Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/

İdaremizin desteğiyle Bölge illerindeki tarihi eserler restore ediliyor

27,Eylül 2018 Perşembe 02:43:11

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, ilde sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında, DAP İdaresi’nin sağladığı finansmanla onarımı devam eden, şehrin sembolü olan Erzurum Kalesi'ndeki çalışmaları yerinde görmek ve bilgi almak amacıyla kalede incelemelerde bulundu.

Kültür varlıklarımızın, kurumlar arası işbirliğiyle ortaya çıkarıldığını söyleyen Vali Azizoğlu, Kalenin restorasyonunun da DAP İdaresi tarafından sağlanan 3 milyon liralık kaynakla yapıldığını ifade ederek, “Erzurum Kalesi yapılan restorasyonla daha da güzelleşecek” dedi.

Erzurum Kalesi’ne yapılan ziyarete, Vali Seyfettin Azizoğlu’nun yanı sıra, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, Rölöve ve Anıtlar Kurulu Müdürü Suat Bakır, Müze Müdürü Mustafa Erkmen, diğer idareciler ve basın mensupları katıldı.

“Bütün yapıları ortaya çıkarmaya çalışıyoruz”


Erzurum Kalesi'nde yapılan restorasyonla çok önemli bir tarihi mekanın ortaya çıkacağını vurgulayan Vali Azizoğlu, şunları söyledi:

“Ön taraftaki binaların yıkılması ile Kale kendini gösterdi ama çok kötü bir vaziyetteydi, çok harap bir durumdaydı. Bir yıl içerisinde Kalenin bu hale gelmesi gerçekten büyük bir başarıdır. Emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum; çalışan işçilerimizi, mühendislerimizi tebrik ediyorum. Ben bu arada DAP İdaresi Başkanımızı kutluyorum. Çünkü Erzurum'un kentsel dönüşümünde, Erzurum'un kendi tarihi mekanlarının ortaya çıkmasında ve tarihi yapılarının kazanılmasında en önemli noktalardan bir tanesi olan iç kalenin onarılması ve ziyaretçilerin hizmetine açılması için aktardıkları 3 milyon TL önemli bir kaynaktır. Bu kaynakla, hem kalemizin onarımı yapılıyor hem de içerde kazı yapılıyor. Yani ta Urartulardan beri var olan bu kalenin içerisinde ne tür bir yerleşim var, neler var, tarihi süreçte daha neler yapılmış? İnşallah bu kazılar da yakında bittiği zaman bu Kale dışı ve içi ile beraber önemli bir turizm mekanı olarak ziyaretçilerin hizmetine açılmış olacak. Tarihi mekanların yeniden canlandırılması, gelecek nesillere tam ve sağlıklı bir şekilde aktarılması hususundaki gayretimiz devam etmektedir. Bunun en güzel mimari örneklerinden birisi de arkamızdaki kale. Kale artık Erzurum'un simgelerinden bir tanesi olacak. Ülkemiz açısından da bu bölgenin açısından da geçmişe dair uzmanlarımıza ve bilim adamlarımıza çok önemli ipuçları verecek. Çeşitli dönemlere ait duvar yapıları bulduk. Urartuların yaptığı temeller var. Bunun üzerine Romalıların yaptığı duvarlar var, Büyük Selçuklu Devleti'nin yaptıkları ve Osmanlı Devleti'nin yaptıkları var. Bütün yapıları ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.”

Kule sağlam


Kalede bulunan saat kulesinin yapılan testler sonucu sağlam olduğunu belirten Vali Azizoğlu, “4 tane araştırma, inceleme yapıldı. Kulede bir zarar var mı, eksiklik var mı, onarımı gerektiren bir durum var mı diye. Çok şükür kulede yapısal bir problem çıkmadı. Kulenin de böylelikle kendini göstermesi, -saatin de çalışması- güzel bir simge olarak da Erzurum’umuza güzel bir görüntü verecek” dedi.

DAP İdaresi, Bölgede 20’ye yakın tarihi eserin onarımına destek oldu


Restorasyon projeleriyle, hem geçmişi bugüne taşımayı hem de buraları turizme açmayı amaçladıklarını söyleyen DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, bu kapsamda Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaklaşık 20'ye yakın tarihi eserin restorasyonunu desteklediklerini söyledi. Başkan Demir, “Erzurum için burası çok önemliydi. Geçmişte, özellikle Kalkınma Bakanlığının Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında kalenin ön tarafındaki kısım ve arkadaki Üç kümbetler aksı tamamen Kalkınma Bakanlığı’nın vermiş olduğu finansmanla yapılıyor. Tabii burası kalmıştı. Dışarı yapılmış, fakat içerisi mekruh bir şekildeydi ve çevreyle bütünleşmesi gerekiyordu. Sağ olsunlar ilgili birim amirleri ve bizim idaredeki arkadaşların gayretleri sonucu destekledik. Yani dış çevre düzenlemesiyle bir bütün oldu. Emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Restorasyonla yok olan mekanlar geri geliyor


Restorasyon çalışmasıyla, Saltukoğulları dönemine ait Kale Mescidi’nin onarımı, yıkık olan hamamın yeniden yapımı ve tahrip olmuş surların yenilenmesiyle birlikte üzerine yapılan seyir terasları vasıtasıyla da ziyaretçilerin şehri yüksekten görmeleri sağlanmış olacak.

Kale ziyareti sonrası, önce Çifte Minareli Medresedeki çevre düzenlemesi çalışmaları, daha sonra ise Üç Kümbetlerdeki kültürel yapılaşmalar gezildi.Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :