Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo
Skip Navigation LinksDAP / Haberler / “İstatistik ve Bölgesel Kalkınma Çalıştayı” Van’da düzenlendi.

“İstatistik ve Bölgesel Kalkınma Çalıştayı” Van’da düzenlendi.

15,Mart 2016 Salı 23:24:46

TÜİK'in 89. kuruluş yıldönümü ve "25 Nisan Türkiye İstatistik Günü" dolayısıyla Başkanlığımız ve TÜİK Van Bölge Müdürlüğü işbirliği ile 27-28 Nisan tarihlerinde "İstatistik ve Bölgesel Kalkınma Çalıştayı" düzenlendi.

Çalıştayın ilk gün açılış programına Van Valisi İbrahim TAŞYAPAN, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami BATTAL, DAP İdaresi Başkan Yardımcısı Volkan GÜLER, DAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah ÇİÇEK, Edremit Kaymakamı Duran ERYILMAZ, TÜİK Erzurum, Kars, Malatya ve Van Bölge Müdürleri, Kalkınma Ajansları uzmanları, Van ili kamu kurum ve kuruluşlarından temsilcilerinin yanı sıra ildeki meslek kuruluşlarından davetliler katıldı.

Van Valisi Sayın İbrahim TAŞYAPAN açış konuşmasında, ülkemize büyük katkılarda bulunan TÜİK’in 89. Kuruluş yıldönümünü kutlayarak, şöyle devam etti: “Hayatın her alanında bir iş yapacaksak ve bir karar vereceksek mutlaka onunla ilgili temel bilgilerin bilinmesi gerekiyor. Günümüzde istatistiki verilerin geçerliliğini bilmemiz yetmiyor; bu verilerin geçmişten günümüze nasıl seyrettiğini ve gelecekte bizlere neler getireceğini de bilmemiz gerekiyor. Bundan dolayı karar alıcı noktada olan insanlar için istatistik mutlaka olmazsa olmazdır.”

DAP İdaresi Başkan Yardımcısı Sayın Volkan GÜLER ise İstatistiğin, mevcut durumu ortaya koymada çok önemli olduğunu, özellikle bölgesel kalkınma ile istatistik ilişkisinin son birkaç yıldır daha da güçlendiğini söyledi. GÜLER, bölgesel düzeyde doğru analiz, doğru planlama ve doğru yatırımlar için mutlaka sağlıklı verilere ihtiyaç bulunduğunu, bunun için de birçok kurumunun işbirliği yapması gerektiğini, DAP Bölgesi olarak bu işbirliği düzeyini yakaladıklarını ve bunlardan dolayı da mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Açış konuşmalarına devam eden TÜİK Van Bölge Müdürü Sayın Özer COŞĞUN, 1926 yılında Atatürk’ün talimatıyla Merkezi İstatistik Dairesi adıyla kurulan TÜİK’in 89’uncu yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. COŞĞUN, TÜİK’in bugün istatistik üretim faaliyetlerinin yanı sıra Türkiye İstatistik Sistemi’nin koordinasyonu görevini de üstlenmiş, ulusal kayıt sistemlerinin oluşturulması ve devamlılığının sağlanmasından sorumlu bir kuruluş olduğunu ve köklü geleneğe sahip bir kurum olduğunu söyledi.

İki gün süren çalıştayın, açış konuşmaları sonrasındaki ilk gün programı; DAP Bölge Kalkınma İdaresinin “Bölgesel Kalkınmada DAP İdaresinin Rolü” sunumu, TÜİK tanıtım filmi gösterimi ve TÜİK Van Bölge Müdürlüğünün “Bölgesel Göstergeler” sunumu ile öğleden sonraki grup çalışmalarıyla devam etti. Farklı paydaşlardan oluşturulan "Tarım ve Sanayi" ile "İşsizlik ve Göç" başlıklı iki çalışma grubu, bölgede tarım ve sanayi sektörlerinin ihtiyaçları ve mevcut durumları ile bölgesel göçün durdurulması ve işsizliği azaltma konularında tartıştı. Ayrıca çalışma gruplarında belirtilen konuların dışında istatistiki bilgilerin toplanmasında karşılaşılan sorunlar da çalışma gruplarının bir diğer gündem maddesi oldu.

Çalıştayın son gününde ise grup çalışmaları neticesinde elde edilen sonuçlar sunum formatında katılımcılar ile paylaşıldı. Başkanlığımız, TÜİK Bölge Müdürlükleri, Kalkınma Ajansları ve diğer paydaş kurumlarca çalıştay sonuçlarının daha geniş kapsamda istatistik üretilmesine ve kurumlar arası istatistiki işbirliğinin artırılmasına dair bir politika dokümanına dönüştürülmesi kararlaştırıldı.

Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :