Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

KARAKOÇAN’DA HAYVANCILIK VE BİTKİSEL ÜRETİM YAPAN ÇİFTÇİLERE DAP DESTEĞİ

27,Ekim 2021 Çarşamba 08:32:31

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, İdare olarak, “Köylü milletin efendisidir” sözünü slogan olmaktan çıkarmak için çalıştıklarını söyledi.

Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde, DAP Bölge Kalkınma İdaresinin desteğiyle hayvancılık yapan çiftçilere süt sağım makinası, süt soğutma tankı ve yemlik ile yün kırkma makinası dağıtımı yapıldı.

Karakoçan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün, DAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin “Hayvancılık ve Bitkisel Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Projeleri" kapsamında desteklenen, ‘Karakoçan Tarım Makineleri Parkı Projesi’, ‘Karakoçan Süt Soğuk Zincir Projesi’, ‘Koyun ve Keçiler için Otomatik Yemlik ve Kırkma Makinesi Projesi’ için ilçe müdürlüğü yerleşkesinde dağıtım töreni düzenlendi.

Üretimde verimlilik, hayvancılığın geliştirilmesi ve üreticilerin refah düzeyinin geliştirilmesi amacıyla desteklenen projelerin toplam maliyeti 1,1 milyon lira oldu. Proje kapsamında, 214 kadın çiftçiye süt sağım makinası, 20 kadın üreticiye ise süt soğutma tankı dağıtıldı. Ayrıca, ilçede hayvancılıkla geçimini sağlayan üreticilere 190 adet otomatik yemlik ile 18 adet kırkım makinası dağıtıldı.

Projeler için düzenlenen dağıtım töreninde konuşan DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, Sanayi ve teknoloji Bakanlığına bağlı bir kuruluş olarak, bölge illerinde tarım ve hayvancılığın gelişmesi için yaptıkları çalışmaları anlattı. Demirdöğen, “Köylü milletin efendisidir” sözünü slogan olmaktan çıkarmak için çalıştıklarını söyledi.

Üreticilerin üretim kapasitesini artırması, daha kaliteli üretim yapmasının teknolojik aletleri kullanmayla mümkün olacağını vurgulayan Demirdöğen, dağıtımı yapılan süt sağım makinelerinin Karakoçan’ın üretim kapasitesini artırması temennisinde bulundu.

DAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin, devletin sahip olduğu imkanları, çalışan, üreten insanların kullanımına sunduğunu ifade eden Başkan Demirdöğen, şöyle devam etti:

“Bölgede hayvancılığın gelişmesi yönünde kendimize hedef koyduk. Örneğin, ‘Köylü milletin efendisidir’ sözünü slogan olmaktan çıkarmak istiyoruz. Üreticilerin işini kolaylaştırmak ve iş yükünü azaltmak istiyoruz. Özellikle tarımsal mekanizasyona çok önem veriyoruz. Son teknolojik gelişmeleri sizlerin hizmetine sunmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar bin 500’ün üzerinde süt sağım makinasını Bölgede dağıtmış durumdayız. Ve bu devam edecek. Eğer bir üretim yapılıyor ise bunun kaliteli, temiz olması gerekiyor. Bunu da ancak makinalaşmayla sağlayabiliriz. Süt sağım makinalarıyla sağılan sütün muhafazasını eğer soğuk tanklarla sağlanmaz ise süt sağımın da bir değeri olmuyor. Sürdürülebilirlik anlamında Bölgede illerinde bunu sağlamaya çalışıyoruz.”

Başkan Demirdöğen, Karakoçan’a DAP İdaresi tarafından şimdiye kadar 38 projeye 8,5 milyon lira ödenek tahsis edildiğini belirterek, 2022 yılında desteklenecek projeler için Karakoçan’daki uygulayıcı kuruluşlardan öncelikleri iyi belirlenmiş projeleri yapmak için gayret göstermelerini istedi.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :