Arama Sonuçları : 0
Başkanlıklarının teşkilat ve görevleri hakkında
http://www.dap.gov.tr/media/
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Logo
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
DAP Logo
Skip Navigation LinksDAP / Haberler / Öğretmenlere "TÜBİTAK Proje Yazma Eğitimi" verildi.

Öğretmenlere "TÜBİTAK Proje Yazma Eğitimi" verildi.

15,Mart 2016 Salı 23:24:11

Erzurum’daki 156 ortaöğretim öğretmenine nitelikli projeler geliştirmek amacıyla, 13-15 Kasım tarihinde “TÜBİTAK Proje Yazma eğitimi” verildi.

DAP Bölge Kalkınma İdaresi, Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Atatürk Üniversitesi ve TÜBİTAK Bölge Koordinatörlüğü işbirliğiyle Atatürk Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’ndeki “TÜBİTAK Proje Yazma Eğitimi” açılış törenine DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir ve ‘Proje Yazma Eğitimi’ alacak öğretmenler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, bölgedeki projelerin genel durumu hakkında bilgi verdi. TÜBİTAK’ın bu yarışmalarının 46 yıldır devam ettiğini dile getiren Beydemir, “TÜBİTAK Türkiye’yi 12 bölgeye ayırıyor. Bunlardan bir tanesi de Erzurum Bölgesi. Bu bölgede bize bağlı 10 ilimiz var. Bunlar Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Artvin, Ardahan, Iğdır ve Kars illerinden oluşuyor” dedi.

Yıllara göre hazırlanan proje sayılarına değinen Beydemir, şunları kaydetti:

“Ortaöğretim öğrencileri arası Araştırma Projesi Yarışmasına 2004’te Türkiye geneli 528 proje başvurmuş. Bu sayı 2015 yılında 13 bin 775 projeye ulaşmış. Bu büyük bir başarı. 2005 yılında Erzurum bölgesinden bize gelen proje sayısı 21’dir. 2012’ye geldiğimizde sayıda ciddi bir artış görüyoruz. 525 proje. 2015 yılında ise 2 bin 413 projeye ulaşmışız. Dolayısıyla Türkiye genelindeki 13 bin 700 projeden 2 bin 413’ü bölgemize ait projelerdir. Nicel olarak baktığımızda hem 2014 hem 2015 yılında sayısal olarak Türkiye birinciliğini almışız. Tabii bunun yanında, ödüller anlamında baktığımızda 2014 yılında Türkiye ortalarında yer almışız. 2015 yılına geldiğimizde proje sayılarında artışla birlikte kalitenin de arttığını görüyoruz. Bu bizim için yeterli değil. Çünkü 10 ilden oluşan bir bölgemiz var ve birçok okulumuz var ve çok değerli öğretmenlerimiz var. Bu işi yapabilecek kapasiteli bir ekibe sahibiz. Onun için bunun daha çok yükselebileceğini düşünüyoruz. Ve böylelikle DAP İdaresi Başkanlığı, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve TÜBİTAK Koordinatörlüğümüz olarak ortak bir işe imza atmış oluyoruz. Öğretmenlerimizi proje eğitimi üzerine eğiterek, kendi okullarında hem öğretmenlere, hem de öğrencilerimize katkıda bulunacaklarını düşünüyoruz. Aslında yaptığımız şey Erzurum için pilot bir uygulamadır.”

ARSLAN: “DAP İDARESİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

“TÜBİTAK Proje Yazma Eğitimi”nin fevkalade önemli olduğu konusuna değinen Erzurum Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, “Zira bu yarışmanın yüzde 20’lik proje kısmını biz üretiyoruz. Arzuladığımız daha iyi derecelerle sonraki yıllarda teşvik edici neticeler almak. Proje yazma eğitiminin bu sürece çok olumlu katkılarının olduğunu düşünüyoruz. Bu çalışmanın, öğretmen arkadaşlarımın ve yöneticilerimiz tarafından kıymetinin takdir edilmesini, sahiplenilmesini, dikkatle izlenmesini, faydalanılmasını, mutlaka okullardaki öğrencilerimize bu kazanımların paylaşılmasını, daha nitelikli projelerle sayısal oranı azaltmaksızın Türkiye’de iyi neticeler alabilecek bir çalışmaya vesile olmasını diliyorum” dedi.


DAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin desteğiyle, ilk olarak, Türkçe ve Matematik öğretmenlerine yönelik kodlama eğitimi yazılımlarının düzenlenmesiyle ilgili bir çalışmanın varlığından söz eden Arslan, devamında ise “Değerler Eğitimi”nin sırada olduğunu söyledi. Arslan, “Bunu önemsiyoruz. Zira eğitim adına yapılan bütün eleştirilerin belki yüzde 80’i değerlerimizle yozlaşmayla ilgili. Eğitim camiası olarak, biz kendimizi çok fazla anlatsak da, değerlendirildiğimiz yer çıktı olarak öğrencilerimiz. Desteğinden dolayı DAP İdaresine teşekkür ediyorum.”

DEMİR: “BU EĞİTİMLE NİTELİKLİ PROJE SAYISI ARTACAK”

Proje havuzlarında, TÜBİTAK’a verilmek üzere, bölgelerin en az yüz proje üretmesinin önceliğinden bahseden DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, yeni icatlara destek sağlayacak öğretmenlerle böyle bir eğitimle buluşmaktan mutlu olduğunu dile getirdi. “Ülkeler, beşeri sermayelerine yatırım yaptıkları ve beşeri sermaye niteliği artırdıkları ölçüde büyürler, gelişirler ve daha yüksek refah düzeylerine ulaşırlar” diye konuşan Başkan Demir, söz konusu eğitimin önemine vurgu yaptı ve önümüzdeki yıllarda üretilecek projelerin sayısının artarak, daha nitelikli projeler kapsamında değerlendirileceğini söyledi.

DAP İdaresi olarak, eğitime büyük önem verdiklerini ve bu konudaki destekleri artırarak devam ettireceklerini ifade eden Demir, bu yıl Erzurum Teknik Üniversitesi işbirliği ile DAP-ETÜ Bilim şenliği gerçekleştirdiklerini ve bu bilim şenliğine ilkokul, ortaokul ve liselerden 10 bin civarında öğrencinin katıldığını söyledi.

DEMİR: “KODLAMA EĞİTİMLERİ VERMEYİ PLANLIYORUZ”

“Bir diğer husus, İdaremiz, Atatürk Üniversitesi Genç Mühendisler Kulübü ATÜGEM ile birlikte oluşturduğumuz 4 ayrı ekip ile Milli Eğitim Müdürlüğümüzle işbirliğine giderek 2015-16 eğitim-öğretim sezonu sonuna kadar Erzurum merkez ilçelerinde bulunan 53 Ortaokulumuzdan en az 30’unda kodlama eğitimleri vermeyi planlıyoruz. Bu program kapsamında vereceğimiz kodlama eğitimleri ile hem çocuklarımızın analitik düşünme yeteneğini geliştirmeyi, hem de kendi robotlarını tasarlayıp üreterek onlara bilimi sevdirmeyi ve onları bilime yönlendirmeyi amaçlamaktayız.”

“TEKNOMİNİ-MUCİTBANK PROJESİNİ HAYATA GEÇİRMEK İSTİYORUZ”

“Yine, ülkemizin yarınlarına ışık tutmasını umut ettiğimiz, TÜBİTAK yarışmalarına proje sunan, sergi dönemi bittikten sonra ise projeleriyle ilgili hiçbir çalışma imkanı ve fırsatı bulunmayan öğrencilerimiz başta olmak üzere, bu ülke için değer üretmek isteyen herkesin 7/24 ücretsiz sarf malzemesi, ekipman ve danışmanlık desteği alabileceği, fikirden projeye, projeden prototipe, prototipten üretime geçebileceği adına TEKNOMİNİ veya MUCİTBANK diyeceğimiz bir projeyi hayata geçirmek için İdaremiz koordinasyonunda ilgili kurumlarla görüşmeler devam etmektedir. İçinde bulunduğumuz bu binada, TEKNOKENT ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının katılımı, Milli Eğitim Bakanlığının da desteği ile hayata geçireceğimiz bu proje, ilgili kurumlarla model tasarımı bittikten sonra hayata geçecek inşallah.”

Üç gün süren “TÜBİTAK Proje Yazma Eğitimi” 6 sınıfta ve uzman ekipler tarafından öğretmenlere anlatıldı. Eğitimler sonunda proje yazma eğitimi alan öğretmenlere katılım belgesi verildi.Tüm Haberler


Diğer Haberler


E-Bilgi Kayıt Formu

E-Bilgiden yararlanmak için kayıt olunuz!


Adınız, Soyadınız :
E-posta Adresi :
Şehir :
Gsm Numaranız :