nın kalkınmasına verdiği destek için canı gönülden teşekkür ediyorum. Bugün 100 milyonluk bir yatırımın temelini atıyoruz ve biraz sonra da 30 milyonluk lisanslı depoculuğun yaklaşık %30 inşaatı tamamlanan ve 12 milyon TL sini de Sayın bakanımızdan aldığımız lisanslı depoculuğumuzun nasip olursa incelemelerini yapacağız.” dedi.

Tüfenkci: Malatya’mıza hayırlı olsun

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı Malatya’da ağırlamaktan mutlu olduklarını belirten AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ise, “Sayın Bakanımız özellikle sanayinin kalkınması teknolojik anlamda Türkiye'nin bir adım daha öteye gitmesi noktasında çok gayret sarf ediyor. Bunun meyvelerini aldık almaya da devam ediyoruz. Lisanslı deponun yapılması noktasında önceki Belediye Başkanımız Ahmet Çakır zamanında başlayan ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’ın göreve geldiğinde takip ettiği önemli bir projeyi bugün hayata geçiriyoruz. Gerçekten Selahattin başkanımıza da teşekkür ediyoruz Ahmet Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Bu yatırım Türkiye'de bir ilk esasında baktığımız zaman kayısı anlamında lisanssız depoda dünyada da bir ilk. Bu noktada Malatya’mıza hayırlı olsun emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Baruş: Tarım sektörü Malatya için çok önemli

Kuru kayısı lisanslı depoculuk ve borsa projesinin Malatya’ya hayırlı olması temennisinde bulunan Vali Aydın Baruş ise, “Bu temel atma töreninin hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan temenni ediyorum. Tarım sektörü Malatya için çok önemli, çünkü halen nüfusumuzun yüzde 30 civarını kapsayan vatandaşımız tarım sektöründe istihdam oluyor. Tarım sektörü içinde kayısıcılık çok önemli çünkü işlenebilir tarım topraklarının yüzde 20'si kayısı ağaçları ile kaplı ve bunu gururla söylüyoruz Malatya'da her nüfus başına 10 kayısı ağacı düşüyor yaklaşık 8 Milyon kayısı acımız var yıllık yaklaşık 400 bin ton yaş kayısı üretimimiz ve 100 bin ton kuru kayısı üretimimiz var. Kuru kayısının çok büyük oranda yüzde 90 lık oranı ihraç ediyoruz ve Türkiye'ye her yıl yaklaşık 250- 300 milyon dolar civarında bir kaynak kazandırıyoruz Malatya olarak. Kayısının gerek iklim şartlarından kaynaklanan gerekse talep şartlarından kaynaklanan fiyat istikrarsızlığın önüne geçmek çok önemli çünkü vatandaşımızın üreticimizin mağdur olmaması noktasında kayısı fiyatının istikrar kazanması gerekiyor. Bu anlamda da lisanslı depoculuk faaliyetinin bugün hayata geçirmek üzere temelinin atılması çok önemli bir çalışma. 2010'dan başlayan bu süreç 2013 yılında devam eden ve bugün artık zorlu bir süreç sonucunda neticelenmesi noktasına gelmiş bu zaman aralığında emeği geçen bütün belediye başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum Malatya güzel bir tesis kazanacak. Temel atma törenine iştirak eden tüm misafirlerimize sevgi ve saygılarımla selamlıyorum” şeklinde konuştu.

Törende son konuşmayı yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şunları söyledi:

"Kayısıda tek söz sahibi Türkiye olacak"

Şehrimize dünyanın ilk Lisanslı Kuru Kayısı Deposunu kazandıracağız. Malatya dünyada yaş kayısı üretiminde yüzde 17’lik, kuru kayısı üretiminde ise yüzde 75'lik bir paya sahip. Yine kuru kayısıda, dünya ihracatının yüzde 60’tan fazlası bu şehirden yapılıyor. Yani ülkemiz açısından son derece stratejik bir tarım ürününden bahsediyoruz.

Göbeklitepe Ve Tekkeköy’den Sonra

Temelini attığımız bu Lisanslı Depo, Bakanlığımızın Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında desteklenecek. Buraya 13 milyon Avro’luk bir yatırım yapacağız. Avrupa Birliği ve ülkemiz arasındaki mali işbirliği kapsamında 12 senedir Rekabetçi Sektörler Programı’nı uyguluyoruz. Program aracılığıyla farklı sektörlerde büyük ölçekli projelere mali destek sağladık, sağlamaya da devam ediyoruz. Şanlıurfa’da Göbeklitepe ve Samsun Tekkeköy’de Lojistik Merkezi uyguladığımız programın izlerini taşıyan projelerden sadece birkaçı.

Giresun’da Fındık, Urfa’da Pamuk

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle birlikte, bölgesel kalkınma konusu artık Bakanlığımız görev ve sorumluluğunda. Topyekün kalkınmış bir Türkiye hedefimiz var. Bunun için bölgelerimizin potansiyelini değerlendiriyor, büyümeye ve kalkınmaya katkılarını en yüksek seviyeye çıkarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Temelini attığımız lisanslı depo da bu amaca hizmet eden bir çalışma. Bugüne kadar Giresun’da fındık, Şanlıurfa’da pamuk ve hububat alanında 3 farklı lisanslı depoya 30 Milyon Avro yatırım yaptık.

Çevreci Tesis

Malatya’ya yapacağımız bu yatırım, kuru kayısının arz süresini uzatacak. Kayısının ortak kullanıma uygun bir şekilde işlenmesi ve paketlenmesi için gerekli makine ve ekipman burada yer alacak. Böylelikle, KOBİ’ler arasındaki işbirliğini ve KOBİ’lerin rekabet gücünü artırmayı hedefliyoruz. Kuracağımız tesisteki elektrik ihtiyacının yüzde 40’ı, güneş enerjisiyle karşılanacak. Burada yine, ürün standardizasyonunu sağlamak üzere, gerekli test ve analizlerin yapılabileceği bir laboratuvar da kuracağız.

Kuru Kayısı Borsası

Lisanslı depoculukla kuru kayısı borsasını da hayata geçireceğiz. Elektronik ürün senetleriyle, kuru kayısı ticaretini kolaylaştıracağız. Bu senetler sayesinde ürün teminat olarak kullanılabilecek, nakde çevrilebilecek ve üreticilerin nakit ihtiyacı hızlı bir şekilde karşılanabilecek. Senet sahipleri ürünleri hakkında güncel bilgi ve kontrol imkânına erişecek, böylelikle de ticari işlemler güvenli, hızlı ve etkin bir şekilde yürütülecek. Hiç şüphe yok ki bu yatırım hem Malatya’ya hem de ülkemize katma değer olarak misliyle dönecek. İhracatında dünya lideri olduğumuz kuru kayısıda, daimi bir üstünlük elde edeceğiz.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :