Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Hizmet binamız açıldı

02,Ocak 2017 Pazartesi 03:31:15

Kalkınma Bakanlığına bağlı merkezi bir teşkilat olan ve sorumluluk alanında bulunan toplam 15 İl’in kamu kurumlarının projelerine finansal destek sağlayan DAP İdaresi hizmet binası, Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan ve Sağlık Bakanımız Sayın Prof.Dr. Recep Akdağ tarafından hizmete açıldı.

Düzenlenen törende konuşan ve DAP İdaresi binasını “Kalkınmanın Karargahı” olarak nitelendiren Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “Yerelde, Erzurum’da proje üreteceksin, bu projeleri destekleyen kurumlar olacak ve bölge insanına katkı sağlayacaksın. Böyle bir anlayış söz konusu değildi” değerlendirmesinde bulunarak, “Onun için kalkınmanın karargah noktası bu hizmet binası olacak” dedi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Sağlık Bakanı Prof.Dr. Recep Akdağ, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, bölge illerinin valileri, Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, AK Parti Milletvekilleri Prof.Dr. Mustafa Ilıcalı, Zehra Taşkesenlioğlu, Orhan Deligöz, Ardahan Milletvekili Prof.Dr. Orhan Atalay, bölge illerindeki üniversitelerin rektörleri, belediye başkanları, DOKAP Başkanı, Kalkınma Ajanslarının Genel Sekreterleri, bürokratlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı törene ayrıca, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, Malatya Milletvekili Öznur Çalık ile MHP Erzurum Milletvekili Prof.Dr. Kamil Aydın telgraf yollayarak, ‘hayırlı olsun’ dileğinde bulundular.

Tören, halk oyunları gösterisiyle başladı. DAP İdaresi konferans salonunda gerçekleşen ve Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi resim ve DAP İdaresi’ne bağlı illerin yöresel ürünlerinin sergilendiği açılışta, şehitler için saygı duruşunda bulunuldu, okunan İstiklal Marşı’nın ardından Kur’an tilaveti gerçekleştirildi.

Törende ilk konuşmayı DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir yaptı. 2014-2018 yıllarını kapsayan DAP Eylem Planı kapsamında yapılan çalışmalardan bahseden Başkan Demir, bölgenin kalkınmasında öncü rol oynayacak, inovatif ve sürdürülebilir projelere destek vermeye gayret ettiklerini söyledi. Demir, “Bugüne kadar tarım, eğitim, kültür, sanayi, enerji ve sosyal alanlara 2016 yılı sonu itibariyle toplam 897 adet projenin hayata geçirilmesi için 364,2 milyon TL tahsis edilmiştir” dedi. Açılışı yapılan binayı TÜİK Erzurum Bölge Müdürlüğü’yle birlikte kullanacaklarını ve binada toplam 160 personelle hizmet vereceklerini dile getiren Demir, 300 kişilik konferans salonu, 25 kişi kapasiteli 3 adet eğitim salonunun kamu kurum ve kuruluşları ile diğer aktörlerin kullanımına açık olacağını sözlerine ekledi.

Daha sonra söz alan Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, 23 ili kapsayan Cazibe Merkezleri programıyla Doğu ve Güneydoğu’nun kalkınacağını ve göçün önleneceğini belirterek, söz konusu çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

DAP hayal edilen bir projeydi


Senelerce hayal edilen ‘Doğu Anadolu Projesi’ fikrinin kuvveden fiile geçmesinden dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren ve emeği geçenlere teşekkür eden Sağlık Bakanı Prof.Dr. Recep Akdağ, “Bugün Erzurum’da Kalkınma Bakanımızla beraber Doğu Anadolu’nun kalkınması için hükümetimizin ortaya koyduğu gayretin bir nişanesi olarak bulunuyoruz. Ve hususen, bu idare kurulduğu zaman talimatlandırarak Doğu Anadolu’nun kalkınmasına verdiği büyük ehemmiyeti gösteren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a da bütün bölge halkı adına şükranlarımı takdim ediyorum” dedi.

Erzurum’un bölgenin lokomotif şehri olduğunu, “Tarihte böyle olmuştur, bugün böyle, yarın da böyle olacağını ümit ediyoruz” diyerek konuşmasını devam ettiren ve Erzurum’un cazibe merkezleri programında bir nirengi noktası olduğuna dikkati çeken Bakan Akdağ, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaşadıklarını anlattı. 15 Temmuz da 93 Harbi, Kurtuluş Savaşı ruhunun yeniden canlandığının altını çizen Akdağ, “Bu ruh ayakta olduğu sürece bu millet yoluna devam edecek, DAEŞ, PKK, FETO hangisi gelirse gelsin hepsine koyacak postamız var” diyerek, sadece kalkınma hamlesinin devam ettirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Kalkınmanın karargâh noktası bu hizmet binası olacak


Törende son konuşmayı Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan yaptı. “Benim için bugün özel bir gün” diyerek konuşmasına başlayan Bakan Elvan, “DAP İdaresi Başkanlığına ait bu hizmet binası Doğu Anadolu’nun kalkınmasının karargahı olacak” dedi.

Bakan Elvan, konuşmasının devamında, 1990’lı yılların sonuna doğru bir bürokrat olarak bölgedeki üniversite rektörleriyle Doğu Anadolu Projesi’ne yönelik yürüttüğü çalışmalardan söz etti. “Bu önemli bir adımdı” diyen Bakan Elvan, “Çünkü yerel ve bölgesel kalkınma anlamında maalesef Türkiye çok geri konumda idi. Hele hele ‘Bölgesel kalkınma’ gibi bir ifadenin kullanılması bile o dönemlerde sakıncalı görülüyordu” şeklinde konuştu. Kalkınma Ajanslarının kurulması teklifini de o dönemde yaptıklarını söyleyen Elvan, “AK Parti hükümetleri öncesinde bu fikirlerimiz kabul görmedi” dedi.

Bakan Elvan, şöyle konuştu:

“Ama 2002 yılından itibaren AK Parti’nin iktidara gelmesiyle birlikte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde yerel ve Bölgesel anlamda ilk somut adımımızı o dönem atmış olduk. Yerelde, Erzurum’da proje üreteceksin, bu projeleri destekleyen kurumlar olacak ve bölge insanına katkı sağlayacaksın. Böyle bir anlayış söz konusu değildi. Kalkınma Ajanslarının kurulmasından sonra, yerelde bir taraftan kurumsal kapasitenin geliştirilmesi, diğer taraftan proje üretilmesi ve biz Doğu Anadolu Bölgesinin, Erzurum’unu nasıl ve ne şekilde kalkındıracağız sorusunun cevabını artık duymaya başladık. Yaptığımız toplantılarla illerin kendilerine artık hedef koyduklarını gördük. Bu anlayış yoktu geçmişte. Talepte yoktu. İşte böyle bir anlayış yerleştirildi. Bu açıdan bugün Doğu Anadolu’nun ve Erzurum’un kalkınmasının karargah merkezi olan DAP İdaresi Başkanlığımızın hizmet binasının açılışını önemsiyorum”

Biz milletin sesi olduk


Erzurum’a 358 adet sivil toplum kuruluşlarına ait projeye Kalkınma ajansı vasıtasıyla destek verildiğini ve yerelde kapasitenin bu şekilde oluşturulduğunu açıklayan Bakan Elvan, “İşte bizim diğerlerinden farkımız bu. Biz milletin sesi olduk. Milletin derdi ile dertlendik. Ankara’da masada oturup burada proje yapmaya kalkmadık. Proje bizatihi yerelde üretildi” dedi.

2000’li yıllarda 250 milyon lira olan kamu yatırımı 5 milyara çıktı


2000’li yılların başlarında Doğu Anadolu Bölgesi için harcanan kaynak miktarının 200-250 milyon lira civarında olduğunu, bugün ise bölgeye 5 milyar liraya yakın kamu yatırımı gerçekleştirildiğinden söz eden Bakan Elvan, “Bakınız 2002 yılında Doğu Anadolu Bölgesinde sadece 2 tane organize sanayi bölgesi vardı. Bunun önemli bir bölümü de atıldı. Bugün Doğu Anadolu Bölgesinde 14 tane organize sanayi bölgesi var, şu anda yer problemimiz var. Organize sanayi bölgelerimiz dolu. Bizim için yeterli mi? değil. 10 kattan fazla yatırımlarımızı artırdık. Kamu olarak alt yapı yatırımlarında üzerimize düşen görevi önemli ölçüde yaptık” dedi.

Erzurum kalkınmadan Doğu Anadolu kalkınmaz


Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “İbn-İ Haldun ‘Coğrafya kaderdir’ diyor. Ve bazı şehirler kurulduğu ilk günden itibaren önemli olma kaderini taşırlar. İşte Erzurum’da kalkınma için öncü ve kalkınmanın lokomotifi olma açısından önemli olma kaderini taşıyan bir ilimizdir. Erzurum kalkınmadan Doğu Anadolu kalkınmaz. Onun için Erzurum’un inanılmaz ölçüde bir potansiyeli var, insan kaynakları açısından potansiyeli var, tarımsal, hayvansal ve hizmetler sektörü açısından önemli bir potansiyeli var. Sanayi alanında da ciddi bir potansiyeli var. Erzurum’u Allah’ın izniyle bu cazibe merkezleri programıyla sadece Doğu Anadolu Bölgesinde değil, Kafkaslarda, Karadeniz’de ve Orta Doğu’da Bölgenin en önemli merkezlerinden biri haline getireceğiz. Ticaretin merkezi olacak, hizmetler sektörümüzün merkezi olacak, sanayimizin merkezi olacak” dedi.

Özellikle tarım ve hayvancılıkta hem verimliliği artırıcı hem sulama alanlarını daha geniş alana yayan bir politika izleyeceklerinden söz eden Bakan Elvan, Cazibe merkezi programlarıyla da özel kesimi Erzurum’a çekip burada büyük ölçekli yatırımların yapılacağı müjdesini verdi. “Büyük firmalarımız gelecek” diyen Bakan Elvan, “Bu konuda has be has dadaş olan Sağlık Bakanımız Recep Akdağ’a huzurlarınızda çok teşekkür etmek istiyorum. Cazibe Merkezi programını ilk açıkladığımız ilk günden itibaren hassasiyetle bu konunun üzerine eğildi ve Erzurum’a, Doğu Anadolu Bölgesi’ne yatırımcı çekebilmek için büyük bir çaba sarf etti. Ve bu programa da ciddi katkılar sağladı. Tabii ki sağlık alanındaki yaptıkları yatırımlardan bahsetmek istemiyorum. Sizler bunu zaten biliyorsunuz. 40-50 yıldır yapmaya çalıştığımız ama bir türlü beceremediğimiz sağlık reformu yine hemşeriniz, dostumuz Sağlık Bakanımız Recep Akdağ sayesinde gerçekleşti” açıklamasında bulundu.

Açılışı yapılan binanın sadece DAP İdaresi ve TÜİK Bölge Müdürlüğü tarafından kullanılmamasını ve bölgenin kalkınması adına çalışan dernekler, vakıflar her türlü sivil toplum kuruluşlarının buradan istifade etmelerini dileyen Bakan Elvan, “15 ilimizin burayı bir karargâh merkezi haline getirip, burada her şeyin tartışılıp, konuşulup ve bu imkanların tüm illerimiz tarafından kullanılmasını istiyorum. Herkese açık olacak. Bizim dönemimizde kamuya ait ne varsa herkese açık” şeklinde konuştu.

Darbe girişimine karşı Palandöken gibi dimdik ayakta durdunuz


İstiklal mücadelemizde olduğu gibi, 15 Temmuz darbe girişimine karşı da Erzurum’un tavrını “Palandöken Dağı gibi dimdik ayakta duran bir Erzurum halkı gördük” şeklinde özetleyen Bakan Elvan, “Erzurum halkı, tüm Türk Milleti o darbecilere -ki onlar maşadır, kuladır- sadece onlara değil, o maşayı tutanlara, o kuklayı oynatanlara şu mesajı verdi: ‘Bu milletle uğraşmayın, işinize bakın. Bu millet kendi geleceğini, kendi istiklalini, kendi istikbalini tayin eden bir millettir’ dedi. Sadece o darbecilere değil tüm dünyaya demokrasi dersi verdi. Allah hepinizden razı olsun tüm Türk Milletinden razı olsun” dedi.

“Bir taraftan terörle mücadele ediyoruz diğer taraftan da Türkiye’nin büyümesi, kalkınması için mücadelemizi sürdürüyoruz.” diyen Bakan Elvan, sözlerini şöyle tamamladı:

“İster FETÖ olsun, ister PKK olsun, ister DEAŞ, ister DHKP-C olsun. Her türlü teröre karşı mücadelemiz devam edecek. O ihanet şebekelerinin Allah’ın izniyle kökünü kurutacağız. Ve o maşayı tutanlara ve o kuklayı oynatanlara gereken dersi vereceğiz. Türkiye büyümeye devam edecek, Erzurum büyümeye devam edecek. Doğu Anadolu büyümeye devam edecek. Ülkemiz güçlenmeye devam edecek. Kimse bunun önüne geçemeyecektir. Bu millette vatan, bayrak, millet ve devlet sevgisi olduğu müddetçe bizim önümüzü kimse kesemeyecek. Şu cazibe merkezi programıyla da bunun şahlanacağına inanıyorum. Ki bugün itibariyle 15 milyar lira proje tutarı ile yatırımcılarımız Türkiye Kalkınma Bankası’na başvuruda bulundular. Henüz resmi başvuruları almaya başlamadık bile. Ve bugün itibarıyla 95 bin kişilik istihdam öngörülüyor. Bu şunu gösteriyor, bu program başarılı olacaktır. Biz bu konuda kararlıyız, başarmak dışında bizim başka bir alternatifimiz yok. Bunu başaracağız ve inşallah Erzurum merkezli olmak üzere tüm bölgeyi hep birlikte ayağa kaldıracağız”

Konuşmaların ardından, Bakan Elvan ve Akdağ, Yakutiye Müftüsü Osman Yazıcı’nın yaptığı dua eşliğinde, sahnede davetlilerle birlikte binanın açılış kurdelesini kesti. Tören sonunda, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, her iki bakana birer tablo hediye etti.

Erzurum’daki temaslar


Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Erzurum temasları sırasında, Valilik, Büyükşehir Belediyesi, AK Parti İl Başkanlığı, Atatürk ve Erzurum Teknik Üniversitelerine ziyarette de bulundular. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, aynı gün, DAP İdaresi toplantı salonunda, Sağlık Bakanı Prof.Dr. Recep Akdağ’ın da katıldığı KUDAKA’nın 82.Yönetim Kurulu toplantısına da başkanlık etti.Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :