Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Erzincan Canlı Hayvan Pazarı açıldı

18,Mart 2019 Pazartesi 14:19:55

DAP İdaresi tarafından desteklenen Erzincan Canlı Hayvan Pazarı’nın açılışı yapıldı.

Yapımı tamamlanan Canlı hayvan pazarı finansmanının yüzde 90’ı DAP İdaresi, yüzde 10’u ise Erzincan Belediyesi tarafından karşılandı.

Açılışa, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun, Erzincan Milletvekili Burhan Çakır, Erzincan Eski Milletvekili Sebahattin Karakelle, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Kurum Müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, “Bugün Erzincan’ımızda tarım ve hayvancılığı destekleme adına Canlı Hayvan Pazarı’nın açılışını gerçekleştiriyoruz. İştirak eden ve bize bu konuda destek veren herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

70 bin metrekarelik bir alan ve bu alan üzerinde Et Entegre Tesisi, Canlı Hayvan Pazarı ve Saman Pazarının olduğu komplike bir tesisi Erzincan’a kazandırmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Başkan Başsoy, Türkiye’nin farklı illerine kesime götürülen hayvanların tamamının artık Erzincan’da kesilmiş olacağını söyledi.

Başkan Başsoy, konuşmasında şunları kaydetti:

“Çiftçilerimizin, yetiştiricilerimizin işlerini kolaylaştırmış olduk. Canlı hayvan pazarımız DAP İdaresi ve Erzincan Belediyesi’nin ortaklaşa yapmış olduğu Türkiye’de örnek seçilen bir projedir. Çiftçilerimizle ve yetiştiricilerimizle birlikte bu projeyi oluşturduk. Önceki hayvan pazarlarında gördüğümüz noksanlıkları burada tamamladık. Burada padokları, alt yapısı, üst yapısı, hayvan misafirhanesi, zabıta birimi, kafeteryası, idari binasıyla birlikte Tarım İl Müdürlüğü Yetiştiriciler Birliği ve Erzincan Belediyesi tarafından ortak yönetilecek ve burada çiftçimizin bürokrasi işlerini tek noktada yapabilecekleri her türlü imkanı yetiştiricilerimize sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye’nin en modern canlı hayvan pazarını şehrimize kazandırdık hayırlı uğurlu olsun. Yönetimi tamamen Erzincan Belediyesi tarafından olacak ve vatandaşlarımızın Tarım İl Müdürlüğüyle olan tüm irtibatlarını da burada ki idare binamızda bu hizmeti de vermiş olacağız” dedi.

Daha sonra söz alan Erzincan eski Milletvekili Sebahattin Karakelle “Burada 20 Milyon TL’den fazlaya mal olan yap işlet devret modeliyle bir Et Entegre Tesisi de kuruluyor. Belediye Başkanımızı çok tebrik ediyorum gerçekten Doğu Anadolu’nun ve İç Anadolu’nun gurur kaynağı, projelerinde örnek alınmaya başlanmış bu tesis Doğu Anadolu ve özellikle Erzincan’da hayvancılığın iyi bir noktaya gelmesi için hayırlı hizmetlerdir bunlar. Emeği geçenleri tebrik ediyorum. Sayın Valimizin de burada büyük katkıları var kendilerini hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum. DAP idaresine teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Erzincan AK Parti Milletvekili Burhan Çakır, “Belediye Başkanımıza böyle güzel bir eseri Erzincan’ımıza kazandırdığı için huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu eser sürekli yâd edilecek bir eserdir. Bu eser sizlerin daha rahat bir alış veriş yapmanız için çok kısa bir zamanda hızlı bir şekilde çalışılarak meydana getirildi” şeklinde konuştu.

Açılış törenine katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun konuşmalarında, “Kültür bakanlığı insan yetiştirmeyle uğraşır insan eğitimiyle uğraşır, Tarım Bakanlığı da hem mahsulle hububatla ama aynı zamanda da bana göre Doğu Anadolu’nun ve Güney Doğu Anadolu’nun en önemli kalkınma hamlelerinden biri olan hayvancılıkla uğraşır. Bugün Kültür Bakanlığı’nın bir temsilcisi olmakla beraber kısmen kendimde hayvancılıkla uğraşan, hayvan yetiştirmeyle uğraşan, hayvan sahibi olan birisi olarak Sayın Valim bana haber verdiği zaman çok sevindim hemen hatta ne cins düve var ne cins hayvan var diye bakarak geldim. Benim içinde çok hoş bir tesadüf oldu. Ama ben gelip gideceğim sizler buradasınız. Allah hayırlı pazarlar versin, hayırlı kazançlar versin, bereketiniz bol olsun. Bu bölgenin kalkınması bu bölgenin inşallah daha ileri gitmesi, hayvancılık temelli, tarım temelli bir kalkınmayla olacak, sanayinin ve diğer ticaretin yanı sıra. Tekrar hayırlı olsun diyorum” dedi.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş ise, eski hayvan pazarının eksikliklerinden bahsederek, “Veteriner istiyordunuz, mescit yoktu, çok af edersiniz lavabo yoktu, çay içilip sohbet edebilecek bir yer yoktu. Bunları bizden talep etmiştiniz. Bir sene önce yine böyle soğuk bir günde temelini atmıştık. Belediye başkanım bir sene sonraya da söz vermişti. Sözünü yerine getirdiği için ilimizin, ülkemizin hayvancılığına böyle bir tesisi kazandırdığı için başkanımı ve ekibini tebrik ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Konuşmaların ardından törene katılan protokol tarafından kurdele kesilerek, Canlı Hayvan Pazarının açılışı gerçekleştirildi.

Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :