Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Erzurum Hayvan Borsasının Temeli Atıldı

03,Ekim 2018 Çarşamba 14:05:18

Aziziye Belediyesi’nin hazırladığı ve DAP İdaresi tarafından desteklenen Doğu Anadolu Bölgesi’nde hayvan piyasasına yön verecek Müzayede Salonu’nun temeli törenle atıldı.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin ilk ve tek Canlı Hayvan Borsası olacak müzayede salonunun temel atma törenine, Erzurum Valisi Seyfettin Azizioğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Aziziye Kaymakamı Tuncay Topsakaloğlu, Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Tarım İl Müdürü Osman Akar, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Emrullah Akpınar ile muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan, Erzurum Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Emrullah Akpınar, müzayede salonunda sadece Erzurum’a değil, Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan tüm üreticilere hizmet vereceklerini söyledi.

Hem satıcı hem de alıcı mağdur olmayacak


Erzurum’da desteklenen projeler hakkında bilgi veren DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, müzayede Salonunu, Aziziye Ruhsatlı Canlı Canlı Hayvan Pazarı tamamlama projesi kapsamında desteklediklerini ve projeye 1 milyon 350 bin lira finansman desteği sağladıklarını söyledi. Başkan Demir, ““Müzayede Salonuyla hayvanlar gerçek değerinde satılacak, hem alıcı hem de satıcı mağdur olmayacağı gibi fiyat istikrarı da sağlanmış olacak” dedi.

Kurumlar arası işbirliğiyle her işin üstesinden gelineceğini belirten Başkan Demir, bölgede buzağı ölümlerinin önüne geçmek için yaptıkları çalışmalardan da bahsetti. Atatürk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi bünyesinde açılmış olan hayvan hastanesinin daha işlevsel bir halde hizmet vermesi için İdare olarak, 2018 yılı bütçesinden 300 bin lira finansman desteği sağladıklarını belirten Başkan Demir, “Hayvan ölümleri önemli bir konudur. Var olan hastalıklara anında teşhis koymak için ayrıca Veterinerlik Fakültesi’nin Otovaks Aşı Geliştirme Projesini de destekledik” dedi.Birlikteliğimiz ilçemize hayvan pazarı kazandırdı


Hayvan Pazarının Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Aziziye Belediyesi ve Erzurum Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği adı altında hizmet verdiğini söyleyen Aziziye Belediye Başkanı Muhammet Cevdet Orhan, “Böyle bir birliktelik ve işbirliği sayesinde ilçemize böyle bir hayvan pazarı kazandırılmış oldu” dedi. Başkan Orhan, şunları söyledi:

“Ben başta sayın valimiz olmak üzere emeğe geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bugün temelini atacağımız müzayede salonu da aynı şekilde projelendirilmesi ve finansmanı DAP İdaresi tarafından gerçekleştirilmiş, yapımı ve işin takibi açısından belediyemiz bu rolü üstlenmiştir. Belediyemiz tarafından bu anlamda ihalesi yapılmış, inşallah kısa bir süre içerisinde de bugün temelini atacağımız müzayede salonu faaliyete geçecektir. Bölgemiz tarım ve hayvancılık açısından en önemli bölgelerden bir tanesidir. Hatta Erzurum’da ilçeler açısından değerlendirdiğinizde tarım ve hayvancılığın çok yoğun olarak faaliyet gösterdiği bir ilçedir. Bizim de belediye ve yerel yönetimler olarak en önemli amacımız, dileğimiz ve isteğimizde bu anlamda tarım ve hayvancılığın bölgemizde katma değerli bir şekilde devam ederek, ilerlemesini sürdürmektir. Ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum, başta Sayın Valimiz olmak üzere, DAP İdaresi Başkanımıza ve Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği başkanımıza, muhtarlarımıza ve diğer haziruna buraya bizi yalnız bırakmayıp katıldıkları için çok teşekkür ediyorum.”

Hayvan fiyatlarını Erzurum belirlesin istedik


Yapılacak olan canlı hayvan borsası ile Erzurum’da büyük bir eksikliğin giderileceğini ileri süren Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Erzurum’un Doğu Anadolu’nun en büyük hayvancılık potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Geçen yıla kadar Erzurum’da Ruhsatlı Canlı Hayvan Pazarı olmadığını dile getiren Azizoğlu, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediyesi, DAP İdaresi, İl Tarım Müdürlüğü, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği ile beraber Erzurum’un ilk resmi ruhsatlı hayvan pazarını burada açtık. Bu hayvan pazarının bugüne kadar Erzurum’da olmaması şehir için büyük bir eksiklikti. Bu eksikliği gidermek Erzurum hayvancılığına yapılacak en büyük katkıydı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayvan pazarını yaptıktan sonra artık buraya bir de hayvan borsası oluşturma ihtiyacı olduğunu fark ettik. Bu amaç doğrultusunda hazırladığımız bu proje ile bölgenin hayvan fiyatlarını artık Erzurum belirlesin istedik. DAP İdaresi diğer konularda olduğu gibi bu konuda da destek verdi. Tarım müdürlüğümüzün uzmanları, mühendisleri de gece gündüz çalıştılar, Belediyemiz, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğimiz ile birlikte projeyi yaptılar. 70 gün sonra Erzurum’da hayvan Borsası kurulmuş olacak. Artık Erzurum, canlı hayvan satış fiyatının Doğu Anadolu’da belirlendiği tek yer olacak”

Konuşmaların ardından Vali Azizoğlu, katılımcılar birlikte butona basarak tesisin temelini attı.

Erzurum’un Aziziye ilçesi Kayapa Mahallesinde bulunan Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği’ne ait Ruhsatlı Canlı Hayvan Pazarı içinde 800 metrekarelik alanda hizmet verecek Hayvan Teşhir ve Müzayede Borsası binasında, hayvan dolaşım platformu, 220 kişilik tribün, veteriner odası, borsa salonu, idari kısım ve hayvan satışı için elektronik ekran olmak üzere çeşitli üniteler ve birimler yer alıyor.Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :