Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/

İdaremizin desteklediği proje, TRT GAP Diyarbakır Radyosu'nda...

04,Ocak 2019 Cuma 11:45:45

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Yardımcısı Volkan Güler, TRT GAP Diyarbakır Radyosu’nun canlı yayın konuğu oldu.

3 Ocak 2019 Perşembe günü yayınlanan, yapımcılığını Ayşegül Anıl ve Şenay Cemiloğlu’nun yaptığı ‘Yöremizden’ adlı programa konuk olan Başkan Yardımcımız Güler, programda, DAP İdaresi’nin proje desteğini verdiği Hakkari’nin Çukurca ilçesindeki Tarihi Kale Evlerinin Restorasyonuyla ilgili bilgiler verdi.

TRT GAP Diyarbakır Radyosu Spikeri Aslı Hocaoğlu’nun konuyla ilgili sorularını cevaplandıran Güler, projenin, DAP İdaresi’nin “Tarihi Kent Bölgelerinin Canlandırılması ve Tanıtımı Projesi” kapsamında desteklendiğini söyledi.

Programda, Bölgenin tarım ve hayvancılığın yanı sıra tarihi varlıkları bakımından da zengin olduğunu belirten Güler, ancak bu varlıklarının katma değerinin ekonomiye yeterince yansıtılamadığını dile getirdiği konuşmasında, restorasyon projesinin hayata geçirilmesiyle, yıkılmaya yüz tutmuş kale evlerinin böylece turizme kazandırılacağını ifade etti.

Güler, şunları söyledi:

“Burası, Çukurca ilçemizin geçmiş yaşamını anlatan ve özel mimarisi olan önemli bir yer. Çukurca bir zamanlar oradaydı ve ilçenin merkeziydi. Çukurca kalesine yaslanmış ve kesme taştan yapılmış o evler yaklaşık 400 yıllık geçmişe sahip. Söz konusu evler iki ve üç katlı yapılardan oluşmakla birlikte her evin kendine has bir planı bulunmakta. İçinde toplam 20 yapının bulunduğu tarihi kale evlerinin 7’sinin restorasyonuna DAP İdaresi olarak destek verdik. Bunlardan bitişik olan 5 ev butik otel olarak, geriye kalan 2 adet ev ise Çukurca Belediyesi’nin hizmet binası olarak hizmet verecek. Restorasyon çalışmalarının ardından, kale evlerinin içinde kafe, restoran ve sosyal donatı alanları ile butik oteller gibi yeni yaşam alanları oluşturulacak. Şu an harabe halinde olan tarihi evler, restorasyon çalışmasıyla birlikte yaşayan otantik bir mekan haline getirilmiş olacak, ayrıca bölge turizmi gelişecek ve istihdama da katkı sağlayacak. Söz konusu projenin hayata geçirilmesinde Temel Ayca Bey’in önemli gayretleri oldu, kendisine teşekkür ediyor, projenin Çukurca’ya hayırlı olmasını diliyorum.”

Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :