Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo
Skip Navigation LinksDAP / Haberler / Hınıs ve Oltu’da Ruhsatlı Canlı Hayvan Pazarının yapımıyla ilgili protokol imzalandı.

Hınıs ve Oltu’da Ruhsatlı Canlı Hayvan Pazarının yapımıyla ilgili protokol imzalandı.

15,Mart 2016 Salı 23:24:12

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi arasında Oltu ve Hınıs’ta yapılacak Canlı Hayvan Pazarları’nın yapımıyla ilgili protokol imzalandı. Bu kapsamda Oltu Canlı Hayvan Pazarı için 1.7 milyon TL, Hınıs Canlı Hayvan Pazarı için 2.25 milyon TL destek, İdaremiz kaynaklarından sağlanacak.


DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nda gerçekleştirilen protokol imza törenine Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, Oltu Belediye Başkanı İbrahim Ziyrek ile diğer yetkililer katıldı.

DEMİR: “BÖLGE ÇİFÇİMİZE HAYIRLI OLSUN”


DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, imza töreni öncesi yaptığı konuşmada, söz konusu iki yatırımın faaliyete geçmesiyle, bölge çiftçisi ve ekonomisine katma değer sağlanacağının altını çizdi. Başkan Demir, “Destekleyeceğimiz Canlı Hayvan Pazarlarına ilişkin finansman desteğinin yüzde 95’ini idare olarak biz karşılayacağız. Bu da belediyeler için büyük bir kolaylık” dedi.

Bölgenin, Türkiye’nin önemli hayvancılık merkezlerinden biri olması ve hayvan sevkiyatı bakımından kavşak konumu dolayısıyla, bölgemizin il ve ilçelerinde yönetmelik hükümlerine uygun satış alanlarının bulunmadığını belirten Başkan Demir, şunları söyledi:

“Başlangıçta il merkezleri için planlanan Ruhsatlı Canlı Hayvanlarının kurulması yönündeki karara ilçe merkezlerinden de ciddi talepler gelmeye başladı. Bu yönetmeliğe göre biz de tip proje hazırladık. Bu şekilde belediyeleri ayrı ayrı proje hazırlamaktan kurtarmış olduk. Bundan dolayı, bölgesel alışkanlıklara ve sosyal ihtiyaçlara uygun modüler yapıda, tevsi edilebilir Canlı Hayvan Pazarlarını destekliyoruz. Amacımız, kesime gelmiş hayvanları, kurulacak pazarlar marifetiyle önce burada nakde dönüştürmek, bir sonraki adımı da hayvan borsasına geçişi sağlamaktır. Hizmete sokulacak bu tesislerin bölge çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum”

SEKMEN: “DOĞU’DA HAYVANCILIK DAHA DA GELİŞECEK”


Söz konusu yatırımların hayata geçmesiyle Doğu Anadolu Bölgesi’nde hayvancılığın daha da gelişeceğini ifade eden Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Bugün, Oltu ve Hınıs ilçelerimizde yapılacak Canlı Hayvan Pazarları’nın protokollerini imzalamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tarımsal Sulama Projeleri, Hayvan İçme Suyu (HİS) Göletleri, Ruhsatlı Canlı Hayvan Pazarları ve sıvatlar konusunda verdiği destekten dolayı DAP İdaresine teşekkür ediyorum. Bu pazarları en kısa sürede tamamlayarak, çiftçilerimizin hizmetine sunmuş olacağız. En kısa sürede yapımını tamamlayacağımız Ruhsatlı Canlı Hayvan Pazarlarımız, başta çiftçilerimiz olmak üzere şehrimize hayırlı olsun” dedi.

Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :