Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/

İdaremizin finansman desteğiyle 4 bin 798 çiftçiye eğitim verildi

23,Ocak 2019 Çarşamba 15:08:42

DAP İdaresi’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yapımını desteklediği Erzurum, Elazığ ve Van’daki DAP Çiftçi Eğitim Merkezlerinde çiftçilere yönelik eğitimler devam ediyor. Bütün masrafları DAP İdaresi tarafından karşılanan ‘Tarımsal Eğitim Projesi’ kapsamında bugüne kadar yem bitkileri yetiştiriciliği, arıcılık ve süt sığırcılığı konularında toplam 4 bin 798 çiftçiye eğitim verildi.

Van’da, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DAP İdaresi), Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Muş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Muş ve ilçelerinde tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren üretici birliklerinin işbirliğiyle Muşlu çiftçilere yönelik süt sığırcılığı eğitimleri başladı.

Van’daki DAP Çiftçi Eğitim Merkezi’nde, Muşlu çiftçilere, "Süt Sığırlarında Sıklıkla Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri'' konulu, 5 günlük konaklamalı ve uygulamalı eğitim YYÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suphi Deniz ve öğretim görevlileri tarafından veriliyor. Teorik ve pratik eğitimler, sığır ırkları ve damızlık seçimi, suni tohumlama, gebe ineklerin ve buzağıların bakımı ve beslenmesi, süt ineklerinin laktasyon dönemi bakımı ve beslenmesi, süt ineklerinde makinalı sağım ve meme sağlığı, sığır barınakları, hastalıklarla mücadele, aşılama ile sağlıklı süt ve süt ürünleri üretimi konularını içeriyor. Ayrıca, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi yerleşkesinde bulunan 50 büyükbaş hayvan kapasiteli çiftlikte ise uygulamalar gerçekleştiriliyor. Eğitim programına 66 çiftçi katılmış olup Mart ayı sonuna kadar toplam 300 önder çiftçinin eğitim alması amaçlanıyor.

Eğitimle, çiftçilerin özellikle süt sığırcılığında verim ve kalite konularında daha fazla bilgi ve tecrübe kazanarak üretim kapasitelerini artırmaları hedefleniyor.

Demir: “Bilinçli Üretim İçin Çiftçi Eğitim Merkezlerini Kurduk”


Konuyla ilgi açıklama yapan DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Çiftçi Eğitim Merkezlerinin (Erzurum, Elazığ ve Van) yapılmasını sağlayarak ve eğitim giderlerinin tamamını karşılayarak önemli bir iş yaptıklarını belirtti. Süt sığırcılığının başarısının yeterli ve ucuz yem, yüksek verimli inekler, yetenekli ve bilgili işletmeci ve düzenli bir çiğ süt pazarının olmasına bağlı olduğu kaydeden Başkan Demir, genç çiftçilerin eğitilmesi, tarıma yeni çiftçilerin kazandırılması, istihdamın korunması ve işsizliğin azaltılmasına katkı sağlamak amacıyla DAP Çiftçi Eğitim Merkezlerini oluşturduklarını söyledi.

Bilinçsiz ve tesadüflere bağlı üretim modeliyle kar etmenin hiçbir zaman mümkün olamayacağını dile getiren Başkan Demir, bunun yolunun ancak çiftçileri eğitmekten geçtiğini belirterek, şunları söyledi:

“Masrafların tamamı İdaremiz tarafından karşılanmak üzere, çiftçilere herhangi bir ücret ödetmeden, verilecek konaklamalı eğitimle, üniversite hocalarının tecrübelerini onlara aktarmak istedik. Mesleği dededen kalma yöntemlerle değil, daha bilimsel anlamda sürdürebilmek için bu altyapıyı kurduk. Amacımız üniversite-çiftçi işbirliğini sağlamak, çiftçilerimizin mesleki becerilerini artırarak karlı bir üretimin önünü açmak. Süt sığırcılığında başarılı olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Hayvancılıkta asıl amaç para kazanmak ve kar etmektir. Hayvanlar doğumlarından itibaren tüm yaşamları boyunca titizlik gerektiren bakım ve ilgi isterler. Ancak, hayvanları seven ve üretimi de bilinçli yapan üreticiler başarılı olurlar. Çiftçilerimize verilen eğitimlerle üretim potansiyelimiz daha iyiye daha güzele gidecek. Çiftçiler üretecek, biz ise üreticilerinin yanında olan bir kurum olarak onlara yardımcı olacağız. Ülkemizin kalkınması için üretmeye ihtiyacı var. Üretimden vazgeçmememiz lazım.”

4 bin 798 çiftçiye eğitim verildi


Çiftçi Eğitimde Merkezlerinde verilen eğitimlerin çok faydalı ve verimli geçtiğini belirten DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, İdarenin ‘Tarımsal Eğitim Projesi’ kapsamında bugüne kadar yem bitkileri yetiştiriciliği, arıcılık ve süt sığırcılığı konularında toplam 4 bin 798 üreticiye eğitim verildiğini sözlerine ekledi.


Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :