Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo
Skip Navigation LinksDAP / Haberler / Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ, Malatya'daki temasları çerçevesinde, Başkanlığımız tarafından kurulan “Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Projesi” ni inceledi.

Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ, Malatya'daki temasları çerçevesinde, Başkanlığımız tarafından kurulan “Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Projesi” ni inceledi.

15,Mart 2016 Salı 23:25:06

Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz, Başkanlığımızca 2013 Yılı DAP Tarımsal Sulama Projesi kapsamında hayata geçirilen “Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Projesi” için Battalgazi İlçesi Hacıyusuflar Mahallesinde incelemelerde bulundu.

Ziyaretlerinde Sayın YILMAZ’a Malatya Milletvekili Sayın Hüseyin Cemal AKIN, Malatya Valisi Sayın Süleyman KAMÇI, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet ÇAKIR, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sayın Adnan DEMİR, Proje Yöneticisi Sayın Mustafa AKTAŞ ve Başkanlığımız uzmanları eşlik etti.
-Bakan YILMAZ: “Türkiye yenilenebilir enerji konusuna büyük önem veriyor”

Sayın YILMAZ yaptığı açıklamada, “Burada DAP Bölge Kalkınma İdaremizin desteğiyle gerçekleştirilen bir projeyi ziyarete geldik. Malatya ilimizde çok sayıda küçük sulama projesini DAP İdaremiz kanalıyla finanse ediyoruz. Gerçekten çok güzel projeler yapılıyor ama bu proje ayrı bir özelliğe sahip. Burada çiftçilerimiz, terfili pompajlı sulama nedeniyle ciddi bir enerji yükü ile karşı karşıyaydılar. İki terfi ile sulama yapmak durumundaydılar. Bu enerji maliyetlerinden dolayı da, sulamayı kullanamıyorlardı. Dolayısıyla borçları ve birçok sıkıntıları vardı. Bir anlamda burada bir pilot uygulama gerçekleştiriyoruz” dedi.

Sayın YILMAZ sözlerine şöyle devam etti; “Güneş enerjisi kullanarak ve bu enerjiyi sisteme vererek, mahsuplaşma suretiyle çiftçilerimizin enerji maliyetini yaklaşık, yüzde 67, yani 3'te 2 oranında azaltmış olacağız. Böylece sulama yapma imkânına kavuşmuş olacaklar. Bu daha fazla ürün ve istihdam ile gelir sağlayacak. 11 çalışan ile buranın bakımı ve çalışması da söz konusu olacak. Buda ayrı bir istihdam kaynağı olacak. Gerçekten güzel bir çalışma. Kullanılan panellerde de son teknoloji. Panellerde ve güneş sistemlerinde her geçen gün gelişiyor. Türkiye olarak biz, yenilenebilir enerji konusuna büyük önem veriyoruz. Biz enerji ithal eden bir ülkeyiz. Ciddi anlamda dışarıdan doğalgaz ve petrol ithal ediyoruz. Son dönemlerde bu konularda ciddi bir politika değişikliğine gitmiş durumdayız. Bir taraftan yerli kaynakları daha fazla kullanmaya çalışıyoruz. Bir taraftan da yenilenebilir kaynaklara önem veriyoruz. Enerji verimliliğine önem veriyoruz” dedi.

Başkanımız Sayın Adnan DEMİR ise yüksek enerji maliyeti nedeni ile çiftçilerin tarımsal sulama yapamaz hale geldiğini belirterek, proje ile enerji maliyetini düşürüp çiftçilerin sağlıklı bir şekilde sulamalarını yapmalarını sağlamayı amaçladıklarını, burada kurulan santralin 290 KW’lık olduğunu, 150 gün gibi bir sürede tamamlanan projede esas amacın sulama için kullanılan yüksek elektrik sarfiyatını minimuma indirmek olduğunu vurguladı.

Mahalleye bin 122 güneş paneli kurulduğu, tesisin 1 milyon 200 bin lira olan proje maliyetinin devlet-vatandaş işbirliğiyle gerçekleştirildiği, 1 milyon 150 bin lira olan güneş paneli bedelinin de DAP İdaresi'nce karşılandığı belirtildi.


Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :