Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİNE YÜN KIRKMA DESTEĞİ

04,Haziran 2016 Cumartesi 18:17:44

DAP İdaresi tarafından finanse edilen ve Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki 14 ilin Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliklerine verilecek olan koyun kırkım makinesi ve jeneratörler, Malatya’da düzenlenen törenle dağıtıldı. Törene katılan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "DAP İdaresi, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da yapacağı hizmetlerle farklılıklarını ortaya koyacak" dedi.

Pınarbaşı Fuar Alanı’nda gerçekleştirilen teslim törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Ercan Turan, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Nihat Çelik, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük, DAP İdaresi Başkan Yardımcıları Volkan Güler, Mehmet Özdoğan ile daire müdürleri, davetliler, yetiştiriciler ve vatandaşlar katıldı.

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde üretim ve iş gücü verimliliğini sağlamak amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında dağıtılan kırkım makineleriyle, DAP Bölgesi illerindeki Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birlikleri tarafından görevlendirilecek elamanlarla gerek yaylalarda gerekse işletmelerde kırkım hizmeti sunulacak.

BAKAN TÜFENKCİ: “DAP İDARESİ, UYGULADIĞI PROJELERLE TAKDİRE ŞAYAN İŞLER YAPIYOR”

Törende konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, DAP İdaresi’nin çalışmalarından övgüyle söz etti. Tüfenkci, “DAP İdaremiz, sorumlu olduğu 14 ilin özelliklerini dikkate alarak, uyguladığı projelerle takdire şayan işler yapıyor. Uygulanan her bir proje, o ilin ekonomisine katkı sağlıyor” dedi.

Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti:

“Bugün burada 14 ilin Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliklerine yün kırkma makinesi veriyoruz. Bu projeyi de küçükbaş hayvan birliklerimiz hazırladı. DAP idaresi de buna el attı ve kısa zamanda üreticilerimizin hizmetine sunmuş oldu. Yetiştiricilere, kırkma makinesinin jeneratör ile birlikte verilmesi yayladaki yetiştiricilerin faydalanması bakımından oldukça önemli. DAP İdaresi, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da yapacağı hizmetlerle farklılıklarını ortaya koyacak. Bugün, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliklerine verilecek olan bu kırkım makineleri, bütün yetiştiricilerimize hayırlı olsun. Üreticilerimiz için önemli bir destek. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”

BAŞKAN DEMİR: “HEDEFİMİZ, ÜRETİMDE VERİMLİLİĞİ SAĞLAMAK”

Kurumun çalışmalarında, öncelikli olarak verimliliği esas aldıklarını söyleyen DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Türkiye’deki küçükbaş hayvancılığın yüzde 26’sının 14 DAP ilinde yapıldığına işaret ederek, “Hayvancılık sektörü, ülke ekonomisini geliştiren, birim yatırıma yüksek katma değer oluşturan ve düşük maliyet ile istihdam sağlayan bir sektördür. Bölgede sahip olunan geniş meralar bu sektörü öne çıkarmaktadır. İleri tekniklerle yapılmayan hayvancılıktan ise istenilen verim elde edilememektedir. Hayvancılık yaparak geçimini sağlayan yetiştiricilerimize bu tür destekler vererek verimliliğin daha da artmasını amaçlıyoruz. Ayrıca, kırsal çevrenin korunması ve atıkların değerlendirilmesi konularında da çalışmalarımız devam etmektedir.” dedi. Demir, koyun kırkma makinelerini kullanacak birlik elemanlarına eğitim verileceğini de sözlerine ekledi.

ÇELİK: “DESTEĞİNDEN DOLAYI DAP İDARESİ’NE TEŞEKKÜR EDERİZ”

DAİ İdaresi’nin, kırkım makinası ve jeneratör desteğinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Nihat Çelik, bundan böyle işletmelere teknolojik yeniliklerin gireceğini söyledi. Çelik, “Küçükbaş hayvancılıkta kırkım önemli bir sorundu. Üstelik zaman kaybı yaşattığı gibi, verimliliği de etkiliyordu. Türkiye’de 44 milyon küçükbaş hayvan bulunuyor. Böylesine önemli bir sektöre, kırkım sorununu bertaraf etmesinden dolayı Başkan Adnan Demir’in şahsında DAP İdaresi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

Törenin ardından, bir takımında 6 kırkım makinası ve bir jeneratörün olduğu 96 adet kırkım makinası ile 16 adet jeneratör, törene katılan Bakan Tüfenkci ve davetliler tarafından 16 yöneticiye takım halinde teslim edildi.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :