Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo

Mobil Koyun Banyoluğu üreterek Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdik.

24,Temmuz 2017 Pazartesi 16:59:59

DAP İdaresi’nin desteğiyle Van'da üretilen ve Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan mobil koyun banyoluğu kullanılmaya başladı.

Tarım ve hayvancılıkta verimliliği artıracak projelere destek sağlayan DAP İdaresi, buna yönelik projelerden birisi olan Mobil Koyun Banyoluğunu, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü hocalarıyla işbirliği içerisinde Van’da üreterek, çiftçilerin hizmetine sundu.

Van’ın Tuşba ilçesine bağlı Atmaca Mahallesi'nde düzenlenen programla, binlerce koyun mobil koyun banyoluğunda yıkandı.

Proje fikri tamamen DAP İdaresi’ne ait olan Mobil Koyun Banyoluğunun tanıtımı için düzenlenen toplantıda konuşan DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, şu anda 3 adet yapılan banyolukların, Erzurum, Elazığ ve Van’daki Çiftçi Eğitim Merkezleri’ne verildiğini söyledi. DAP İdaresi’ne bağlı 15 İl’in tamamına bu banyoluklardan birer adet dağıtılacağını ifade eden Başkan Demir, “Günlerce süren dezenfekte işlemi şimdi bir kaç saatte bitiyor” dedi.

Doğu Anadolu Bölgesi'nin Türkiye'deki küçükbaş hayvancılığın yüzde 26'sını karşıladığını belirten, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, mobil koyun banyoluğunun merada hayvanın bulunduğu ortamlara rahatlıkla kurulduğunu dile getirerek, "Özellikle küçükbaş hayvan yetiştiricilikte en önemli konu, dış parazit hastalıklarıdır. Hayvanların yılda iki defa ilaçlı banyo ile dezenfekte edilmesi gerekiyor. Dış parazitler sürekli kan emdikleri için, hayvanlarda deri hastalıklarına, tedirginlik ve strese sebebiyet veriyor. Bu da verim kaybına neden oluyor. İnsanlara etiyle, sütüyle, yünüyle yararlı olan hayvanları dış parazitlere karşı korumak amacıyla, yılda en az iki kez ilaçlamak gerekiyor. Bu amaçla geleneksel yöntemlerle yapılmış olan bu dezenfekte işlemleri çok meşakkatli bir yöntemdi. Küçükbaş hayvanlarımızın dezenfekte edilmesi için DAP İdaresi olarak böyle bir mobil koyun banyolu projesini devreye koyarak, yetiştiricilerimize büyük bir kolaylık sağladık. Banyo sonrasında hayvanlar parazitten temizlendikleri gibi, yapağıları da kısmen pislikten arınmış halde ekonomiye kazandırılmış oluyor. Amacımız, hayvanların verimliliğini artırmak” dedi.

Köylü için büyük kolaylık. Çiftçiler uygulamadan memnun…

Mobil koyun banyoluğunun yaklaşık 5 ton civarında su aldığını dile getiren Demir, "Her tona bir litre ilaç katarak bu şekilde hayvanlarımıza burada banyo yaptırarak çıkartıyoruz. Bu gerçekten köylü için büyük bir kolaylık. Bu hastalıklarla mücadeleyi de dikkate aldığımızda hem iş gücü hem de üretim verimliliği açısından büyük bir katma değer sağlayacaktır. Aynı zamanda bu hastalıklardan kaynaklanan hayvan ölümleri de bir şekilde azaltılmış olacaktır" şeklinde konuştu.

"Günlerce süren parazitle mücadele şimdi birkaç saatte tamamlanıyor"

Mobil koyun banyoluğunun bölgedeki çiftçiler için çok önemli olduğuna değinen Sabahattin Saygın adlı hayvan yetiştiricisi ise "Eskiden çok zorluklar yaşadık. Eski yöntemle koyunları yıkadığımızda, hayvanın sadece yüzde 10'u ıslanıyordu. Bundan dolayı koyunlarda sarılık hastalığı, kene oluşuyordu. Bunun yanında hayvanların yüzde 40'ı hastalıktan dolayı telef oluyordu. Günlerce süren parazitle mücadele şimdi birkaç saatte tamamlanıyor. Hem zamandan kazanıyoruz hem de hayvanlarımızı sağlıklı bir şekilde yıkamış ve ilaçlamış oluyoruz. Ben bu imkanı getiren hükümetimiz başta olmak üzere DAP İdaresine, müdürlerimize ve kamu kuruluşlarına teşekkür ederim" dedi.

"Elle yapıyorduk şimdi makinayla"

Coşkun Şağar adlı hayvan yetiştiricisi de geçmiş yıllarda bu işi ilkel şekilde yaptıklarını söyleyerek, "Naylon leğenlerin içine su doldurup o şekilde elle yapıyorduk ama bu bizim bir günümüzü alıyordu. Çok zahmetli oluyordu. Ayrıca biz bu ilaçlamayı elle yaptığımızda ilaç bazı yerlere değiyordu bazı yerlere değmiyordu. Bu da hayvanımıza çok zarar veriyordu. Senede 50-60 hayvan telef oluyordu. Sürüsü çok olan daha çok zarar görüyordu. Hayvanımız keneden dolayı sarılık hastalığına yakalanıp ölüyordu. Bu yöntem sayesinde hayvanımızın her tarafına ilaçlama yapabiliyoruz. Bugün bu imkanı bize tanıdığı için DAP İdaresi Başkanına, müdürlerine, yetkililerine ve yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından koyunlar mobil koyun banyoluğunda yıkanarak, meraya salındı.Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :