Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/

Erzurum’da üretilen çiğ süt, soğuk zincirle toplanacak

10,Nisan 2019 Çarşamba 02:18:34

Erzurum’da üretilen çiğ süt, artık soğuk zincirle uygun koşullarda toplanacak.

DAP İdaresi, KUDAKA ve Erzurum Ticaret Borsası tarafından finanse edilen, Erzurum Tarım ve Orman Müdürlüğünün proje ortağı olduğu; Erzurum Valiliği öncülüğünde başlatılan ve yürütücülüğünü Ticaret Borsası’nın yaptığı ‘Erzurum İli Süt Sektörü Soğuk Zincir Kurulumu Projesi’ start aldı.

Erzurum Valisi Okay Memiş’in katıldığı törende, proje kapsamında alınan araç ve projenin lansmanı gerçekleştirildi. Erzurum Ticaret Borsası Salonunda yapılan toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Başkan Oral: “Bu projeye şehir olarak sahip çıkmalıyız”


Toplantının açılış konuşmasını yapan Erzurum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Oral, Erzurum’un tarım ve hayvancılık alanında Türkiye’nin önde gelen illeri arasında olduğunu söyledi.

Konuşmasında, Erzurum’da hayvancılıkla uğraşan üreticilerin mevcut koşullarının iyileştirilmesi yönünde çalıştıklarını ifade eden Başkan Oral, söz konusu projenin bunlardan biri olduğunu söyledi. Projenin yürütücülüğünü Ticaret Borsası olarak kendilerinin yapacağını belirten Oral, şunları söyledi:

“Bu projeyle, ilimizde süt sektöründe yaşanan en önemli sorun olan kaliteli çiğ süt elde edilememesi hususunun ortadan kaldırılmasını hedeflemekteyiz. Süt sektöründe yaşanan problemlerin ortadan kaldırılması demek, tarım ve hayvancılığın önündeki sorunları çözüme ulaştırmak demek. Projeyi, Ticaret Borsamızın kurmuş olduğu şirket marifetiyle yürüteceğiz. Bütün sektörü ilgilendiren bu çok kıymetli projeye bütün şehir olarak sahip çıkmamız lazım. Erzurum’da birlikte iş yapma algısını oluşturmamız gerekmektedir.” dedi.

Vali Okay Memiş: “Hayvancılıkta Erzurum’u bir numara yapacağız.”


Daha sonra konuşan, Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum’u tarım ve hayvancılık anlamında hak ettiği noktaya ulaştırmaya çalıştıklarını belirterek, projeye destek veren DAP İdaresi, KUDAKA ve ETB’yi bu girişimlerinden dolayı kutladı. Vali Memiş, şunları söyledi:

“Bugün keyifli ve güzel bir gün. Bugün inşallah bismillah diyeceğiz. Bu proje uzun süredir beklediğimiz güzel bir proje. Ben göreve başladığımda heyecanla bu projeyi öğrenmiştim. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Küçük bir bütçe ile başlayıp şehrin tamamına hitap edecek çalışmalara imza atıyorsunuz. Bizlerde göreve başladığımız ilk günden beri rutin çalışmaların dışına çıkıyoruz. Öyle sadece temsil, tören değil bütün şehrin sorunlarına sahip çıkarak, şehrin ihtiyaçlarına odaklanarak ve elimizi taşın altına koyarak, iş yapmaya gayret ediyoruz. Çark döndükçe bizlerde hizmet etmek adına daha da gayretle çalışıyoruz. Şimdi bu süt kamyonlarımız ile bismillah diyoruz, inşallah ilerleyen süreçte 20 ilçe ve bin 200 köye ulaşmayı hedefliyoruz. Çünkü başlamak bitirmenin yarısıdır. Yani bu müthiş bir proje, yani çiftçilik ile uğraşan kardeşlerimizin köyde kalması adına önemli bir proje. Kendimize hedefler koyduk bu hedeflere doğru ilerliyoruz, İnşallah Hayvancılıkta Erzurum’u bir numara yapacağız. Biz çiftçimize güveniyor ve inanıyoruz. Bize göre işini iyi yapan çiftçilerimiz birer sanatçıdır. Nasıl ki bir ressam bir tablo yapıyorsa, nasıl ki bir müzisyen iyi bir müzik icra ediyorsa, iyi bir hayvan besleyen, iyi bir sebze ve meyve üreten bir çiftçi de benim gözümde iyi bir sanatçıdır. Bize düşen bütün teknik elemanlarımız ve veterinerlerimiz ile onların emrinde olmaktır.”

Konuşmaların ardından, Soğuk Zincir Süt Kurulumu Proje Koordinatörü Merve Aksoy tarafından projenin hedefleri ve detaylarına yönelik bilgilendirme sunumu yapıldı.

Program, Soğuk Zincir Süt Kurulumu Projesi kapsamında alınan 6 adet aracın tanıtımı ile devam etti. Yapılan duanın ardından, programa katılan protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek araçlar hizmete sokuldu. Program, kurban kesimi ile sona erdi.

‘Erzurum İli Süt sektörü Soğuk Zincir Süt Kurulumu Projesi’nin hizmete girmesiyle ilgili düzenlenen açılış törenine, Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Polat, Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar, İspir Belediye Başkanı Ahmet Coşkun, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Demirdöğen, Erzurum Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Akar, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Muharrem Özdemir, 1.Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Urkuç, Erzurum Ziraat Odası Başkanı Şahset Karaman, Arvento Mobil Sistemleri A.Ş Bölgeler Müdürü Melih Güngör, Erzurum Ticaret Borsası Meclis Başkanı Yavuz Güney, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Muammer Aydın, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile çok sayıda üretici katıldı.

Proje kapsamında neler var?


Soğuk zincirle çiğ süt toplamaya, ilk etapta, Erzurum’un merkez ilçeleri olan Aziziye, Yakutiye ve Palandöken ilçelerinde belirlenen köylerden başlanacak. 33 köye konulan süt tanklarıyla günde yaklaşık 65 ton çiğ süt toplanarak, toplanan sütler araçlı tanklarla belirlenen noktalardan alınarak, yüzde 25 üretim kapasitesiyle çalışan işletmelerin tam kapasitesiyle çalışması için merkeze getirilecek ve sağlıklı süt ve süt ürünleri oluşturularak, markalaşma adına önemli bir adım atılmış olacak.

Üreticilere litre başına ayrıca 20-25 kuruşluk artı bir destek de verilecek. Verilecek bu destekle hem üreticinin ürününün karşılığını alması hem de projenin sürdürülebilirliği sağlanmış olacak.

Projenin nihai hedefinde ise, Erzurum’un bütün ilçe ve köylerinin bu sisteme dahil edilmesi planlanıyor. Proje ile üretimde markalaşma, istihdamı artırma, rekabet gücü sağlama ve köyden kente göçü azaltma amaçlanıyor.

Toplam bütçesi, 4 milyon 618 bin 500 lira olan projenin, 3 milyon lirası Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından, 994 bin 777 lirası DAP İdaresi, 623 bin 723 bin lirası ise Erzurum Ticaret Borsası tarafından finanse edildi.
Tüm Haberler


Diğer Haberler