Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/

Erzurum Kalesi’nin restorasyonu için protokol imzalandı

14,Haziran 2017 Çarşamba 10:35:59

Erzurum Kalesi, Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünce hazırlanan ve DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca finanse edilen proje ile restore edilecek.

DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Erzurum Rölöve ve Anıtlar Kurulu Müdürü Suat Bakır restorasyona ilişkin protokolü Erzurum Kalesi’nde imzaladı.

Protokol imza töreninde Erzurum Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, Müze Müdürü Mustafa Erkmen, DAP İdaresi Başkan Yardımcısı Volkan Güler de hazır bulundu.

Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen ve kentin en eski tarihi eserleri arasında yer alan Erzurum Kalesi’nin restorasyonuna ilişkin hazırlanan protokolün imza töreninde konuşan DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, kalenin Erzurum’un geçmişinde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Kurum olarak, bugüne kadar bölgedeki tarım ve hayvancılık altyapısıyla ilgili projeleri ağırlıkla desteklerini belirten Başkan Demir, 2016 yılından bu yana bölgenin kültürel varlıklarının korunması ve turizme kazandırılması noktasında söz konusu projelere de finansal destek sağlamaya başladıklarını ifade etti. Başkan Demir, “Ben bu vesile ile Erzurum Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğümüze İdaremize sunmuş olduğu bu projeden dolayı ve kalemizin Erzurum’a kazandırılması noktasındaki çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Yapılacak restorasyonla ilgili bilgi veren Başkan Demir, ilk Türk-İslam eserlerinden Saltukoğulları dönemine ait Kale Mescidi, Saat Kulesinin proje kapsamında restore edileceğini, yıkık olan hamamın ise yeniden yapılacağını belirtti. Surların üzerine seyir terasları yapacağını, bunun da ziyaretçilere şehri görme anlamında ayrı bir güzellik katacağını dile getiren Başkan Demir şöyle konuştu:

“Kalenin dış kısmının çevre düzenlemesi yapılmış ancak iç kısmında da bir şeyler yapılması gerekiyordu. 2017 yılı ödeneği 1 milyon 500 bin lira olan buranın yaklaşık proje tutarı 2,5 milyon lira. Önümüzdeki süreçte eksik işlerin olması halinde bunlar da tamamlanmış olacak”

KURUMLARARASI İŞBİRLİĞİNE VURGU

Toplumun ortak değeri olan bu tür kültür varlıklarımızın, kurumlar arası işbirliğiyle ortaya çıkmasını önemseyen DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, “Kurumlar arasındaki işbirliği kültürünü yaygınlaştırma noktasında örnek olacak bu projenin hayırlı olmasını diliyorum. Bu nedenle, Erzurum Kalesi yapılacak restorasyonlarla daha da güzelleşecek” dedi.

Erzurum Rölöve ve Anıtlar Kurulu Müdürü Suat Bakır da, Erzurum Kalesi’nin restora edilmesine destek sağlayan DAP İdaresi’ne teşekkür ederek, “Bugün imzaladığımız bu protokolle Erzurum Kalesi’ni esaslı şekilde restore edeceğiz” dedi. Kalede, İki noktadan ziyaretçilere suların üzerine çıkaracak ve orada şehri daha rahat görebilmelerini sağlayacak seyir teraslarının yapılacağını da sözlerine ekleyen Bakır, projenin tamamlanmasıyla ilgili olarak, şöyle dedi:

“Projemizin belirlenen süresi 2 yıl ama tarihi yapıların onarımında öngörüler çoğu zaman gerçekleşmeyebiliyor. Bu kazının sonucuna saat kulesindeki yapılacak ölçümlerin neticesine göre değişebilecek projemizin süresi. Önemli olan ödeneğin olması bunu yapabilecek ödeneğimiz de vardır. Bu projenin gerçekleşmesinden dolayı başta DAP İdaresi Başkanımıza, Başkan yardımcımıza, uzmanlarına, Sayın Valimize, Kültür Müdürümüze, Müze Müdürümüze hepsine teşekkür ediyorum.”

ALMAZ: “DAP İDAREMİZ YÜZ YILLIK BİR MESELEYİ ÇÖZÜYOR”

Erzurum Kalesi’nde böylesine kapsamlı bir restorasyonun ilk defa yapıldığını söyleyen Erzurum Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, “Bugüne kadar hep konuşuldu ancak şimdi yapılıyor. İlk defa Erzurum'a ve kaleye yakışan bir restorasyon olacak. Yani bir asırlık bir mesele çözülecek Allah nasip ederse.” dedi. Restorasyonla Kalenin tepeden tırnağa yenileneceğini ifade eden Almaz, “Kalenin her şeyine el atılacak. Özellikle saat kulesi, kale mescidi ve hamamı. Biliyorsunuz hamam yıkık durumda şu an. Yani dış çevre düzenlemesiyle bir bütün olacak. Emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum. Özellikle DAP İdaremize. DAP İdaremiz yüz yıllık bir meseleyi çözüyor. Şehrimize hayırlı olsun.”

Konuşmaların ardından DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir ile Erzurum Rölöve ve Anıtlar Kurulu Müdürü Suat Bakır, restorasyon protokolünü imzaladı. Ardından protokol üyeleriyle birlikte kaleyi gezerek, incelemelerde bulundular.
Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :