Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

KORKUT İLÇESİNDEKİ ÜRETİCİLERE 220 ADET SÜT SAĞIM MAKİNESİ DAĞITILDI

23,Eylül 2021 Perşembe 16:13:27

Muş’un Korkut ilçesinde DAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin desteğiyle süt sığırı yetiştiriciliği yapan çiftçilere süt sağım makinesi dağıtıldı.

Korkut İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün “Hijyenik Süt Sağım Makinesi Projesi” kapsamında DAP İdaresi tarafından desteklenen ilk etapta 220 adet olmak üzere süt sağım makinesinin dağıtımı için tören düzenlendi.

İlçe Müdürlüğü yerleşkesinde düzenlenen dağıtım törenine, Korkut Kaymakamı Oğuzhan Ocak, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, Korkut Belediye Başkanı Sami Pekbay, Muş İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, Korkut İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Hasdemir, birlik başkanları ile üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Ocak: “Devletimiz tüm kurumlarıyla sahada”


Hayvancılık konusunda Muş’un önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Korkut Kaymakamı Oğuzhan Ocak, bu potansiyelin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Oysa ciddi bir katma değer Muş’u ve Bölgeyi bekliyor. Bunlardan faydalanmak sizlerin elinizde. Katma değer sunmak için Devletimiz tüm kurumlarıyla sahada. Sayın Cumhurbaşkanımızın belirlediği politikalar doğrultusunda hepimiz buralarda çalışmaya devam ediyoruz. Bu projelerin hazırlanmasında emeği geçenlere, projelerde görev alan arkadaşlarımıza ayrıca çok teşekkür ediyorum. Katkılarından dolayı da DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. DAP İdaremizin daha farklı destekleri de mevcut. Bu desteklerden önümüzdeki dönemlerde de faydalanmak için işbirliği içerisinde çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Demirdöğen: "Tarımda yaş ortalaması 45’lere dayandı"


Törende konuşan DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı bir kuruluş olarak özellikle tarımsal faaliyetlerin artırılması ve Bölgesel kalkınma için faaliyet yürüttüklerini söyledi. Temel amaçlarının üreticilerin işini kolaylaştırmak ve iş yükünü azaltmak olduğunu ifade eden Demirdöğen, özellikle tarımsal mekanizasyona çok önem verdiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bu anlamda hem bitkisel üretim, hayvansal üretim anlamında hem de altyapı anlamında 2016 yılından itibaren fiili desteklerimiz devam ediyor. Yaklaşık Bölgede 1.6 milyar civarında destek verilmiş. Amacımız, burada doğan insanların burada doymalarını sağlayarak burada kalmalarına yardımcı olmak. Başka yerlere gitmektense buradaki refah düzeyini yükseltip insanları burada yaşayacak duruma getirmekte fayda var. Bu anlamda başka bir amacımız da tarımı kolaylaştırmak. Özellikle tarımda yaş ortalaması 45’lere dayandı. Artık gençler bu işe çok sıcak bakmıyor. Bizdeki sıkıntılardan biri de tarımsal işletmelerin küçüklüğü. Ve emek yoğun bir tarımın yapılması. Bu anlamda biz tarımın makinalaşması için elimizden geleni yapıyoruz. İl Müdürümüz de söyledi, ekim söküm makinalarından tutun, gübre dağıtım römorklarına, süt sağım makinalarına kadar bütün tarım makinalarını Bölgeye yayarak, tarımı kolay bir meslek haline getirip, gençlerin de bu işe heveslenmelerini, bu işten para kazanmalarını sağlamaya çalışıyoruz.”

8 bin 500 kg yonca tohumu dağıtıldı


Programda ayrıca, 2021 yılı “Bitkisel Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Projesi" kapsamında Korkut İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğün “Korkut Yem Bitkileri Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi”ne ilçedeki yem bitkileri üretiminin yaygınlaştırılması için çiftçilere 8 bin 500 kg yonca tohumu da dağıtıldı.

Konuşmaların ardından, çiftçilere süt sağım makinaları ile yonca tohumlarının dağıtımı yapıldı.







Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :