Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

HAYVANCILIK SEKTÖRÜNDE ÖNEMLİ BİR PAZARIN DAHA AÇILIŞI YAPILDI

19,Ekim 2021 Salı 13:02:52

DAP İdaresi tarafından desteklenen ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin uygulayıcı kuruluş olarak yer aldığı Horasan Ruhsatlı Canlı Hayvan Pazarı törenle hizmete girdi.

Ruhsatlı Canlı Hayvan Pazarı ve mezbahanın bulunduğu alanda gerçekleşen açılış töreni, saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Horasan ilçesinde Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi iş birliğiyle yaklaşık 10 dönüm alana kurulan ve 2 bin metrekaresi kapalı olan canlı hayvan pazarı ve mezbahanın açılışında konuşan DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, Erzurum’a ve Bölgeye illerine yapılan çalışmalardan söz etti.

Demirdöğen, DAP İdaresi’nin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bir kurum olarak 15 ile hizmet verdiğini, özellikle hayvancılığın alt yapısının geliştirilmesi ve hayvancılık girdi maliyetinin azaltılması noktasına değindiği konuşmasında, şunları söyledi:

“Bugüne kadar Erzurum’da 203 projeye yaklaşık olarak 91 milyon destek verdik. Ve 203 projenin 93 projesini Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile yapmışız. Bu da Erzurum Büyükşehir Belediyesinin proje yürütme kabiliyetinin ne yüksek olduğunu gösteriyor. Biz de bundan çok memnunuz. Önümüzdeki yıllarda bu işbirliğimiz artarak devam edecek. Katkılarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımıza, çalışanlara ve özellikle Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığımıza, Tarım İl ve İlçe Müdürlerimize çok çok teşekkür ediyorum”

2022 yılı proje çağrılarına başladıklarını ifade eden Başkan Demirdöğen, proje başvurularının 19 Kasım’a kadar devam edeceğini belirterek, uygulayıcı kuruluşlardan ilave ihtiyaçları karşılayacak projeleri beklediklerini sözlerine ekledi.

Daha sonra konuşan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum’un tarım ve hayvancılık potansiyeline vurgu yaptı. Başkan Sekmen, "Hayvancılık Erzurum'un bütününde önemli bir yer tutuyor. Bunun için hayvancılığa önem verdik, vermeye de devam ediyoruz. Hayvan pazarı ve mezbahanesi olmayan ilçemiz kalmayacak, hepsini tamamlayacağız." dedi.

Horasan ilçesinde süt toplama merkezinin kurulması için çalışma başlattıklarını söyleyen Sekmen, yapılacak çalışmayla belli aylarda değil, yılın her ayında süt alımıyla mandıracılığın daha da geliştirileceği müjdesini verdi.

Sekmen, şöyle devam etti:

"Horasan'da hayvan organize sanayi bölgesini faaliyete geçireceğiz. Burada ahırlarımız olacak ve vatandaşlarımızı ilçe merkezinde otursa bile buralarda hayvancılık yapabilecek. Büyükbaş ve küçükbaş havyan olacak. Bu pazarları onun için yaptık. Avrupa'nın en büyük canlı hayvan pazarını Erzurum'da yaptık ki daha büyük çaptaki hayvanlar kesilebilsin. Merkezdeki hayvan pazarının yan tarafına bir hayvan mezbahanesi daha yapacağız. Artık kendi hayvanımızı cüzi bir ücretle kesip soğuk hava depolarında dondurabileceğiz."

Protokol konuşmalarının ardından hayvan hayvan pazarı ve kesimhanenin açılışı gerçekleştirildi.


Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :