Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo
Skip Navigation LinksDAP / Haberler / MALATYA VE ÇEVRE İLLERİN MADEN SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

MALATYA VE ÇEVRE İLLERİN MADEN SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

15,Mart 2016 Salı 23:25:37

Malatya Valiliği, MTA Genel Müdürlüğü, İnönü Üniversitesi, Malatya Belediyesi, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası ve Fırat Kalkınma Ajansının katkılarıyla düzenlenen sempozyuma, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Malatya Valisi Vasip Şahin, TBMM Bilim Sanayi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nevzat Kavaklı, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu İkinci Başkanı Hüseyin Alan, çok sayıda akademisyen ve ilgililer katıldı.
Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen sempozyumun açılış konuşmasını yapan Vali Vasip Şahin, bölgede kıymetli madenlerin bulunduğunu söyledi.
Yer altındaki zenginliklerin çıkarılmasının önem arz ettiğini belirten Şahin, Türkiye'nin, zenginliklerini kıymet haline getirebilme düzeyine ulaştığını vurgulayarak, "Türkiye, inşallah bugün her sektörde olduğu gibi madencilik sektöründe de hızla gelişecektir" dedi.
Programın açılış konuşmasının ardından Sempozyum Yürütme Kurulu İkinci Başkanı ve Maden Tetkik Arama Orta Anadolu 4. Bölge Müdürü Yunus Ay, “Türkiye’nin, hatta dünyanın önemli maden yataklarını bulunduran Malatya ve çevre illeri, MTA tarafından tespit edilen yeni yataklarla sektörün gelişmesinde önemli rol oynayacaktır” dedi.
Yunus Ay’ın Sempozyum Yürütme Kurulu adına teşekkürlerini sunmasından sonra kürsüye gelen TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu İkinci Başkanı Hüseyin Alan, Malatya’nın 6000 yılın üzerinde bir tarihi geçmişe sahip olduğunu belirterek, “Fırat Nehri’nin oluşturduğu verimli alanlar ile Malatya ve civarında yer alan başta bakır ve gümüş madenleri olmak üzere zengin yer altı kaynaklarına sahip olduğu bilinmektedir” dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nevzat Kavaklı’ nın konuşması ile devam eden program da Kavaklı, sempozyumun ülke madenciliğine katkı sunması gerektiğini ifade ederek, “Doğrular etkin bir şekilde izah edilmeli ve madenciliğin önemi iyice yerleşmelidir” dedi.

TBMM Bilim Sanayi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Malatya Milletvekili M. Mücahit Fındıklı ise konuşmasında, süratle kalkınma için teşviklerle özel sektörü de çağırıp nerede maden varsa yatırımın oraya yapılması ve bu bölgelerin ayağa kaldırılması gerektiğini belirtti.

“Maden ihracatında 2023 hedefi 20 milyar dolar”

Programın 2. gününe katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız konuşmasında; 10 yıl önce 700 milyon dolar civarında olan maden ihracatının bugün 4 milyar dolara yaklaştığını, 2023 hedefinin 20 milyar dolar olduğunu kaydetti.
Gelişen ve büyüyen Türkiye'nin bazı sektörlerde %82, kimilerinde ise yüzde %91'lik ham maddesinin madencilik sektöründen elde edildiğini aktaran Yıldız, birçok sektörün yıllık 350 milyon ton civarındaki malzeme ihtiyacının yine bu yapılan çalışmalarla, verilen ruhsatlarla beraber geliştiğini ve Türkiye’ de madencilik sektörünün de gelişmesi ve büyümesi gerektiğini ifade etti.
Sempozyumda başta Malatya Hasançelebi, Deveci, Karakuz demir yatakları, yeni bulunan Kuluncak Sofular demir sahası ve Akçadağ mermerleri olmak üzere, Elazığ’da Guleman krom yatakları, Maden bakır yatağı, Keban kurşun çinko, Elazığ vişne mermeri, Kahramanmaraş Afşin Elbistan kömür yatakları, Elbistan Höyüklü bakır çinko sahası, Adıyaman Gölbaşı kömürleri ve Adıyaman mermerlerinin önümüzdeki yıllarda bölgenin kalkınmasına önemli katkılar sağlayacağı belirtildi.
Maden Sempozyumu 27 sunum ve 2 panelle tamamlandı.

Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :