Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/

Muş’la 300 bin liralık yem bitkisi protokolü imzalandı

02,Ekim 2019 Çarşamba 16:27:14

Başkanlığımız ile Muş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü arasında Muş ilinde yem bitkilerinin yaygınlaştırılması için protokol imzalandı.

Proje bedeli 300 bin lira olan sermaye transferine ilişkin protokolü DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir ile Muş Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydın imzaladı.

DAP İdaresi’nin 2019 yılı Yatırım Programında, “Bitkisel Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Projesi” kapsamında yer alan “Yem Bitkileri Yetiştiriciliğini Yaygınlaştırma Projesi”yle, DAP İdaresi’nin sorumluluk alanında olan Ağrı, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Kars, Muş, Sivas ve Tunceli illerinde tritikale, yem bezelyesi, silajlık mısır ve macar fiği tohumu dağıtılacak.

Protokol imza öncesi konuşan DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, bölgede hayvancılığın altyapısının iyileştirilmesi ve bitkisel üretimin yaygınlaştırılması için 2016 yılında uygulamaya konulan projede başarılı sonuçlar elde edildiğini söyledi. Hayvanların besin değeri yüksek kaba yemle beslenmesinin önemli olduğunu ifade eden Demir, silaj yapılarak hayvanlara verilecek yemin et ve süt veriminde artış sağladığını ifade etti. Bölgede üretilen kaba yemin yetersiz ve kalitesinin düşük olduğunu ifade eden Başkan Demir, tritikale bitkisinin bölge ekolojisine (mikro klimasına) uyumlu, yüksek verimli bir yem bitkisi olduğunu söyledi. Çiftçilere yem dağıtmadaki amaçlarının farkındalık oluşturmak ve yaygınlaştırmak olduğunu dile getiren Demir, bölgenin hayvancılık bakımından tek sıkıntısının kaba yem olduğunu dile getirerek, imzalanan protokolün, çiftçiler için berekete vesile olmasını diledi.

Projeyle hayvancılıkta kaliteli kaba yem ihtiyacının giderileceğini söyleyen Muş Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydın, "Proje kapsamında 125 ton sertifikalı tritikale tohumunu çiftçilerimize dağıtarak, ilimizde 5 bin dekar alanda yem bitkileri ekimini gerçekleştirmiş olacağız. Çiftçilerimize, tarım sektörüne ve kurumumuza hayırlı olsun" dedi.

Daha sonra, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir ile ise İl Müdürü Mehmet Aydın tarafından projenin protokolünü imzaladı.
Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :